Nincs baj a kortárs drámával ? hangsúlyozta Ráckevei Anna a Csokonai Nemzeti Színház igazgatója a fesztivál beharangozó sajtótájékoztatóján. A közvélekedés ugyan azt tartja, hogy nem születik elegendő kortárs dráma, és ha születik is, akkor nem adják elő, vagy a színvonaluk nem megfelelő, ugyanakkor a színház művészeti műhelyének az előadásokat válogató munkatársai évek óta azt tapasztalják, hogy nagyon sok színvonalas produkcióból kell szemezgetniük, határon innen és túl is ? magyarázta az igazgató.
A környező országokban is lehet találkozni magyar kortárs művek bemutatóival, ennek köszönhetően jöhet az idén például lengyel társulat vendégségbe: Spiró György Az imposztor című drámáját a Varsói Drámai Színház mutatja be március 19-én Debrecenben ? mondta Ráckevei Anna. Ebben az évben 65 előadásból több mint 20 produkciót válogattak a szervezők.
Nagyon sok jó kortárs előadás születik, és mindenütt megvan az értő közönség is ? fűzte hozzá Gemza Péter művészeti vezető. A színház igazgatóhelyettese arról is beszámolt, hogy évről évre bővül a fesztivál partneri köre, és külföldről is egyre több kortárs magyar drámát bemutató előadásról érkezik ajánlás. A megújulás jegyében a szervezők az elmúlt évtől kezdve egyre intenzívebben keresik a magyar darabok külföldi produkcióit is. Gemza Péter a programról szólva elmondta, az idei szemle eseményei A szarvassá változott fiú című, Vidnyánszky Attila által rendezett film debreceni bemutatójával indulnak. A Nemzeti Színház igazgatója színpadi rendezéssel is jelen lesz a szemlén, mégpedig Zelei Miklós: Zoltán újratemetve című előadásával, amely a Beregszászi Illyés Gyula Színházzal és a Zsámbéki Színházi Bázissal közös produkció.
A művészeti vezető kiemelte Pintér Béla Parasztoperájának miskolci feldolgozását, amelyet Rusznyák Gábor rendezett, a Katona József Színház, a Mozgó Ház Alapítvány, az Orlai Produkciós Iroda és a Természetes Vészek Kollektíva kooperációjában létrejött A borbély című előadást, Bán Jánossal a főszerepben. A kimagasló produkciók közé sorolta a délvidéki Urbán András két rendezését is (Neoplanta, Spanyol menyasszony), az egyiket az Újvidéki Színház, a másikat a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház színrevitelében. Fontos kérdésnek tartják a DESZKA Fesztivál szervezői a próbafolyamat közben keletkező színpadi műveket is, erre az idén Az ördög próbája című marosvásárhelyi előadás lesz jó példa ? tette még hozzá Gemza Péter. A Csokonai Nemzeti Színház három produkciót vonultat fel a szemlén, ami jelzi azt is, hogy több kortárs művet műsoron tartva is lehet sikereket és megfelelő nézőszámokat produkálni ? hangsúlyozta a művészeti vezető.
A szakmai programban tematikus és portrébeszélgetések is lesznek. Szó esik majd a lengyel-magyar színházművészeti kapcsolatokról, az esemény vendégeként Debrecenbe érkezik Tadeusz Słobodzianek, a lengyel kortárs dráma kiemelkedő alkotója. Beszélgethetnek az érdeklődők Borbély Szilárd színpadi írásairól, a színpadon születő szövegekről és a pedagógiai fontosságú ?tantermi? darabokhoz kapcsolódóan az ifjúsági és gyermekelőadások kortárs szöveg-feldolgozásairól is. A szervezők megtartják a ?házi bölcsek? intézményét is, így minden délelőtt értékelik előző nap látott előadásokat, az utolsó napon pedig szakmai zárókonferencián összegezik a tapasztaltakat Árkosi Árpád rendező, Háy János drámaíró és Lőkös Ildikó dramaturg segítségével.
Az idei DESZKA díszvendégei Vörös István és Szálinger Balázs drámaírók lesznek, akik a tavalyi békéscsabai drámaíró versenyen DESZKA- különdíjat kaptak. Újra lesz GÖRDESZKA, amely a gyermek és ifjúsági tárgyú, kortárs magyar szerzőjű előadásokat és bábelőadásokat gyűjti egybe, és a legutóbbi DESZKA újításaként kiválóan vizsgázott.
Nemcsak a szakmának fontos eseménye a kortárs szemle, a debreceniek is szeretik, és magukénak érzik a rendezvényt ? hívta fel a figyelmet Ráckevei Anna. Az igazgató elmondta, az elmúlt évben több mint 4 ezren váltottak jegyet a fesztivál előadásaira. Tavaly az Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 10 millió forinttal, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) 8 millióval, és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 3 millióval járult hozzá a szemle költségeihez, a fennmaradó összeget a debreceni önkormányzat állta. Ebben az évben az NKA 8 milliót, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) változatlanul 8 millió forintot adott, illetve új támogatóként a Lengyel Intézet 1 millió forinttal járult hozzá a fesztivál megrendezéséhez.
Ungvári Judit