Óriás múzeummá változik a Sziget

Egyéb


collegiumgladiatorium_gladiatorok_ujra.jpg
(Fotó: Collegium Gladiatorium)

Az Aquincumi Múzeum sátrának berendezése egy római lakásbelsőt idéz. A sátor belsejében malom- és táblásjátékokkal játszhatnak az érdeklődők. A sátor mellett gladiátorok mutatják be az ókori római gladiátor életmódot, felszereléseket, amiket a szigetlakók ki is próbálhatnak, fotókat készíthetnek. A hagyományőrzők időnként körbejárják a szigetet és rabszolgákat zsákmányolnak, hogy aztán kiképezzék őket gladiátornak.
 

Kézműves foglalkozásokon a római életformához kapcsolódó tárgyak készülnek: drót ékszer; bőr tárgyak és hűtőmágnes készítése; koszorú, virágdísz készítése; lánckiegészítők készítése; ólom- és gipsz katona készítése; római táblásjátékok; játékos feladatlap kitöltés (angol-olasz-magyar), a nyertesek ajándékokat kapnak, illetve ingyen belépőt a múzeumba.
 
Gobbi Hilda 1966-ban felhívást tett közzé a Magyar Rádióban színészek relikviáinak gyűjtésére - így gyarapodtak az akkori Színészmúzeum emlékszobái. A Bajor Gizi Színészmúzeum - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet idén ismét a közönség segítségét kéri a jövő színészmúzeumának kialakításában. Muzeológusaik, színháztörténészeik a Szigetre kihelyezett bázison várják kortárs színészeink ruháit, használati tárgyait, holmiijait, csecsebecséit, hogy aztán a legjobbakat elhelyezhessék a jövő színészmúzeumának vitrinjeiben. Amit még kínálnak: tárgyjutalmak, interaktív sanzon-kuplé karaoke, fotózkodás híres színészekkel, színészek 4D-ben.
 
A PUNK nem egyszerű öltözködési trend, hanem olyan kritikai jel, amely a ?60-as évektől napjainkig mindig újra és újra megnyilvánul a legkülönbözőbb formában. A punk stílus a függetlenséget és szabadságot fejezi ki, aminek módszere a ?csináld magad?. A DIY, azaz Do It Yourself, az évek során nem veszítette el az érvényességét az öltözködésben és ma ismét világszerte hódít. Az Iparművészeti Múzeum az alternatív hagyományt folytatja 2010-ben a Szigeten, és ahogy a tavalyi évben is sokan a free shopban öltötték magukra kifejezetten a fesztiválra készített öltözéküket, úgy idén is olyan DIY varrodát nyitnak, ahol a hétköznapi öltözködés alternatíváira adnak tanácsokat és segítenek megvalósítani minden személyiségkifejező ötletet. Programukkal a nemrég elhunyt Malcolm Mclarenre emlékeznek, aki feleségével, Vivien Westwooddal megalkotta a Punk szemléletmódot és műfajt.
 

gerberpal_arkepiii_2008.jpg
Gerber Pál: Árkép III., 2008

Betű, Szó, Kifejezés ? nyilvános szövegalkotás zajlik majd nagyméretű betűpanelekkel a Ludwig Múzeum sátránál. Az elkészült szövegeket fotózzák, és a Ludwig Múzeum standjánál a Sziget idején nyilvánosságot kapnak. Ugyanitt a szövegművek digitális formában letölthetők, pólóra nyomtathatók lesznek. A Feketék, Fehérek, Sárgák mellett megjelenhetnek a Kékek, Vörösek, Zöldek ? a teljes testre vonatkozó testfestés lehetőségét és fotódokumentációját biztosítja a Ludwig Múzeum standja és asszisztenciája. A Ludwig Múzeum standjának vendége, Gerber Pál képzőművész a program idején a közönség rendelkezésére áll ? kiállítása egyidejűleg látható a Múzeumban.

 
A múzeum középiskolásoknak szóló fotópályázatának keretében a diákok egy lakóhelyükhöz közeli tér vagy köztéri műemlék jelenét és múltját vetették egybe régi és új fényképek alapján. A nyertes pályaművek egy fényképforgató installációban láthatók a Sziget fesztivál ideje alatt. A pályázatra érkezett fotókból animációs filmek is készülnek egy speciális számítógépes program segítségével. Ezt a programot bárki kipróbálhatja, aki hoz két fotót, amely ugyanazt a helyszínt ábrázolja két különböző időpontban.  
 

maimanohaz_ritkanlatottkepek_kiallitas_harislaszlo_torvenyteelnavantgarde.jpg
Haris László: Törvénytelen avantgarde

A Magyar Fotográfusok Háza ízelítőt ad a Mai Manó Ház nyár folyamán megrendezendő Best of ? Válogatás a Magyar Fotográfiai Múzeum kincseiből című kiállításából, a látogatók megtekinthetik a fotográfia történetének meghatározó magyarországi alkotóit bemutató minitárlatot, emellett vándorfotográfusaik közreműködésével megismerkedhetnek népszerű archaikus fotográfiai eljárásokkal, technikákkal is. Bárki korabeli fényképet készíttethet magáról, végigkísérheti a különféle fotótechnikák, régi fotográfiai, fotókészítési eljárások folyamatát. 
 

