Népies Ferenc József Szegeden

Kultpol

A megnyitó napján 40 esztendős Börcsök Attila több mint két évtizede gyűjti a régmúlt néprajzi vonatkozású tárgyait. Már gyermekként megfigyelte, hogy milyen sok ódon műremek van jelen a mindennapi életben, és alig foglalkozik velük valaki értékének megfelelőn.

Gyűjteménye első darabja egy tizenkilencedik századi mennyasszonyi láda volt, amelyet egykoron a szépnagymamája birtokolt. A '80-as években használati tárgy lett belőle, egyszerűen terménytárolóként használták. A makói fiatalember úgy gondolta, az ilyen ritkaságokat meg kell menteni a jövő nemzedékek számára. A mostani tárlaton is látható mennyasszonyi láda egy mára tízezres nagyságrendű gyűjtemény első darabja.

A Móra Ferenc Múzeumban megrendezett kiállításra a magángyűjtemény töredéke kerülhetett ki - közel kétszáz értékes textíliát tekinthetnek meg az érdeklődők. A Móra-múzeumban augusztus 3-ig látható tárlat a nyár végén Németországba utazik. A külföldi utaztatás miatt biztosítani kellett a kollekciót, emiatt készült a kétszáz darabos textíliagyűjteményről értékbecslés.

A halotti tükörtakaró kendő

Önmagában ezek a műtárgyak közel 6 millió forintot érnek, s ez a hétköznapok során kertészként dolgozó Börcsök Attila teljes gyűjteményének csak egy kicsinyke részét jelenti. A magángyűjtő úgy tervezi, e valóban páratlan kollekció egykoron majd közgyűjteménybe kerül, s ott szolgálja a múlt megőrzésének nemes ügyét.

A most kiállított darabok közül az egyik legérdekesebb a tükörtakaró kendő, melyet a halottas házakban a tükrök eltakarására használtak. Abban a szobában, ahol a felravatalozott halott feküdt, e takaróval borították be a tükröket. Erre azért volt szükség, mert a hiedelem szerint, ha nincs eltakarva a tükör, a halott meglátja önmagát, megriad, és nem tudja elhagyni a házat.

A kiállítás azt is bemutatja, hogy miként nézhetett ki egykoron dédszüleink hálószobája. Az egyik enteriőr keretében láthatjuk például a népiesen ábrázolt Ferenc Józsefet és Erzsébet királynőt. A képek egyediségét érzékelteti, hogy egy makói házban 1968-ig lógtak a falon az egykori uralkodópárt ábrázoló illusztrációk - átvészelve háborút, Rákosi-rendszert és 1956-ot.

Ferenc József és Erzsébet királynő a világ különös történéseiről tudomást sem véve szemlélődtek, most pedig a régmúlt szobabelsőinek hangulatát idézik fel a Dél-Alföld legjelentősebb néprajzi magángyűjtőjének tárlatán.