Ünnepélyes díjátadón mutatták be a JCDecaux Álljon meg egy novellára! nevű irodalmi pályázatának győztes műveit. A három díjazott mellett további 17 sikeres pályázó munkái júliustól Budapest számos pontján: busz- és villamosmegállók utasváróiban olvashatók magyar és angol nyelven. A pályázatra mintegy 2500 munka érkezett, ezekből választotta ki a legjobb húszat és a nyerteseket a Grecsó Krisztián által elnökölt zsűri. A győztes novellát egy Budapesten tanuló piliscsévi egyetemista írta.
Különleges irodalmi versenyt indított tavasszal a JCDecaux, a közterületi reklámpiac vezető vállalata. Az Álljon meg egy novellára! című pályázatra érkező művek legjobbjait a vállalat rendhagyó helyre, busz- és villamosmegállók utasváróiba szánta, hogy a várakozók friss irodalommal üthessék el azokat a perceket, amit várakozással töltünk.
Az első díjat a piliscsévi Somogyi Katalin, az Eötvös Loránd Tudományegyetem angol-magyar tanári szakos hallgatója nyerte el Katicabogár című novellájával; ő 300 ezer forintot kapott az elismerés mellé. Kapcsolás című írásáért második díjat és 200 ezer forintot nyert Orosz Adél, aki tervezőgrafikusként váltott az irodalomra, és már jelent meg kötete. A harmadik helyezett Somogyi Boglárka lett, aki Néha nem baj, hogy lerombolsz kicsit című novellájával 100 ezer forintot kapott. Érdekesség, hogy az első és a harmadik helyezett testvérek.
A három győztes novella mellett a többi, shortlistre jutott írást is megjelenteti az utasvárókban a JCDecaux. Mind a 20 novellából angol fordítás is készült, hogy a turistaszezonban Budapestre látogató külföldiek is benyomásokat szerezhessenek a magyar irodalomról. A plakátokhoz egy magyar (#álljonmegegynovellara) és egy angol nyelvű (#stopforashortstory) hashtag is tartozik a lehetséges közösségi médiás megosztásokra való tekintettel.
?Nincs veszve semmi, ha ilyen tömegek vágynak rá, hogy dolgozzanak a nyelvvel. Ha ennyi embert érdekel a történet, a magyar mondat, akkor van remény, akkor az irodalom nem a múlt önkifejezési formája? ? mondta el Grecsó Krisztián József Attila-díjas író, a zsűri elnöke. ?Az Álljon meg egy novellára! pályamunkái gyakran voltak abszurdak, meghökkentők. Felforgató, csattanóra kiélezett írások jöttek. A pályázók meg akartak minket ? és persze a megállók olvasóit is ? lepni. Minket már sikerült, remélem, az utca is érti majd a humorukat, és szeretik azt a sok szenvedélyt, amely ezekben az írásokban van? ? tette hozzá az író.
?Büszkék vagyunk rá, hogy milyen sokan jelentkeztek a pályázatra. Magyarország piacvezető out-of-home médiavállalataként a JCDecaux számára prioritás a városi élet minősége. Ezért telepítünk korszerű utcabútorokat Budapesten és számos vidéki városban. A novellák segítségével most a kényelem mellett kultúrát, igényes szórakozást is nyújtunk az embereknek, közben pedig megmutatjuk, hogy a plakát egy élő és izgalmas médium, amelyet számos célra lehet használni? ? mondta el Samu Tímea, a JCDecaux vezérigazgatója.
A városszerte kihelyezett novellák mostantól a jcdecauxnovella.blog.hu címen magyarul, a jcdecauxshortstories.blog.hu oldalon pedig angolul olvashatók. Ezeken a felületeken van lehetőség arra is, hogy bárki szavazzon a közönségdíjasra. Aki novellájával a két blogon összesítve a legtöbb szavazatot kapja, értékes könyvcsomag tulajdonosa lesz.