Az olimpiai láng gyökerei

Kultpol

A múlt héten gyújtották meg Görögországban az olimpiai fáklyát, amely máris Nagy-Britanniába érkezett, hogy aztán elinduljon a több mint két hónapon át tartó, 12 ezer kilométert felölelő világkörüli útjára. Ugyan az olimpiai láng az ókori Görögország szellemét idézi meg, "feltalálását" annak a birodalomnak köszönhetjük, amely nem éppen a nemzetközi béke olimpiai eszményének propagálásával vonult be a történelemkönyvekbe.
 
Ősi romok, fehér tunikába öltözött tucatnyi nő, ünnepélyes, patetikus hangulat. 1936. július 20-án Konstantinosz Kondilisz görög futót érte az a megtiszteltetés, hogy a görögországi Olümpia városában az ókori játékok történetében először meggyújthatta az olimpiai fáklyát, néhány lépést kocogva megtegyen vele, hogy aztán az egy közel kéthetes utazás után elérjen az 1936-os nyári ötkarikás játékok helyszínére, Berlinbe.
 
Ugyan az olimpiai fáklya köré szervezett pompa az ókori görög tradíciót idézte fel, maga a lángra lobbanás és a futás gondosan megtervezett politikai színpadi kellék volt: méghozzá a náci Németországé. Az ókori olimpiákon a görögök jóllehet maguk is használtak rituális tüzeket, a fáklya színpadias bemutatására nem került sor a megnyitón. A fáklyafutás a berlini játékok főszervezőjének, Carl Diemnek a fejéből pattant ki: úgy képzelte el, hogy több mint háromezer futó fogja azt elhozni Olümpiából a berlini olimpiai stadionba, ahol az erre a célra használt üstben majd fellobban a láng.
 
Diemnek elévülhetetlen szerepe volt abban, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1931-ben Berlinnek ítélte oda a XI. nyári olimpia rendezésének jogát, amelynek jövője azonban Adolf Hitler hatalomra kerülésével bizonytalanná vált. Hitler finoman szólva sem nem rajongott a modern olimpiai játékokért, amelyről azt tartotta, hogy a "zsidók és a szabadkőművesek találták fel", de propagandaügyi minisztere, Joseph Goebbels meggyőzte róla a Führert, hogy egy sikeres olimpia nemzetközileg is szalonképessé teheti a náci Németországot, a fáklyafutás pedig a játékok kezdetének fénypontja lehet.
 
Hitler csodálta az ókori görögöket, s a nácikat a jogos örököseinek tartotta. Ugyan Diem nem volt tagja a nemzetiszocialistáknak, az általa propagált fáklyafutás a program részévé vált, amellyel nemcsak az ókori és a modern kori olimpiákat, hanem az ókori Görögországot és a Harmadik Birodalmat is össze lehetett kötni.
Bár az olimpiai láng Olümpiából indult, a "körítés" abszolút német volt. A híres fegyvergyártó, Krupp olyan acéllal bevont fáklyát tervezett, amely ? a német kémikusok által megálmodott magnéziumvegyülettel ? minden szélsőséges időjárási körülménynek ellenállt. A németországi Zeiss optika gyártotta le a meggyújtáshoz szükséges tükröt, a tartalékfáklyát pedig egy szintén az országban előállított Opel személygépkocsi szállította. Goebbels jóvoltából a német sajtó és rádió a láng útjáról végig tudósított, ráadásul a fáklya Leni Riefenstahl rendező 1938-as Olümpia című propagandafilmjében is feltűnt.
 
A Görögországból induló fáklya több mint háromezer kilométert tett meg Bulgárián, Jugoszlávián, Magyarországon, Ausztrián és Csehszlovákián keresztül, mire elért Berlinbe; görög ortodox papok áldották meg Bulgáriában és cigány muzsikusok zenéltek tiszteletére hazánkban. Amikor 1936. július 29-én Bécsbe ért, az osztrák nemzetiszocialisták a náci párt himnuszával és a ?Heil, Hitler!" felkiáltással köszöntötték, mire Goebbels ironikusan kijelentette, hogy "a fáklya politikai célokra való felhasználása igen sajnálatos".
 
Az olimpiai lángot 50 ezer német fogadta 1936. július 31-én a csehszlovák határon. Másnap Fritz Schilgen ? akit árja kinézete és elegáns testtartása miatt választották ki a megtisztelő feladatra ? német futó vihette be magasra tartott kezében a berlini olimpiai stadionba 100 ezer éljenző néző előtt. A világháború kitörése miatt egészen 1948-ig kellett várni, mire a világ legjobb atlétái ismét összegyűlhettek. Annak ellenére, hogy a fáklyafutást a németek találták fel, a londoni olimpia szervezői felélesztették a hagyományt, amelyben a béke megtestesítőjét látták ? azon a kontinensen, amelyet akkor alig tíz éve még a fegyverropogás uralt.