A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban január 22-én tisztázta le a Himnuszt. 1989 óta ezen a napon ünnepeljük a magyar kultúrát.
Koncertek, filmvetítések és kiállítások Fejér megyében
Bicskén, szerdán Viasszal írt üzenet címmel Fekete Ildikó tojásfestő, népi iparművész kiállítása nyílik meg a Bicskei Kultúrkúriában. Móron, az Erzsébet téri Művelődési Házban a Vodku fiai zenekar Cseh Tamás dalait adja elő Születtem Magyarországon... című estjén kedden.
Dunaújvárosban, szerdán a Szent Efrém Férfikar ad koncertet az evangélikus templomban. Az eseményen adják át az idei Pro Cultura Intercisae díjat.
Martonvásáron két rendezvénnyel is megünneplik a magyar kultúra napját. Szombaton a Brunszvik-Beethoven Kulturális Központban Erdélyi szőttesek címmel nyílik kiállítás, majd néptáncelőadásokat láthat a közönség, jövő szombaton pedig az Agroverzum Tudományos Élményközpontban a Budapesti Filharmóniai Társaság zenészei adnak kamarakoncertet.
Kápolnásnyéken, szerdán a Zenén túli beszélgetések programsorozat keretében Vásáry Tamás zongoraművész és karmester Oláh Vilmos hegedűművésszel beszélget közös élményekről, emlékekről és kulisszatitkokról a Halász-kastélyban. Székesfehérváron, kedden az Öreghegyi Közösségi Házban Szép szerelmem, Magyarország címmel Nemcsák Károly és Tolcsvay Béla pódiumestjére kerül sor, utána Szakál Antal, Szakál Györgyi és Horváth Barbara Henrietta Három generáció című kiállítása nyílik meg. Szerdán, a Barátság mozi egész nap magyar filmekkel ünnepel, a Vörösmarty Mihály Könyvtárban Fekti Vera festőművész kiállítása nyílik meg.
Egyhetes programkínálat Debrecenben
A város több helyszínén egyhetes programsorozattal várja az érdeklődőket a magyar kultúra napja alkalmából a Debreceni Művelődési Központ (DMK). A belvárosi közösségi házban az irodalom, a zene és a tánc jegyében, a debreceni nyugdíjas klubbal közösen szervezik a programokat, az ondódi közösségi házban a népdalé lesz a főszerep, a 20 éves újkerti felnőtt olvasókörben ünnepi irodalmi műsort tartanak. A debreceni homokkerti közösségi házban „lírai tisztelgésre” várják az érdeklődőket, a kismacsi intézményükben mesematiné és játékos könyvtári foglalkozás várja a gyerekeket, a józsai közösségi házban pedig Ezerarcú kultúra címmel rendezik meg Móré Mihály festőművész emlékkiállítását. A csapókerti közösségi ház ad otthont Kocsis Csaba fotográfus Váradtól Debrecenig című kiállításának. A Makoldi-vonal című, a belvárosi közösségi házban január 23-tól látható tárlat a 2017-ben elhunyt debreceni festőművész, Makoldi Sándor rajzait vonultatja fel.
Gálaműsorok, író-olvasó találkozó, kiállítások Jász-Nagykun-Szolnok megyében
Hagyományos gálaműsoron adják át Szolnok legrangosabb kulturális díjait január 22-én az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban. A Szolnoki Galériában szerdán nyílik meg az idősebb Szlávics László és fia, ifjabb Szlávics László műveiből álló kiállítás. Január 28-án nyílik a Damjanich János Múzeumban az intézmény és az Erdély Barátainak Köre Kulturális Egyesület rendezésében Gazdáné Olosz Ella textilművész kiállítása. A szolnoki Verseghy Ferenc Könyvtár vendége lesz január 22-én Szabó T. Anna József Attila-díjas költő, író, műfordító. Az író-olvasó találkozón beszélgetőtársa Szekrényes Miklós lesz. A szolnoki Hild Viktor Könyvtárban szerdán nyílik a Honvéd Kulturális Egyesület kiállítása. A tárlaton Andrásiné Pocsalyi Julianna, Berta Tamás, Bíró Mária és Cseh Bagoly János festményei láthatók. Kedden az Aranysor Íróklub ünnepi irodalmi műsorára is várják az érdeklődőket a Hild könyvtárban.
