Hogyan néz ki egy középkori királyfi gyermekpáncélja? Láttunk-e már ötszázéves orvosi ládát? Milyen ékszereket hordtak a középkorban? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk, ha ellátogatunk a Budapesti Történeti Múzeum időszaki kiállítására. A Közös úton ? Budapest és Krakkó a középkorban című tárlat régi időkbe kalauzol bennünket, amikor Krakkó és Buda még olyan jelentős városnak számított, mint Milánó és Róma. A kiállítási tárgyak nagy része a városlakók hétköznapjaiba ad betekintést, emellett az ünnepi alkalmak és a királyi udvar reprezentatív emlékei is megjelennek köztük.
Megtekinthető 2016. március 19. és július 24. között naponta 10 és 18 óra között, hétfőnként zárva.
Részletek: http://www.btm.hu/?q=krakko_uj
Múzeumi kulisszatitkok
A budapesti Iparművészeti Múzeum mintegy 100 ezer műtárgyat gyűjtött össze az egyetemes és a magyar iparművészet történetéről egészen a középkortól napjainkig. Vannak itt régiségek a Magyar Nemzeti Múzeumból, kincsek a 19. századi világkiállításokról, valamint ajándékok a neves cégektől, mint a Herendi Porcelánmanufaktúra vagy a Zsolnay-gyár. A tárgyak egy részét megtekinthetjük a kiállításokon, de mit rejt a pince? Hogyan dolgoznak a muzeológusok? Milyen a kilátás a tetőről? Mindezt megnézhetjük, mert az Iparművészeti Múzeum tárlatvezetéseket indít a pincétől a padlásig, felfedve a kulisszatitkokat.
Séták indulnak:
2016. július 21. 16:30 (magyar nyelven, maximum 25 fő)
2016. augusztus 4. 16:30 (magyar nyelven, maximum 25 fő)
2016. augusztus 11. 16:30 (magyar nyelven, maximum 25 fő)
A csoportok legalább 10 fő jelentkezése esetén indulnak.
Részletek: http://www.imm.hu/hu/programs/view/394,?p??lets??t??k
Bringák és színkavalkád
Aki lecsúszna a tárlatvezetésekről, megtekintheti a Bringológia vagy a Színekre hangolva című tárlatokat. A kerékpárra többé nem tekinthetünk egyszerű sport- vagy közlekedési eszközként ? a kortárs design erre reagálva tömegével hozza létre a városi kerékpározáshoz kapcsolódó, azt támogató tárgyakat. A Bringológia kiállítás az egyén, a helyi közösségek és a globális kihívások hármas metszetében mutatja be a formatervezés szerepét és jelentőségét a városi kerékpározásban. A Bringológia kiállítás több mint tíz ország legfrissebb designinnovációiból válogat. A kiállítás a formatervezés mint szakterület és szakma értelmezési határait feszegeti: a látogató az új formai fejlesztések mellett rendszerformáló koncepciókkal, társadalmi projektekkel és innovatív technológiákkal ismerkedhet meg. Az anyag történeti kontextusát és jelentőségét a Közlekedési Múzeum gyűjteményének néhány különleges és kiemelt darabja adja meg.
Megtekinthető 2016. június 17. és november 27. között.
A Színekre hangolva című tárlaton összesen 400 iparművészeti tárgy ? főként kerámia, textil, bútor és ötvösmű ? is látható három szín ? zöld, kék, piros ? köré szervezve. A színek szerinti elrendezéssel a tárlat célja az, hogy új összefüggések mentén mutassa be az Iparművészeti Múzeum gazdag és sokszínű gyűjteményét a Zsolnay-kerámiáktól a William Morris által tervezett kék színű, nyomott mintás textileken át a vörös színű liturgikus tárgyakig.
Megtekinthető 2016. április 1. és szeptember 4. között.
