„Örömzenélésre készülünk” – Interjú Beke Farkas Nándorral

Zene

A 100 Tagú Cigányzenekar hungarikum, amelyet a világon mindenhol ismernek. Április 23-án adnak koncertet a Papp László Sportarénában, a vendégfellépő Kökény Attila és zenekara. Beke Farkas Nándor elnök-menedzserrel a merész műfajválasztásról és az utánpótlásról is beszélgettünk.

Április 23-án tartja a 100 Tagú Cigányzenekar ünnepi koncertjét. Mitől nevezhető ünnepinek?

A három évvel ezelőtt tervezett koncert a Covid-járvány miatt elmaradt, ezért azt mondhatom, hogy a mostani koncert felfogható egy három éve cipelt teher letételeként. Ez mindenképp ünnepi!

A 2019-es arénabeli koncerttől miben tér el a mostani?

Más a vendégművész és más a választott műfaj. A pop műfaja meglehetősen távol áll tőlünk, igaz, játszottunk közösen Majkával is. A napokban tartottunk egy főpróbajellegű összeállást a Cziffra György Kulturális Központban Nagytétényben, ahol Kökény Attila és a Zenekara is ott volt. Nagyon jó kedvvel, bőséggel dolgoztunk együtt, kiválóan éreztük magunkat. Tisztáztunk egy-két stilisztikai dolgot, a kezdeti nehézségeket elgördítettük, örömzenélésre készülünk.


64429aa85b448eb49083c8e2.jpg
100 Tagú Cigányzenekar

Miért pont Kökény Attilára esett a választás?

Az egyik legismertebb és legnépszerűbb zenész a maga műfajában, és ahogy a 100 Tagú Cigányzenekar, önmagában értéket képvisel. Hiszem, hogy két ilyen kvalitás együtt valami fantasztikusat mutathat be a közönség legnagyobb örömére. Attila bevallotta nekünk, hogy mindig fájó szívvel nézte, hogy Tóth Vera, Rúzsa Magdi háta mögött muzsikálunk, azok közé akart tartozni, akik velünk állhatnak egy színpadra. Örülünk, hogy kívánsága teljesült. Hadd mondjam el, hogy Attilát gyerekkora óta ismerem, az édesapja a barátom volt, az apósa, Rigó János cimbalmos a kezdet kezdetén itt volt a zenekarban. Arról nem is beszélve, hogy a vérmérsékletünk nagyon hasonló, majdhogynem egy.


64429ac30f52fe55d63ac5d0.jpg
Kökény Attila

Az alaprepertoár hogyan állt össze?

A zenekar régóta repertoáron tart olyan darabokat, mint Johannes Brahms Magyar táncok, Vittorio Monti Csárdás, Pablo Sarasate Cigánydalok című műve, ezek nélkül egy 100 Tagú-fellépés elképzelhetetlen. Készülünk újabb darabokkal, mint Farkas Gyula Cigányfantázia, Horváth Zoltán Cigánytűz című műve, vagy Hubay Jenő negyedik csárdásjelenete. A másik vendégművész, Jakab Csaba táncdalénekes Marosvásárhelyről jön, egy nagyon szép számot ad majd elő. A repertoárt magyaros és cigányos dolgok egyvelegeként terveztük meg.

A 100 Tagú Cigányzenekar méltán az egyik legjelentősebb zenei formáció Magyarországon. Aki semmit nem tud róla, annak röviden hogyan magyarázná el, miben rejlik a különlegessége?

A 100 Tagú önmagában különlegesség. Nem hihetetlen-e, hogy 100 képzett, magasan kvalifikált cigány zenész áll a színpadon? Hatalmas csoda, hogy az együttes évtizedek óta él és működik, hogy halmozza a sikereket, díjakat. Egyedien hangszerelt darabokat játszunk, és azokat úgy adjuk elő, ahogyan a világon senki. Az csak hab a tortán, hogy a hungarikum családjába tartozhatunk.

Van utánpótlás? Érdekli a fiatalokat a 100 Tagú Cigányzenekar képviselte érték?

Sajnos nem igen veszem észre. Nincs motiváltság. Lehet, magas a mérce nálunk, továbbá az is probléma, és nehezíti az utánpótlás-nevelést, hogy ahhoz rengeteg pénz kellene, hogy elindítsunk egy tanodát, és vonzóvá tegyük a fiataloknak ezt a műfajt.


64429b143a1c82e280c68d1e.jpg
Beke Farkas Nándor

A nagyszabású Aréna-koncert után milyen fellépéseket tervez az együttes?

Minden hónapra van koncertünk, nyáron is fellépünk Kökény Attilával, továbbá május 26-án a Barlangszínházban, valamint augusztus 17-én a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon gigakoncerttel várunk minden érdeklődőt. Vagy százhúszan leszünk a színpadon, és ismert operettek dalait, magyar nótákat hallhat tőlünk a közönség. Utazás a világ körül a 100 Tagú Cigányzenekarral a műsor címe, emlékezetes műsorral örvendeztetjük meg a közönségünket.

Fotók: Hartyányi Norbert/Kultúra.hu