Kiállítások, koncertek, szabadtéri színházi programok Veszprémben
A Kabóca Bábszínházban a Vitéz László című bábelőadást nézhetik meg a gyermekek hétfőn délelőtt, a programra a családok kedvezményesen válthatnak jegyet. Répásy Zsolt 21. századi pásztoréletet megörökítő fotóiból nyílik tárlat kedden a Laczkó Dezső Múzeumban, Madarak – rézkarcok és tollrajzok címmel tekinthető meg Jáger István grafikusművész kiállítása az Agóra Veszprém Kulturális Központban, este pedig a FareMido operatársulat koncertjét hallgathatják meg az érdeklődők. A Hangvilla rendezvényközpont nagytermében a Fölszállott a páva című tehetségkutató verseny gálaműsorát nézheti meg a közönség. Balatonfüreden ünnepi gálaesetet rendeznek az Anna Grand Hotel dísztermében, ahol Veszprém és Balatonfüred városa kulturális együttműködésről ír alá megállapodást. Másnap az Eötvös Károly Megyei Könyvtár gyűjteményének különleges darabjaiból rendeznek kiállítást, a Veszprém Megyei Levéltárban A Nemzeti Kulturális Alap 25 éve című vándorkiállítást nyitják meg, a sétálóutcán pedig színházi dalok, versek, prózák hallhatók kora délután. Kincsek utak mentén címmel Pátkai Ádám Sándor és Győrffy-Villám Zsombor régészeti előadását lehet meghallgatni a Laczkó Dezső Múzeumban, és a Veszprémi Művész Céh alkotói beszélnek munkáikról, terveikről a Csikász Galériában. A Hangvilla nagytermében a Frenák Pál Társulat lép közönség elé. Csütörtökön N. László Gizella festményeiből nyílik kiállítás és Battyányi-Nagy Annamária verses énekes előadása hallható a gyulafirátóti művelődési házban.
Változatos programok Csongrád megyében
Szombaton Szeged kulturális intézményei mutatkoznak be a Szent-Györgyi Albert Agórában. Ugyanitt szerdán díszünnepségen adják át az önkormányzat elismeréseit: a Szeged kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket. A Bálint Sándor Művelődési Házban a Hammido Alapfokú Művészeti Iskola növendékeinek vizsgamunkáit mutatják be keddtől, a Kőrössy József Közgazdasági Szakgimnáziumban amatőr alkotók műveiből nyílik kiállítás szerdán, a Somogyi-könyvtár tárlatán pedig a szegediek máriaradnai búcsújárását és a hozzá kapcsolódó szokásokat ismerhetik meg a látogatók. A Fekete Házban szerdán előbb a Móra Ferenc Múzeum évkönyvét, majd Vágvölgyi B. András 1989 című kötetét mutatják be. Hódmezővásárhelyen Hommage á Tornyai János címmel nyílik kiállítás a 2019 októberében megrendezett XX. Vásárhelyi Festőszimpózium résztvevőinek a festőművész előtt tisztelgő alkotásaiból. Szerdán a Tornyai-múzeumban Kiss Lajos néprajzkutató, múzeumigazgató emlékére Múzeumőr címmel nyílik kiállítás. Csongrádon szombaton a művelődési központban újévi operettgálát, kedden ünnepi hangversenyt rendeznek, január 24-én az ötvenéves Csongrádi Irodalmi Műhely történetét bemutató tárlat nyílik, másnap pedig Góg János Hűség és lázadás című regényét mutatják be. Szerdán tartják a 45 éve alapított Csongrádi Művésztelep jubileumi tárlatának megnyitóját. A Térben síkban című kiállítás a Csongrád Galériában látható. Szentesen kultúra napi tanári hangversenyt rendeznek a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolában szerdán.
