A pályázatra érkezett munkákból nyílt kiállítás megnyitóján Antal Andrea, a Földművelésügyi Minisztérium hungarikum főosztályának vezetője köszönetét fejezte ki az alkotóknak és a szervezőknek azért ?a minőségi értékteremtő munkáért, amit a népi mesterségek megőrzéséért, a bennünk rejlő hagyományok és öröklött tudás továbbadásáért tesznek?.
V. Szatmári Ibolya etnográfus, a zsűri tagja elmondta, hogy a ritkábban vagy kevésbé követett kézművességek alkotóit megszólító, háromévente kiírt pályázatra rekordmennyiségű alkotás érkezett: míg három évvel ezelőtt 82 pályázó 271 alkotásával nevezett, addig most 111 alkotó 387 munkáját küldte be.
Úgy vélte: ez a növekedés annak tudható be, hogy a hagyományos kézművesség iránt elkötelezett alkotók közül egyre többen vállalkoznak az eddig ritkábban művelt mesterségek továbbéltetésére, gyakran újraértelmezésére. Teszik mindezt elkötelezetten, olyan minőségben, mint amire bizonyíték a mostani kiállítás vagy a Műcsarnokban nemrég megnyílt bemutató egyaránt.
Kiemelte, hogy a nagyobb műfaji megjelöléseket alapul véve, a mostani tárlaton húsz hagyományos mesterség képviselteti magát. A legtöbb alkotás a gyöngyékszerek és a díszített tojások közül érkezett, újdonságnak azonban, hogy jelentősen növekedett a fából készült munkák, azok közül is a bútorok mennyisége. Mint mondta: mindhárom alkotói területről elmondható, hogy az iparművészek a kárpát-medencei hagyománykörből merítve, szinte valamennyi ismert díszítési technikát felsorakoztatták.
A pályázók közül három első, három második és három harmadik helyezést hirdettek ki a különdíjasok és a fődíjas alkotó mellett.
Elő díjat kapott lakozott tamburájáért Tatai Ernő, nemez ágyneműjéért Hegyaljai Tünde, körmöcbányai csipkével díszített stólájáért pedig Tóth Károlyné.
Második díjat kapott Négyes Tímea kukoricacsuhéval befonott hokedlisorozatáért, Hrivnák Károlyné Tóth Katalin sárközi csafringjáért (bojt) és Fehér Anna kalotaszegi gyöngygallérjáért.
Harmadik díjat Majorné Szabó Ildikó tojásfestő, Csikné Bardon Réka tojáspatkoló és Hutkai László bőrműves kapott.
Lószőrékszereiért különdíjat vehetett át Szontaghné Demeter Ágnes, zsinórdíszítéssel készített református palástjáért Kiss Árpádné, valamint Szabó László Zoltán asztalos és Tékus Emese tojásfestő.
A Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban a pályamunkákból rendezett kiállítás június 30-áig tekinthető meg.
Forrás: MTI
Fotó: Mohai Balázs/MTI