Részletek: http://www.imm.hu/hu/exhibits/?type=temporary
Mexikói ünnepek a magyar fővárosban
A Néprajzi Múzeumba ünnepi papírdíszek érkeztek Mexikóból. Rocháné Bűdy Annamária egyetemi tanár és játékkutató több mint kétszáz tételből álló gyűjteményét 2015-ben ajándékozta az intézménynek. A tárlatban különleges, rituális kellékek, festett és nyomott papírdíszek, vidám csontvázfigurák idézik Mexikó színes és játékos ünnep- és szokásvilágát ? írják az oldalon. Hozzáteszik: Mexikó a fesztiválok és ünnepek országa. Egész évben sok változatos vallási és állami ünnep követi a munkás hétköznapokat. Az ünnepek rituális forgatókönyvéhez szervesen hozzátartozik a felvonulás, a zene, a tánc, a kellékek, az ünnepi öltözék és nem utolsó sorban a díszek. Az ezekből nyílt kiállítás a halottak napjától szilveszterig mutatja be a különleges, kevert jellegű mexikói ünnepeket és a kapcsolódó érdekes papírdíszeket.
Megtekinthető 2016. márc. 5. és 2016. dec. 31. között.
Részletek: http://www.neprajz.hu/kiallitasok/idoszaki/2016/angyalok-es-koponyak.html
Picassotól Modiglianiig
Még a hónap végéig látogatható a Magyar Nemzeti Galériában az a tárlat, amely száz műalkotást, festményeket, valamint szobrokat és grafikákat mutat be Picasso életművének valamennyi periódusát felölelve. A kiállítás ugyanakkor egy kiemelt téma ? az emberi alak megformálásának folyamatos változása ? köré szerveződött.
Közben megnyílt a Modigliani-kiállítás is, amely az olasz festő életművének első nagyszabású bemutatója Magyarországon. A több mint nyolcvan alkotást (köztük 61 Modigliani-művet) ? aktokat, portrékat és szobrokat ? felvonultató tárlatra a világ több nagy köz- és magángyűjteménye kölcsönzött műveket.
Picasso ? Alakváltozások, 1895?1972
Látható 2016. április 22. és 2016. július 31. között
Modigliani
Látható 2016. június 29. és 2016. október 02. között
Részletek: http://mng.hu/idoszaki_kiallitasok_aktualis
Sárkányok márpedig léteznek
Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt érdekes lehet a sárkányok története. A Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) nyílt kiállítás arra vállalkozott, hogy bemutassa, hogyan értelmezték a különböző kultúrák a sárkányok létét, legendáit, és hogyan dolgozta fel mindezt a képzőművészet és az irodalom. A PIM minden korosztály számára élményszerű találkozást kínál a sárkányok izgalmas világával. Eredeti műtárgyak mellett kipróbálható másolatok, kreatív játékok is gazdagítják a kiállítási teret ? írják, hozzátéve: válogattak a klasszikus és a kortárs irodalom legjavából, de bemutatják a gyermekirodalom, a népmese és a fantasy-irodalom fontosabb sárkányos műveit is. Így számos irodalmi szövegen keresztül kerülhetünk közel ehhez az izgalmas lényhez.
Megtekinthető 2016. március 27. és 2016. november 6. között.
Részletek: https://pim.hu/hu/kiallitas/sarkanyok-mindig-lesznek#
Régi játékok tegnap és ma
Új kiállítás nyílt az Óbudai Múzeumban: a Játék a városban című egyedülálló állandó játéktörténeti kiállítás az 1990 évek előtti polgári játékkultúrát színesen, izgalmasan kialakítva, interaktív elemekkel tűzdelve hozza el a látogatóknak. A tárlat tematikájában szakít a hagyományos fiú-lány játékok hangsúlyozásával, és a város témakörében mutatja be a hazai polgári játékokat a múzeum gyűjteményéből 1200 darab tárgyon keresztül. Találkozhatunk a családdal, az otthonnal, a babákkal, a közlekedéssel, a gyárral, valamint számos egyéb tematikai egységgel is.
Részletek: http://www.obudaimuzeum.hu/article/2016-06-21/triplaz-az-obudai-muzeum
Fotó: a múzeumok oldaláról ? btm.hu/neprajz.hu/obudaimuzeum.hu