Helyi idő szerint vasárnap este, immár 97. alkalommal osztották ki az Oscar-díjakat Los Angelesben. Három, hazánkban forgott filmért is izgulhattunk: A brutalistáért, a Mariáért és a Dűne – Második részért, ráadásul Jancsó Dávid első magyarként volt jelölt a legjobb vágó kategóriában. A gálát megelőző vörös szőnyeges bevonuláson a ruhaköltemények szokásos bemutatásán kívül volt két igazán kedves pillanat: Adrien Brody és Halle Berry újrakreálták megosztó, 2003-as csókjukat – ekkor ugyanis, miután az előző évi legjobb színésznő Berry bejelentette Brody győzelmét, a színész felpattant a színpadra, váratlanul szájon csókolta a színésznőt.
Az idén életében először jelölt Isabella Rosellini pedig, egykori párjára és rendezőjére, a januárban elhunyt David Lynch-re emlékezve kék bársony ruhában jelent meg (ő volt a Kék bársony című film főszereplője), és együtt pózolt a fotósoknak a rendező másik múzsájával, Laura Dernnel – aki, mint később kiderült, a kísérője is volt az estén.
A műsor egy nagy filmes montázzsal startolt el, amiben a pusztító tűzvész után lábadozó Los Angeles előtt tisztelegtek: olyan Oscar-jelölt vagy Oscar-díjas filmeket mutattak, amiket a városban forgattak. Ezután Ariana Grande az Over the Rainbow című dallal nyitotta meg az Oscar-gálát. A színészi ambíciókat dédelgető énekesnőt a Wickedért jelölték Oscar-díjra, hozzá csatlakozott filmbéli színésztársa, Cynthia Erivo, akivel előadták a musical egyik fontos dalát, a Defying Gravityt. Grande a belépőjében az Óz, a nagy varázslóból ismert masnis cipőt viselte. A gálát első ízben vezető Conan O’Brien egy vicces videóban előbújt Demi Moore testéből, majd monológjában az eddigi díjátadókat botrányai miatt kihagyó, ám az Oscaron már jelen lévő Karla Sofía Gascón kontójára is elsütött egy poént: „Az Anorában 479 alkalommal használták a fuck szót. Ez több, mint a Karla Sófia Gascón sajtósa által felállított rekord. (…) Karla, ha tweetelsz erről, a nevem Jimmy Kimmel” – mondta Conan, utalva ezzel az Oscar-gála legutóbbi házigazdájára.
Conan O'Brien ezután előadott egy kicsit kellemetlen musicales műsort: megjelent egy táncoló Deadpool, és zongorázott egy homokféreg a Dűnéből, úgyhogy megkönnyebbülhettünk, amikor Robert Downey Jr. színpadra lépett, hogy átadja a legjobb férfi mellékszereplő Oscarját. A díjat Kieran Culkin kapta – ahogy mi is megjósoltuk. A színész hozta a formáját: először kifejezte, hogy fogalma sincs, hogy került ide, majd a feleségéről, Jazz Chartonról osztott meg egy sztorit a köszönőbeszédében. A nő korábban azt mondta Culkinnak az Emmy-díja után, hogy a sikere miatt jöhet egy újabb, harmadik gyerek az életükben. Culkin azonban négy gyereket szeretne. Erre Charton azt mondta, hogy akkor lesz négy gyerekük, ha Culkin Oscart is nyer.
Az első meglepetést az animációs játékfilm kategóriája okozta: a lett Áradás felülkerekedett a nagy esélyes Vad roboton. Az általunk is nagyon kedvelt mese elismerése alkotói szerint a független animációnak lehetőség, hiszen, mint mondták, mindannyian ugyanabban a hajóban evezünk – mint az állatok a filmben. Ez az első alkalom egyébként, hogy Lettország Oscart nyert. Ezután Goldie Hawn és Andrew Garfield a legjobb animációs rövidfilm díját is átadták az In the Shadow of the Cypress alkotóinak. Hossein Molayemi és Shirin Sohani, a film rendezői telefonról olvasták köszönő beszédüket.
