Molnár Lajos Milán, a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ ügyvezető igazgatója szerdán, az eseményről tartott sajtótájékoztatón elmondta: három év kihagyás után rendezik meg a kiállítást, amelyen a korábbi évekhez képest hangsúlyosabb lesz a vasúttörténeti rész.
Szolnok város életében, iparában 1847 óta meghatározó szerepe van a vasútnak.
Pálinkás Csaba, a kiállítás főszervezője elmondta: a kulturális központ két épületében, csaknem kétezer négyzetméteren, tíznél több terepasztallal várják a látogatókat. Hozzátette: korábban nem látott, illetve újraépített vasútvonalak, terepasztalok segítségével mutatják be Szolnok vasúttörténetét, és a vasúti kulisszák mögé is betekinthetnek a látogatók. A Magyarországon lévő összes vasúti szerelvényt megépítették legóból, több száz méter hosszú és több méretarányban készülő vasúti terepasztalok, köztük egy „retro Balaton vasút” épül az Aba-Novák Agórában – fűzte hozzá. Új kiállító a békéscsabai Kandó Kálmán Vasútmodellező Klub, de érkezik többek mellett a kiállításra a bátorterenyei Viesmann Modellgyártó Kft. és budapesti Élő Mini Világ Alapítvány is – mondta.
Az érdeklődők építhetnek a „Viesmann bütyköldében”, részt vehetnek a szolnoki Vasúti Almárium interaktív vasúttörténeti bemutatóján, megtekinthetik a legóváros építményeit és kipróbálhatják a Hild téri parkvasutat.
A kiállítással egy időben az Aba-Novák Agóra épületében babakiállítás is lesz, a kulturális központ régi épülete elé pedig érkezik majd a Petőfi 200 múzeumbusz – mondta. A Szolnoki Szakképzési Centrum jóvoltából a szakképzésben fellelhető eszközökkel, szakmákkal is találkozhatnak a látogatók. A tervek szerint március 18-án a mentősök munkájával, eszközeivel lehet majd megismerkedni az Agóra előtti mentőautóban – sorolta a részleteket Pálinkás Csaba.
Kondor Balázs, a Vasúti Almárium vezetője, vasúttörténeti magángyűjtő elmondta: hetvenöt éve kezdődött a Széchenyi-hegyi Gyermekvasút (akkori nevén Széchenyi-hegyi Úttörővasút) építése, erről megemlékeznek a kiállításon is. Egy C-50-es mozdony és az ahhoz tartozó kocsik makettjét láthatják majd a látogatók működő formában – emelte ki, megjegyezve: ez egy viszonylag nagyméretű, 1:15-ös méretarányú, egyedi építésű makett. A gyermekvasút tárgyi emlékeit is kiállítják, például gyermekegyenruhát, korabeli használati tárgyakat. Látható lesz a szintén 1:15-ös méretarányban készült, spanyol CAF-gyár egyik jármű prototípusának makettje is – mondta.
Bemutatják, hogyan fejlődött 170 év alatt a vasúton belül a távközlés.
A kiállításon lesznek távközlő berendezések, morze, a működő távgépíró berendezést ki is lehet majd próbálni. A látogatók írógéppel saját névre szóló vasúti bérletjegyet készíthetnek – tette hozzá Kondor Balázs.
Fotó: Széman György / Fortepan