Magyarország madáratlasza közel tízéves előkészítés után jelent meg 2021. szeptember végén. A kötet a 2019 év végéig hazánkban természetes módon előforduló 420 madárfaj állományáról, elterjedéséről, állományváltozásáról és természetvédelmi helyzetéről rendelkezésre álló ismereteket foglalta össze.
Az első kiadás csak elektronikus formában volt elérhető a nagyközönség számára. A madáratlasz sikere nyomán az MME elhatározta egy második, javított és kiegészített kiadás elkészítését. Ebben a szerkesztők az időközben beérkezett adatok alapján pontosítottak egyes ponttérképeket, és az időközben újonnan megfigyelt madárfajok bemutatásával is bővült a 800 oldalas kiadvány. A könyvben angol nyelvű összefoglalók és képaláírások találhatók.
A kötet főként az MME által indított Madáratlasz Program (2014-2018) és a Mindennapi Madaraink Monitoringja (1999-2018) adatai alapján készült, de a ritkaságok valamennyi ismert megfigyelését feldolgozta. Újdonsága az a mintegy
1700 térkép és grafikon, amely a több száz felmérő által gyűjtött 30 millió adatrekord modern számítógépes feldolgozásával született.
A nemzetközi szinten is kiemelkedő modellezéssel előállított térképek és grafikonok a 64 szerző által készített fajleírásokkal együtt a lehető legteljesebb képet adják a vadon élő hazai madárfajok helyzetéről. A Magyarország madáratlasza című könyv második, nyomtatott kiadása az MME-nél vásárolható meg.
Nyitókép: Magyarországon telelő nagy kócsagok, fotó: Marc Costermans/Biosphoto/Biosphoto via AFP