A legjobb kosztümdizájn díját az öt jelölt film öt színésze adta át, mindannyian személyre szólóan méltatva a jelmeztervezők zsenialitását Lily-Rose Depptől Elle Fanningig. Érdekesség, hogy a Gladiátor 2 jelmeztervezői már negyed évszázaddal ezelőtt nyertek egy Oscart, most pedig újra jelölték őket, a nyertes azonban ezúttal nem nagy meglepetésre a Wicked jelmeztervezőjénél landolt, akit korábban már egyszer jelöltek Steven Spielberg West Side Story-remake-jéért. Paul Tazewell beszédében kiemelte, ő az első afroamerikai férfi, aki átvehette az Oscart.
Ezután máris következtek az írói díjak: az Anora bezsákolta az est első trófeáját, Sean Baker író-rendező a szexmunkásközösségnek ajánlotta a díjat, akik megosztották vele a történeteiket. A Konklávé is megszerezte az első Oscarját, a legjobb adaptált forgatókönyvet megnyerő Peter Straughan egyébként korábban már egyszer volt jelölt: ekkor John Le Carré regényét adaptálta (Suszter, kopó, baka, kém). A 95 éves (!) June Squibb a hamarosan őt rendező Scarlett Johannsonnal lépett színpadra, Squibb pedig azzal viccelt, hogy ő igazából Bill Skarsgard (Nosferatu) sminkben, és az igazi Squibb otthon olvasgat. A legjobb smink és frizura díját adta át a két színésznő: A szer sminkmesterei kapták.
Következett egy James Bond-megemlékezés, amelyet a diszkógömbnek öltözött korábbi Bond-lány, Halle Berry konferált fel: egy filmes montázs után a Lisa nevű énekesnő előadta a színpadon táncosokkal a Live and let Die (Élni és halni hagyni) című szerzeményt, amit követett Doja Cat és a Diamonds are forever (Gyémántok az örökkévalóságnak), majd Raye zárta a sort Adele Skyfall című, Oscar-díjas dalával, zenekari kísérettel.
Egy rövid Kill Bill-montázst követően Daryl Hannah lépett a színpadra Dicsőséget Ukrajnának! felkiáltással, mielőtt az est számunkra legfontosabb díját adta át, ám a borítékból nem Jancsó Dávid neve került elő, hanem Sean Bakeré, aki azzal viccelt második Oscarját szorongatva, hogy ő tulajdonképpen megmentette ezt a filmet, mint ahogy a vágók szokták, és ennek a rendezőnek sosem szabadna újra dolgoznia (Baker volt az Anora rendezője is).
DaVine Joy Randolph nyerte tavaly a legjobb mellékszereplő díját, így már tudtuk, mi következik, amikor felsétált a Dolby Színház színpadára, Zoë Saldaña pedig hozta a papírformát és a Golden Globe, a SAG és BAFTA után az Oscart is hazavihette az Emilia Pérezért. Rövid szünet után Ben Stiller a produkciós dizájn díját adta át a Wicked szakembereinek, majd Mick Jagger lépett a színpadra, aki elmondta, hogy Bob Dylannek kellett volna itt lennie helyette, de Bob nem vállalta, mondván, hogy valaki fiatalabbnak kéne csinálnia.
A legjobb eredeti dalokat idén nem adták elő a gálán, csak bemutató montázsokat kaptak a zeneszerzők megszólalásaival – idén külön kiemelték, hogy több figyelmet szentelnek a technikai díjak mögött álló szakembereknek. A legjobb dal a várakozások szerint az El Mal lett az Emilia Pérezből, Jacques Audiard rendező pedig az este folyamán először léphetett a színpadra dalszerző társként, de a két másik zeneszerző kínos énekelgetésbe kezdett és nem hagyta szóhoz jutni.