Kórushangverseny, irodalmi estek és szavalóverseny Tolnában
Január 22-én Szekszárdon, a Művészetek Házában ad koncertet a Szekszárdi Madrigálkórus és a Szekszárdi Kamarazenekar Jobbágy Valér és Kovács-Buzás Márta vezénylésével. A kulturális központban másnap Nyáry Krisztián tart előadást. Pakson január 24-én rendezik a magyar kultúra napi városi ünnepséget, amelyen Szabó Balázs és Vecsei H. Miklós Szívárnyék: Pilinszky két hangon című előadását hallhatja a közönség. A két előadó Dunaföldváron, a művelődési központban január 26-án, vasárnap mutatja be a zenés Pilinszky-estet. Tolnán január 24-én már tizenkettedik alkalommal rendez vers- és prózamondó versenyt diákoknak a város kulturális központja. Bonyhádon január 22-én a Kép-Tár-Ház galériában a tulajdonos Móser Zoltán fotóművész „...képeket látni a szavak mögött..” című kiállítását egyórás zenés irodalmi műsor kíséri, amelyben mások mellett Baka István, Illyés Gyula versei hangzanak el.
Madách Imrére és Cseh Tamásra is emlékeznek Nógrád megyében
Cseh Tamás születésének 77. évfordulóján Átlátszó víz legyen címmel rendeznek emlékestet Balassagyarmaton a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban. Szécsényben a Kubinyi Ferenc Múzeumban a trianoni békediktátum 100. évfordulóján szervezik a Több országban, közös hazában című rendezvényt, hogy ezzel is segítsék a két országra osztott Palócföld együttműködését. Pásztón a Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központban Könyörgés – A Halotti beszédtől a határon túli magyar irodalmakig címmel hallgathatják meg az érdeklődők Szabó András előadóművész és Maczkó Mária népdalénekes irodalmi és zenei összeállítását. Salgótarjánban a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban január 20-án a Szabad Ötletek Színháza mutatja be a Wass Albert Az életem mindig is egy nyitott könyv volt című irodalmi műsort. A Zenthe Ferenc Színház január 22-én mutatja be Móricz Zsigmond Nem élhetek muzsikaszó nélkül című zenés vígjátékát Mikó István rendezésében. Madách Imre születésének 197. évfordulója tiszteletére ünnepi ülést tart a Madách-hagyomány Ápoló Egyesület a költő nevét viselő salgótarjáni gimnáziumban, majd koszorúzási ünnepség lesz a Bolyai Gimnázium előtti Madách-szobornál.
Ünnepi rendezvények Vas megyében
A hagyományokat követve idén is díjátadó gálával köszöntik a magyar kultúra napját Szombathelyen január 22-én az AGORA Művelődési és Sportházban. Az irodalom, a képzőművészet és a zene műhelytitkaiba enged bepillantást idén a szombathelyi Weöres Sándor Színház megemlékezése, amely a Thea-tér programsorozat része és amely a Miért szép? kérdésre keres választ. Az este folyamán megnyílik Gyécsek József képzőművész kiállítása, Jordán Tamás Kossuth-díjas színművész, a teátrum igazgatója legkedvesebb verseiből ad elő részleteket és személyes irodalmi élményeit osztja meg a hallgatósággal, Mérei Tamás csellóművész pedig a zeneirodalom gyöngyszemeiből válogat és személyes történetekkel színesíti az előadást, végül levetítenek egy Gyécsek József művészetéről szóló filmet is. A Berzsenyi Dániel Könyvtár egy olyan saját készítésű rövidfilmmel kapcsolódik a magyar kultúra napjához, amely a háttérben dolgozó könyvtáros szakemberek munkáját, a kultúrához fűződő személyes viszonyát szeretné az általuk felolvasott versekkel, prózarészletekkel bemutatni. A magyar kultúra napján mutatják be Kőszegen Tóthárpád Ferenc A kultúra kőszegi fellegvára – Egy kisváros művelődéstörténetéből című könyvet.