Lackó Péter egy különleges, ember nagyságú kamarával készít portrékat. A gérben a fényképészen kívül elfér egy másik személy is, aki így a kamera belsejéből élvezheti a nagy méretű síkfilmnegatív elkészültét.
 
A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum egyebek között bemutatóval és játékkal egybekötött előadásra hív a számítógépes játékok evolúciójáról, ?műszerékszert? készíttet ellenállásokból, potméterekből és diódákból, ?gipszufót? öntet.
 
A Magyar Nemzeti Galéria sátrában egyebek között megismerkedhetünk a magyar képzőművészet legimpozánsabb alkotásaival, és ha kedvünk tartja, akár meg is festhetjük őket. A Magyar Nemzeti Múzeum amellett, hogy a XXVIII. Magyar Sajtófotó kiállítás kísérő tárlatának anyagából válogat, társasjátékot is szervez.
 
A MODEM-sátorban egy kicsi, de barátságos, babzsákfotelekkel berendezett vetítősarkot talál a közönség, ahol napi tematika szerint kortárs magyar és külföldi alkotók médiamunkáit mutatják be. Ráadásként minden délután 16 órától interaktív és kreatív játékokba, "felnőtt múzeumpedagógiai" programokba és kötetlen beszélgetésekbe lehet bekapcsolódni, melyek közelebb viszik a fesztiválközönséget a modern és kortárs képzőművészethez.
 

mucsarnok_apultmogott_kristinainciuraite_tuleles_2009_videoreszlet.jpg
A pult mögött - Kristina Inciuraite: Túlélés, 2009

A Műcsarnok, illetve az Ernst Múzeum két kiállítással kapcsolódik a Sziget Múzeumi negyedéhez. Az egyik A pult mögött című kiállítás, amely a Kelet- és Közép-Európa közelmúltjának gazdaságtörténeti folyamataiból, illúzióiból kiindulva a régió művészeinek mai életérzését, reflexióit mutatja be, míg a másik Várnai Gyula egyéni tárlata ? Ugyanaz a patak címmel ?, aki ebben az érában és időszakban szocializálódva vált a hazai kortárs művészet meghatározó alakjává. A sátorban a Vámpír című, 3 diavetítővel alkotott speciális térélményt nyújtó mű részévé válhat a látogató: a mozgása által aktivizált sejtelmes felület pszichedelikája rímel a ?szigetes? hangulatra.

 
A Néprajzi Múzeum 2010-ben első alkalommal települ ki a Szigetre Etno lights című programjával. Lehetőség nyílik fényképezkedni magyar népi enteriőrökben. Finn dizájnos fényvisszaverőket készíthetünk, majd kipróbálhatjuk a (M)ilyenek a finnek? című kiállítás sötét alagútjában is. A múzeum tárgymeghatározásra is invitál. 

A Szigeten megnyitja kapuit a PIM Irodalmi ?Kávéház?. Hogy mit takar a rejtvényes cimboratál, a meserejtvény habbal, a kirakóla, a kekszinező, a szülőföldementás verskoktél vagy az anyám tyúkjaffás verskoktél, mindenki megtudhatja, aki ellátogat a szigetes Petőfi Irodalmi Múzeumhoz, amely a kvízek mellett csokornyakkendőt is köt.

 
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum beszédes belsőket mutat és természetesen sok sok játékot talál ki. Délutánonként előadások is lesznek.
 

sziget09_hungarikumfalu_DBELO20090813006.jpg
(Fotó: MTI)

Ahogy tavaly is, a Skanzen Szabadtéri Néprajzi Múzeum óriás bútorain idén is kipróbálhatjuk, milyen érzés a kicsiknek az etetőszékre mászni, vagy a bölcsőben feküdni. A Hungarikum falu témájához kapcsolódva megismerhetjük az elmúlt évszázadok aratási szokásait és tárgyait. Természetes anyagokból készíthetünk ékszereket, koszorút.

 
A Szépművészeti Múzeum Vasarely Múzeuma  2010-ben első alkalommal települ ki  önálló programhelyszínként a Sziget fesztiválra. Állandó gyűjteményéhez kapcsolódó múzeumpedagógiai programokkal, kreatív és játékos alkotóműhellyel, múzeumi csocsóval várja a látogatókat.

A Múzeumi negyed mindennap 14 és 21 óra között várja a szigetlakókat.