Mikor és milyen céllal hoztad létre a Nyugodt Szív csoportot?
Kukorelly Endre: Régóta foglalkozom a hajléktalanság ügyével. Nem úgy, hogy csinálok vele valamit, hanem úgy, hogy nyomaszt. Azt hiszem, mindenkit nyomaszt, hogy az utcán lépten-nyomon belebotlunk földön fekvő, otthontalan emberekbe. Felháborító és gyomorszorító érzés. Egy alkalommal hazafelé menet, nem számoltam meg de körülbelül tizenöt embert láttam. Január 11-én egy ilyen élmény hatására, csináltam a Facebook csoportot, és az oldalt, civil mozgalmat indítva ezzel. A cél az, hogy gyűjtsünk össze civilektől pénzt és próbáljunk embereken segíteni, akiknek nincs lakása. Tehát, hogy próbáljunk bérelni lakásokat, és oda elhelyezni olyan embereket, akik az utcán alszanak, nagyon egyszerűen fogalmazva.
Milyen eredményeket tudtatok elérni eddig?
Van néhány olyan lakásfelajánlásunk, ahová embereket sikerült beköltöztetni. Ezek mind családok. Ez persze nem sok, de már az egy is végtelenszer több mint a nulla. Várunk folyamatosan olyanokat, akiknek van kiadó lakásuk, s azt piaci áron, mondjuk alsó piaci áron hajlandók kiadni olyan emberek számára, akik esetleg nem amerikai egyetemisták, hanem olyan szegény emberek, akiknek nincsen lakása. Mindig azt szoktam mondani, hogy nem hajléktalanok bérelik ki ezt a lakást. Hisz abban a pillanatban, ahogy kibérli a lakást, nem hajléktalan. Ember, akinek addig nem volt lakása, vagy legalábbis nem volt megfelelő lakása. S azzal, hogy valaki kiadja neki a lakást, hirtelen lesz. Ez ilyen egyszerű.
A hajléktalanszállókat nem tartod erre a célra megfelelőnek?
Mindenki tudja, aki egy kicsit is belegondol, hogy ez az úgynevezett tömegszállás, a hajléktalanszállás az nem megoldás. Oda nagyon sokan nem mennek be egyszerűen, mert félnek, nem szeretik azokat az embereket, akikkel egy szobában kell aludniuk, ötvened magukkal, meglopják egymást, satöbbi. Tömegszállás. Ki szeret ilyenben aludni? Én két évig voltam sorkatona, és együtt aludtam harminc-nemtudomhány emberrel egy térben. S ott, mindenki tudja, a katonaságnál őrült fegyelem van, s akkor muszáj, még annak is, aki nem szereti, muszáj rendben tartania a dolgát. Egy hajléktalanszállón borzasztó lehet, őrület lehet. Csak úgy lehet integrálódni vagy visszaintegrálódni, hogy szépen mondjam, a társadalomba, ha van egy szobád, azt magadra tudod zárni. Le tudsz rendesen vetkőzni, le tudsz fürödni, ott tudod hagyni a motyódat, akkor el tudsz menni dolgozni. De ha nincs ilyen helyed, hanem a motyódat állandóan magaddal kell cipelned, satöbbi, satöbbi, nem tudsz rendesen mosdani, nem tudod magad kialudni, úgy nem tudsz dolgozni, még közmunkát sem tudsz végezni.
Menniyre érzed kompetensnek magad ebben a kérdésben?
Félreértés ne essék: nem vagyok hajléktalanság-ügyi szakember, nem értek hozzá, nem óhajtok érteni hozzá, érzem, mennyire bonyolult kérdés, érdekel, de számos dolog jobban érdekel, és nem vagyok altruista, nem vagyok egy jótét lélek sem, de nyugodtan akarok aludni. Nem bírom azt, hogy én nekem van egy jó kis meleg lakásom, ők meg a földön alszanak. Ennyi az egész. Szerintem ezt senki ne tűrje. Mindenki próbáljon valamit csinálni. Az a párezer forint, amit az emberek esetleg a számlaszámra befizetnek - azt mindenki kibírja -, s akkor nagyon sok emberen lehet segíteni. Erre gyűjtünk majd ezen az aukción a Három Hét Galériában. Felkértem a barátaimat, képzőművészeket, adjanak a munkájukból ? és most felkérem felebarátaimat, hogy licitáljanak, vásárolják meg ezeket a képeket! Jobb helyre a pénzük nem kerülhet.
Milyen jellegű művek és milyen kvalitású művészek vesznek részt a kiálltáson?
Virág Judit, művészettörténész: Az aukcióra kerülő alkotások mind olyan művészektől jöttek, akik a kortárs szcéna meghatározó szereplői. Heterogén és széles a paletta, a résztvevő művészek több irányzatot képviselnek, a figuratívtól, a geometrikusig, az absztraktól az expresszívig. Valamennyi korosztályt képviselnek, a fiatalabb generációt Verebics kati, Csató józsef, Barabás Zsófi, Korodi luca és Korodi János, Tyereskova, a közép generációt Gaál József, Szurcsik József, Kopasz Tamás, Fehér László. A doyenek: Klimó Károly, Konok Tamás - épp csak felsorolásként, a teljesség igénye nélkül a legismertebbeket említettem. Ezek a művészek jelentős kortárs magán és közgyűjteményekben szerepelnek, neves itthoni és külföldi galériákban voltak-vannak kiállításaik.Többeknek külföldi közgyűjteményekben is vannak művei. Érdemes tőlük képeket venni nemcsak gyűjtőknek, hanem azoknak is akik színvonalas műtárgyakat szeretnének a falukon látni.
Hogyan lehet majd licitálni?
Németh Boglárka, szervező: Személyesen, a Három Hét Galériában illetve, amennyiben lesz elég érdeklődő - amiben nagyon bízunk -, előzetes regisztrációt követően telefonos licitálásra is lesz lehetőség.
Tervezik e nyomon követni a befolyt összeg felhasználását és értesíteni arról a kiállítás művészeit és az adakozókat, hogy konkrétan lássák, mire adakoztak?
Minden, a Nyugodt Szív javára beérkezett összeget folyamatosan követünk, illetve számon tartjuk azt is, hogy kinek, hány főnek, milyen célra fizettünk ki támogatásokat. (Ezeket anonim módon időről-időre a nyilvános facebook-csoportban is publikáljuk.) Ugyanezt tervezzük az aukció esetében is ? az abból befolyt összeget szintén nyomon lehet majd követni, igény szerint ?lekérdezni?, hogy mire fordítottuk. Az aukciót követően, ha akár a művészek, akár a licitálók részéről érkezik arra vonatkozó kérés, hogy ők pontosan szeretnék tudni, hogy a felajánlott kép nyomán befolyt/licitált összeget mire fordítjuk, e tekintetben szívesen közreműködünk.
Bába Tibor