(MTI) - A részletekről a projekt menedzsere, Kacskovics Fruzsina elmondta: a beruházás 250 millió forintos költségének 90 százalékát a Norvég Alaptól elnyert támogatás biztosítja, amelyet a kastélyban működő Nádasdy Alapítvány nyert el a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága segítségével.
A Nádasdy kastély |
A pályázati önrészhez az oktatási és kulturális tárca javaslatára a Nemzeti Kulturális Alap nyújtott 20 millió forint támogatást, a még hiányzó 5 millió forintot pedig a Nádasdy Alapítvány biztosította.
A Nádasdy családnak az 1873-tól az 1880-as évek elejéig, a korabeli angol és skót kastélyok mintájára épült rezidenciája - az 1945-ben történt államosítást követő többféle hasznosítás után - 1993-ban került a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vagyonkezelésébe. Hasznosítási terve 1994-ben készült el, majd megkezdődött a felújítás. Elsőként mentesítették az épületet a gombafertőzéstől, felújították a tetőzetét, visszahelyezték helyére a kastély sarokbástyáját, megmentették az Ősök csarnoka és a könyvtár díszes asztalosmunkáit.
Részlegesen helyreállították az ebédlőt, a nagy és kis szalont, a biliárdszobát, s megtörtént az épület gépészeti felújítása is. Hozzáláttak a kastély termeinek korabeli bútorokkal való berendezéséhez, s visszakerült helyére a Nádasdy család értékes könyv- és képgyűjteményének egy része is.
A Nádasdy Alapítvány kezdeményezésére a kastély ma a magyar állam tulajdonából ki nem adható műemlék, kezelője a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága. Az épület és a 25 hektáros park felújítására, fenntartására eddig mintegy 1,5 milliárd forintot költöttek.
A sajtótájékoztatón Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatója a műemlékek felújításával kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a civil szervezeteknek fontos szerepük van a támogatások megszerzésében.