Az elmúlt esztendő a Néprajzi Múzeum 153 éves történetében igazi határállomás. Miután az intézmény beköltözött a Szabolcs utcai Gyűjteményi Központjába és új városligeti épületébe, 2024 októberében megnyitotta nagyszabású gyűjteményi kiállítását is. A 3600 műtárgyat felvonultató új tárlat mellett a 2022-ben átadott Kerámiatérrel, valamint a Zoom kiállítással elmondható, hogy a 230 ezres gyűjteményből már közel tízezer műtárgyat tekinthet meg a közönség közvetlenül az állandó kiállításokon, amely nemzetközi viszonylatban is kimagasló arány. Ezt egészíti ki az időszaki kiállítások változó kínálata, valamint az olyan projektek, mint a hónap műtárgya sorozat egyetlen műtárgyra összpontosító válogatása vagy a múzeum különböző közönségprogramjai.
Ennek szellemében a Néprajzi Múzeum látogatói 2025-ben is különleges újdonságokra számíthatnak a még augusztus 31-ig, valamint június 30-ig látható Székelyek – Örökség-mintázatok, illetve a „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” Herman Ottó című időszaki tárlatokkal párhuzamosan. A kuriózumokat felvonultató időszaki kiállítások és közönségprogramok mellett megállás nélkül folyik a gyűjteményi és állományvédelmi munka, nemzetközi kutatóprojektek zajlanak, kiadványok jelennek meg, adatbázisok frissülnek.
Időszaki kiállítások az ősi Mexikótól a keménycserepekig
Az idei év első időszaki kiállítása a magyar kultúra napja alkalmából nyílik meg Vígan zengjetek, citerák! címmel. A citera az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében. Az újjáéledő népzenei mozgalmaknak és az 1990-es évektől szerveződő népzeneoktatásnak köszönhetően napjainkban ismét virágkorát éli. Jelenleg a Néprajzi Múzeum különböző gyűjteményeiben mintegy háromezer népi hangszer található a világ minden tájáról, így az időszaki kiállítás a citeratípusok széles spektrumát mutathatja be. A kiállítás január 22. és június 29. között látogatható.
A Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből című időszaki kiállítás az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János-fényképek a Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A képek több mint 160 év után lesznek láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig. A tárlatot március 5. és szeptember 15. között tekinthetjük meg.
A Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek a dunai sváb lányokról és asszonyokról mesél majd. A dunai svábok azoknak a 18-19. századi telepeseknek az utódai, akik a Duna folyását követve vándoroltak ki német földről, és akik az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása után Magyarország, Jugoszlávia és Románia polgárai lettek. A második világháború után sokuknak el kellett hagyniuk otthonukat, hazájukat, utódaik ma a világ különböző pontjain élnek. Történetüket ezúttal öltözékeik és viselőik közvetítik. A tárlat június 6-án nyílik meg, és egészen 2026. január 31-ig várja a látogatókat.
Egy Magyarországon a maga egészében soha nem látott világ, a spanyol hódítás előtti Mexikó ősi kultúráinak bemutatására vállalkozik a Mítoszok hegye című időszaki kiállítás, amelyen helyet kapnak az intézmény amerikai régészeti gyűjteményének legjobb darabjai. Gerincét azonban négy mexikói, továbbá a dallasi Museum of Art és a berlini Ethnologisches Museum gyűjteményéből válogatott több mint kétszáz tárgy alkotja. A kiállítás egyfelől a négy legjelentősebb mexikói civilizáció (olmék, maja, teotihuacani, azték) jellegzetes régészeti leleteit, másfelől az egyik legjellemzőbb kulturális sajátosság, a piramisok mexikói népek világképében, építészetében, temetkezéseiben és áldozataiban játszott szerepét mutatja be. A tárlat 2025. szeptember 16. és 2026. március 8. között lesz látogatható.
A kékfestő „folton-folt” világa – A Magyar Foltvarró Céh kiállítása Dolányi Anna tájépítész, textilművész munkásságából és mozgalomszervező tevékenységéből kiindulva mutatja be a Magyar Foltvarró Céh történetét, működését. A pályázaton alapuló kiállítás, amely a Magyar Foltvarró Céh korábbi kiállítási anyagait is bevonja, a patchwork történetére, kiterjedésére, működésének mechanizmusaira, illetve a magyar quilt „nemzeti” brandesítésére történt törekvésekre koncentrál. A tárlat 2025. november 13-tól 2026. február 1-jéig látogatható.
A királyné asztalától a parasztportáig. A magyar keménycserép története munkacímű tárlat három múzeum összefogásával készül, és a hazai keménycserépgyártás majd két évszázados történetét dolgozza fel. A kurátorok arra keresik a választ, hogy miképpen vált az angol kőedény, a francia finom fajansz, azaz „Steingut” magyar keménycseréppé. A tárlat 2025. december 3. és 2026. július 26. között látogatható.