A show felénél járva Conan O’Brien megjegyezte, hogy itt az ideje, hogy Kendrick Lamar színpadra lépjen, és lepedofilozza Drake-et – utalva ezzel a Super Bowl félidei show-ján történtekre. Hamarosan Samuel L. Jackson Selena Gomezzel karöltve adta át a dokumentumfilmes díjakat. A legjobb rövid dokumentumfilm Oscarja a The only girl in the orchestra című alkotásé lett, míg a legjobb egész estés dokumentumfilm az izraeli–palesztin együttműködésből született No other land (Nincs más föld) lett. A filmet a Verzión láthatta a magyar közönség, az egyik rendező, Basel Adra pedig erős beszédet mondott a díj átvételekor: „A No Other Land azt a kemény valóságot mutatja be, amelyet évtizedek óta elviselünk, és amely továbbra is fennáll. Felszólítjuk a világot, hogy tegyen komoly lépéseket az igazságtalanság és a palesztin nép etnikai tisztogatásának megállítására.”
Rövid szünet után felvonultak a színpadra a Los Angeles-i tűzoltók, a házigazda pedig felolvastatott velük pár rizikósabb viccet, mondván, nekik lehet, mivel hősök. Miley Cyrus és Miles Teller adták át a Dűne - Második rész első díját, mégpedig a legjobb hangért, amelyet rögtön követett is a második: az élőszereplős Hófehérke címszereplője, Rachel Ziegler és gonosz királynője, Gal Gadot adták át a legjobb vizuális effektusok Oscarját. A legjobb rövidfilm Oscarjának az I'm not a robot alkotói örülhettek, majd megjelent Morgan Freeman, hogy Gene Hackmanre emlékezzen. Freeman két filmben is játszott a feleségével együtt holtan talált Hackmannel, akit a barátjának tekintett. Freeman szerint Hackman mindenki mást is felemelt a filmjeiben. Ezzel vezették fel a hagyományos In Memoriam blokkot a gálán. Az idén eltávozottak között rengeteg legenda neve szerepelt: Gena Rowlands, Maggie Smith, Anouk Aimée, Donald Sutherland, David Lynch, James Earl Jones, Kris Kristofferson... A filmrészletek alatt a Lacrimosát énekelte a feketébe öltözött élő kórus.
A legjobb operatőr díját a jelmezhez hasonlóan öt színész konferálta fel, akik szerepeltek a jelölt filmekben. Ezt a gyakorlatot korábban csak a színész kategóriákban láthattuk, ám a színfalak mögötti szakemberek méltatása igazán pozitív fordulat az akadémia részéről. Willem Dafoe (Nosferatu) olvasta fel végül Lol Crawley nevét: megvan A brutalista első díja, a közönség pedig állva tapsol! Pénelope Cruz ezután nem vesztegetett sok időt, és máris sorolta a legjobb nemzetközi film jelöltjeit: a borítékból nagy meglepetésre nem az Emilia Pérez, hanem a brazil Én még mindig itt vagyok címe került elő. Walter Salles rendező két csodálatos színésznőjének, Fernanda Torresnek és Fernanda Montenegrónak is megköszönte a hatalmas megtiszteltetést. Conan O'Brien azzal viccelt, hogy milyen jó estéje van az Anorának, talán azért, mert az amerikaiak szeretik, ha valaki kiáll egy nagy hatalmú orosz ellen. A Csillagok Háborúja ikonikus dallamaira színpadra lépő Mark Hamill adta át a legjobb eredeti filmzene díját: Daniel Bloomberg kapta A brutalista monumentális muzsikájáért.
