Ördögök ünnepe

Képző

Rekordszámú maskarás búcsúztatja a telet az idén Mohácson.

farsang_csallokozben_600x410.png
Farsang Csallóközben Fotó forrása: kukkonia.sk

Különösen a farsang utolsó három napját használták ki a szórakozásra: ilyenkor tartották a maszkos felvonulásokat, bálokat. Az egyház sokáig tiltotta is a farsangot, az ördögök ünnepének tartotta, mert ilyenkor az emberek mértéktelenül ettek, ittak, mulattak.

A busójárást, a sokácok messze földön híres farsangi fesztiválját egy 1783-as feljegyzés említi először. A mohácsi sokácok körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. Álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve, és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve, fejvesztve menekültek a városból.

repassy_zsolt_buso.png
Fotó: Répásy Zsolt A fényképet az amerikai National Geographic az év legjobb 50 fotója közé választotta

Ez az elképzelés hosszú ideig tartotta magát, de valójában nincs történelmi alapja, hiszen Mohács 1687-ben szabadult fel a török hódoltság alól, és a hagyománnyal összeforrt sokácok betelepülése jóval ezután történt.

A busójárás tradicionális elemei máig változatlanok: borzas busóbundákat öltő felnőttek faragott álarcokban, jellegzetes kellékekkel, öles kereplőkkel, kolompokkal felszerelkezve búcsúztatják a zord évszakot és várják a tavaszt.

buso_zsrepasy.jpg
Fotó: Répásy Zsolt

Idén minden eddiginél több, 1600 maskarás űzi el a telet a mohácsi busójáráson február 28-án. A busójárás hat napja alatt mintegy 35 helyszínen nyolcvan programra várják az érdeklődőket.

A húshagyó keddi, főtéri koporsóégetéssel záruló népszokás rendezvényei között lesz farsangi felvonulás, népdaléneklési verseny, többféle táncház és számos néptáncelőadás, sokácbál, busó lakodalmas, valamint maszkfaragó foglalkozás és kiállítás neves művészek busóálarcaiból.

busok2.jpg
Forrás: mohacs.hu

Március 1-jén Versendi Kovács József és vendégei koncerteznek a Kossuth Filmszínházban, másnap magyar bál, harmadnap népdaléneklési verseny, majd a Sebő együttes muzsikál.

Március 3-án, farsangvasárnap a busók csónakkal átkelnek a Dunán, felvonulnak a belvárosban, vízre teszik a farsangi koporsót, új busókat avatnak, és hatalmas máglyát gyújtanak Mohács főterén.

A szervezők arra számítanak, hogy az UNESCO által az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára éppen tíz évvel ezelőtt felvett busójárás rendezvényeire ? hat nap alatt - legalább 80-100 ezer ember lesz kíváncsi.

Részletes program: www.mohacsibusojaras.hu.