Nyári séta Székesfehérváron

Egyéb

Székesfehérvár szívében találhatjuk a középkori romkertet. Az István király által építeni kezdett, majd bővített bazilika a török hódításig (1543) a középkori magyar állam legfontosabb és legszentebb helye volt. Itt koronázták és temették 15 királyunkat (Szent Istvánt is), itt őrizték a koronát és a felségjelvényeket a királyi kincstárral és az ország levéltárával együtt ? olvasható a város honlapján. A törökök lőporraktárnak használták, a város 1601. évi ostrománál robbant fel. Köveit az 1800?1801-ben épített püspöki palota alapjaihoz használták fel. Az ásatások feltárták a bazilika nagyobb részét, amely ma szabadtéri romkertként látható. Mauzóleumában Szent István szarkofágjával és Aba Novák Vilmos történelmi seccójával (falfestmény) is találkozhatunk.

 

Ősi romok nyomában

Aki szeretne még több múltbéli emléket megtekintheti, ellátogathat a Szent Ist­ván Ki­rály Mú­ze­um ál­lan­dó ré­gé­sze­ti ki­ál­lí­tá­sára a Rend­ház el­ső eme­le­tén és a me­gye Ró­mai Ko­ri Kő­tá­rába a föld­szin­ten. A ki­ál­lí­tás 1993-ban el­nyer­te az Eu­ró­pai Mú­ze­u­mok Szö­vet­sé­ge dí­ját is: European Museum of the Year Award?Special Commendation ? olvasható a múzeum oldalán. A Ró­mai Ko­ri Kő­tár a Fej­ér me­gye te­rü­le­té­ről a Szent Ist­ván Ki­rály Mú­ze­um­ba ke­rült I?IV. szá­za­di kő­em­lé­ke­ket mu­tat­ja be, me­lyek túl­nyo­mó ré­sze sír­kő, szar­ko­fág, ol­tár, né­hány mér­föld­kő és csá­szár­szo­bor tö­re­déke. Az el­ső eme­le­ten négy ön­ál­ló ki­ál­lí­tás il­lesz­ke­dik egy­más­hoz, ame­lyek a neo­li­ti­kum­tól a tö­rök kor végé­ig mu­tat­ják be Fej­ér me­gye ré­gé­sze­ti em­lé­ke­it.

 

Mit készítettek az egykori mesterek?

Céh­zász­lók, céh­lá­dák, pri­vi­lé­gi­um­le­ve­lek, céh­le­ve­lek, ha­tal­mas mé­re­tű céh­kor­sók, cé­gé­rek és mes­ter­re­me­kek bi­zo­nyít­ják, hogy Szé­kes­fe­hér­vár igen je­len­tős céh­köz­pont is volt egy­kor ? írják. A felsorolt tárgyak szintén megtekinthetőek a múzeumban a néprajzi kiállításon. A cé­hes ke­re­tek kö­zött te­vé­keny­ke­dő mes­te­re­k mellett az ügyes­ke­zű fú­ró-­fa­ra­gó pa­raszt­em­be­re­ktől és pász­to­ro­któl is láthatunk munkákat. Emellett időszaki kiállítások is várják az érdeklődőket a nyári szezonban. Köztük a Városi Képtár?Deák Gyűjteményben Végh Júlia festőművész tárlata, amelynek központi motívuma a véletlenszerűség. Az olajkollázs médiumán keresztül a divatmagazinok szépségideáljainak közhelyes motívumaival játszik, kitakar, elfed, ezzel együtt megmutat, kiemel. A Csók István Képtárban pedig alföldi tájak nyomába indulhatunk, hiszen válogatás készült az alföldi festészet alkotásaiból. A tárlat az alföldi festészet specifikumait keresi.

 

Patika a múltból

A Fekete Sas Patikamúzeum szintén a város szívében tárja ki ajtaját. Az egyemeletes barokk épület a 18. századot idézi meg. A patika a ház földszinti részét foglalja el. Vörös márvány bejárata a késő eklektika korából való ? olvasható róla a város oldalán. A patika mennyezetén a helyreállítás során egyszerű barokk mennyezetfestésre bukkantak. A belső térben megcsodálhatjuk a gazdagon faragott és aranyozással díszített tölgyfa bútorzatot, az empire stílusú patkó alakú pultot és olyan üvegedényeket, amelyek a jezsuiták címerével ékesek, azaz még a patika legkorábbi készletéből valók.

 

Csinos babák között

Székesfehérvár ad otthon a Hetedhét Játékmúzeumnak is, amelyben számtalan régi baba, bababútor és játék emlékeztet a letűnt kor gyermekszobáira. Mivel játszottak 100 és 200 évvel ezelőtt a polgárok gyermekei? Miről árulkodnak az akkori babák és berendezések? A kiállításon újra gyermeknek érezhetjük magunkat. Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet Magyarországon és Európában is egyedülálló játékgyűjteménye a 18?19. századi polgári játékkultúra rendkívül míves tárgyi világát mutatja be.

 

Romantika felsőfokon

A belvárost elhagyva mindenképpen érdemes felkeresnünk a Bory várat, ha kedveljük a romantikát, a virágokat és a meséket. A különleges épületet Bory Jenő (1879?1959) szobrászművész és építészmérnök, a Képzőművészeti Főiskola és a Műszaki Egyetem szobrász tanára építette, saját tervei és fantáziája alapján, gyakran két keze munkájával 40 nyáron keresztül. Emléket emelt művészi álmainak, a munkának és a hitvesi szeretetnek ? olvasható a vár oldalán. Az oszlopok, kupolák, korlátok, kerti díszkutak, medencék, szobrok és domborművek tarkította várat benépesítették a kortárs művészek, valamint festőművész felesége, Komócsin Ilona saját műalkotásai.

Fotók: Hetedhét Játékmúzeum és Bory vár Facebook-oldala