Oprah Winfrey és a korábbi Oscar-házigazda Whoopi Goldberg felkonferálása után Queen Latifah énekelt Quincy Jonesra emlékezve. A zeneipari legenda 2024. november 4-én hunyt el 91 évesen: összesen 80-szor jelölték Grammy-díjra, és ebből 28-szor nyert, ráadásul azon 15 zenész között van, akik megkapták a Grammy Legend díjat is. Latifah az Ease on Down the Road című dalt énekelte el, ami Michael Jackson egyik első közös munkája volt Quincy Jonesszal. Ezután viszont már tényleg ráfordulunk a négy fő kategóriára: Cillian Murphy lépett a színpadra, aki tavaly Robert Oppenheimer szerepéért nyerte meg a kategóriát. A borítékból a papírforma szerint Adrien Brody neve kerül elő: ez Brody második Oscar-díja, a második holokauszttúlélő szerepéért, Tóth László magyar építész megformálásáért A brutalistáért.
A színész megköszönte Istennek a díjat, majd arról beszélt, hogy a színészet nagyon törékeny szakma, és nem számít, hol tart az ember a karrierjében, minden eltűnhet hirtelen. Brody kiemelte a stábot, a barátait, az A24-et és A brutalista rendezőjét, Brady Corbetet is, és szüleinek is köszönetet mondott. Úgy fogalmazott: imádkozik egy egészségesebb világért, ahol már nem dúl ennyire a rasszizmus és az antiszemitizmus.
A legjobb rendező díját Quentin Tarantino adta át Sean Bakernek, aki immáron a harmadik Oscarját kapta az este folyamán, és a harmadik beszédében már nevetve húzott elő egy előre megírt cetlit, és egy ponton letette a díjat a földre, és elkezdett a moziba járás fontosságáról beszélni: kiemelte, hogy a független fenntartású mozik nagy veszélyben vannak. Ezután Emma Stone, a Szegény párák tavalyi legjobb színésznője az Anora címszereplője, az újonc Mikey Madison nevét olvasta fel: a mindössze 25 éves színésznő szürreálisnak nevezte az élményt, hiszen Los Angelesben nőtt fel, de elmondása szerint Hollywoodot mindig távolinak érezte. A családjától kezdve a stúdiókon és Sean Bakeren át az akadémiáig mindenkinek köszönetet mondott, majd a rendezőhöz hasonlóan ő is külön fejet hajtott a szexmunkások előtt, akiket megismert a forgatás során.
Az est zárásaként aztán Harry és Sally, vagyis a korábbi sokszoros házigazda, Billy Crystal és Meg Ryan lépnek a színpadra, hogy bejelentsék a legjobb film díját, és az eddigiek fényében nem csoda, hogy az Anora címét olvassák fel: Sean Baker független drámája így összesen öt fontos díjat nyert a 97. Oscar-gálán, Baker pedig történelmet írt azzal, hogy egy este alatt behúzott négy szobrocskát. Az Anora 6 millió dollárból készült, a producer elmondása szerint egy mindössze negyvenfős stábbal, így a film sikere tulajdonképpen a független film diadala is.
Lássuk a nyertesek teljes listáját!
Legjobb férfi mellékszereplő: Kieran Culkin (Rokonszenvedés)
Legjobb animációs játékfilm: Áradás
Legjobb rövid animációs film: In the shadow of the cyprus
Legjobb jelmez: Wicked
Legjobb eredeti forgatókönyv: Anora
Legjobb adaptált forgatókönyv: Konklávé
Legjobb smink: A szer
Legjobb vágás: Anora
Legjobb női mellékszereplő: Zoë Saldaña (Emilia Pérez)
Legjobb produkciós dizájn: Wicked
Legjobb eredeti dal: El Mal (Emilia Pérez)
Legjobb rövid dokumentumfilm: The only girl in the orchestra
Legjobb dokumentumfilm: Nincs más föld
Legjobb hang: Dűne – Második rész
Legjobb vizuális effektusok: Dűne – Második rész
Legjobb rövidfilm: I'm not a robot
Legjobb operatőr: A brutalista
Legjobb nemzetközi film: Én még itt vagyok
Legjobb eredeti filmzene: A brutalista
Legjobb férfi színész: Adrien Brody (A brutalista)
Legjobb rendező: Sean Baker (Anora)
Legjobb színésznő: Mikey Madison (Anora)
Legjobb film: Anora