Programok Zala megyében
A zalai megyeszékhelyen, a hangverseny- és kiállítóteremben VI. Zalaegerszegi Szalon címmel kedden a városhoz kötődő képzőművészek munkáiból nyílik tárlat.
A Kultúra Mecénása Díjat, a Keresztury Dezső-díjat és a közművelődési elismeréseket a magyar kultúra napján, január 22-én, az Irodalom és zene címmel rendezett gálaesten adják át.
Csütörtökön a Göcseji Múzeum legújabb kutatási eredményeiről tartanak előadásokat a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban.
Nagykanizsán az ünnepi rendezvénysorozat szombaton a Szikrák Táncegyüttes önálló estjével kezdődik, a Hevesi Sándor Művelődési Központban. Hétfőn a Minden körbe ért címmel kiadott, Pék Pál válogatott verseit tartalmazó kötetet mutatják be a Honvéd Kaszinóban, kedden pedig az országos vasutas fotópályázat vándorkiállítását nyitják meg a Kodály Zoltán Művelődési Házban. A magyar kultúra napján a Halis István könyvtárban az intézmény szolgáltatásait bemutató kiállítással várják a látogatókat. A Magyar Plakátházban csütörtökön nyílik meg a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete és a zalaegerszegi Vitrin Művészeti Egyesület közös kiállítása.
Keszthelyen, a Balaton Színházban a magyar kultúra napján adják át a Pro Cultura Keszthely díjat, a gálaesten a Festetics György Zeneiskola tanárai és diákjai, valamint a Balaton Kamarakórus közreműködik.
Csütörtökön a Balatoni Múzeum rendezvényén többek közt a régészeti kutatások eredményeit is bemutatják a látogatóknak.
Könyvbemutató, díjátadó és irodalmi előadások Szabolcsban
Szatmárcsekén idén is megemlékeznek arról, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én a községben fejezte be a Himnuszt: a vasárnapi ünnepség ökumenikus istentisztelettel kezdődik a református templomban, majd a Kölcsey Társaság ünnepi közgyűlésén átadják a Kölcsey-emlékplakettet.
Nyíregyházán a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár hétfőn ingyenes beiratkozással várja az érdeklődőket, akik délelőtt Karádi Zsolt főiskolai tanár Kölcsey alakja a magyar irodalomban című előadását is meghallgathatják. A VOKE Vasutas Művelődési Házban ezen a napon az ünnepi műsor mellett magyar írók és költők műveiből nyílik kiállítás.
Kisvárdán a helyi könyvtárban pénteken Weinrauch Katalin író, költő kötetbemutatójára és a Ruszin szivárvány című kiállítás megnyitójára invitálják az érdeklődőket, hétfőn pedig a vásárosnaményi művelődési központban Szeifried Zoltán festő- és grafikusművész Fejedelmi élet nyomában című tárlatával ünneplik a magyar kultúra napját.
Nyírbátorban a kulturális központban a Szatmár Alapfokú Művészeti Iskola Nyírbátori Tagintézményének tanulói mutatják be ünnepi irodalmi műsorukat.
Kiállítások, előadások Miskolcon
Kölcsey Ferenc életét képes és verses összeállítással elevenítik fel január 20-án a Martin-kertvárosi Tompa Mihály Könyvtárban.
A miskolci központi könyvtárban január 22-én Kováts Judit trilógiáról, a Megtagadva, az Elszakítva és a Hazátlanok című kötetekről beszélgetve idézik fel a huszadik század legnagyobb történelmi traumáit. A történész, levéltáros szerző beszélgetőpartnere Bodnár Tamás főlevéltáros, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár igazgatóhelyettese lesz. A verskedvelők Bari Gábor költő által szerkesztett irodalmi műsoron vehetnek részt január 23-án a miskolci Petőfi Sándor Könyvtárban, míg a legkisebb látogatók Illés Adrienn Pézsmapimpő és a varázslatok című mesés társasjátékába csöppenhetnek be január 24-én a könyvtár mesebirodalomában.