Magyar idő szerint hétfő éjjel az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia kiosztotta az Oscar-díjakat a Los Angeles-i Dolby Színházban. A legfontosabb pillanat természetesen az volt, amikor a borítékból Mihalek Zsuzsa neve bukkant elő: a berendező a Budapesten forgatott Szegény párákért kapta meg az óriási szakmai elismerést jelentő trófeát. Az idei, gördülékenyen lezajló gálán akadtak meglepetések, de legtöbbször azért bejött a papírforma.
Oscar, te drága
Az Oscar-ceremónia 56,8 millió dollárba kerül, ebből pedig 24 700 dollárt költenek az ötvenezer négyzetméteres vörös szőnyegre – melynek telepítése potom hatszáz órát vesz igénybe. Egy Oscarra szánt gúnya átlagos költsége 1,5 millió dollárra becsülhető, bár ezt a sztárok általában nem saját zsebből fizetik, hanem a divatházak egymást taposva versengenek a kegyeikért. Becslések szerint Jennifer Lawrence 2013-as Dior estélyije – amiben aztán jól elhasalt a lépcsőn – volt minden idők legdrágább Oscar-ruhája: négymillió dollárba került.
A szobrok tömör bronzból készülnek, és 24 karátos arannyal vannak bevonva. Meglepően nehezek: 8,5 kilogrammot nyomnak. Az akadémia szabályai szerint pedig az Oscar-díjat tilos zaciba dobni: 1950 óta a nyerteseknek alá kell írniuk egy szerződést, amelyben az áll, hogy ha el akarják adni a szobrukat, először az akadémiának kell felajánlaniuk egy (!) dollárért.
Nem meglepő módon a legnagyobb neveket ültetik az első sorokba, és a jelölteket is úgy próbálják szétszórni, hogy minimálisra csökkentsék a színpadra jutáshoz szükséges időt. Apropó idő: a 96. Oscar-gála megpróbált a korábbi éveknél feszesebb lenni. Több hasonló kategóriánál (például forgatókönyvek, animációs kategóriák) összevonták az átadásokat, és jobban pörögtek a felvezető szövegek is. Eközben viszont a színészek esetében visszatértek egy évekkel ezelőtt már kipróbált formához, miszerint az összes jelöltet egy-egy korábbi díjazott méltat a színpadon. Az alakításokból nem, a legjobb film tíz jelöltjéről azonban mutattak részleteket: így néhol lecsíptek néhány feles percet, máshol viszont visszafércelték a megspórolt időt.
Az idei gála házigazdája Jimmy Kimmel volt, akit negyedszer láthattunk ebben a szerepben. Ő vezette a hírhedt borítékcserés díjátadót is, amikor Faye Dunaway és Warren Beatty, azaz Bonnie és Clyde rossz filmcímet olvasott fel a legjobb film díjának bejelentésekor, majd miután kiderült a hiba, a La La Land stábja megsemmisülve kulloghatott le a színpadról.
Kimmel monológjában méltatta Lily Gladstone-t, az első amerikai őslakost, aki jelölést kapott az akadémiától, majd Jodie Fostert és Robert De Nirót, akiket utoljára 1976-ban jelöltek egyszerre a Taxisofőrért. Megemlítette Greta Gerwig mellőzését is, habár hozzátette: a jelölési szabályok értelmében csakis a jelenlévők tehetnek arról, hogy a rendezőnő nincs a nomináltak között! Sandra Hüller színésznővel kapcsolatban felhozta, hogy kőkemény filmekben szerepel (A zuhanás anatómiája, Érdekvédelmi terület), de ezeket Németországban romantikus komédiának nevezik.
Kimmel gyakorlott, biztonsági játékos, de néhány félresikerült poén azért becsúszott, mint például amikor Robert Downey Jr. évtizedekkel ezelőtti drogfüggőségével viccelődött. Ezután méltatta a színészszakszervezet által kiharcolt megállapodást, amiért kiálltak a mesterséges intelligencia térnyerése ellen, majd megköszönte a filmes szakszervezeteknek, és felhívta képviselőiket a színpadra.
Rekordok és mellőzések
Az Oppenheimer egyértelműen megnyerte az estét: összesen hét díjat kapott, köztük a legjobb film, rendezés, legjobb férfi fő- és mellékszereplő szobrocskáját. A Szegény párák négyet nyert, az Érdekvédelmi terület kettőt, a Barbie pedig egyet. Martin Scorsese maratoni eposza, a Megfojtott virágok és Bradley Cooper Maestrója számos jelölésük dacára üres kézzel távoztak. Előbbinél Gladstone volt az esélyesebb a női főszereplő kategóriában, hiszen a drámai színésznő Arany Glóbusza mellett a színészek céhének díja (SAG) is nála landolt, de végül Emma Stone nyert a Szegény párákban nyújtott, elsöprő alakításáért egy második Oscart a kredencre.
Idén jó néhány rekord is megdőlt: a legjobb film jelöltjei között három idegen nyelvű film is szerepelt, a legidősebb jelölt pedig, akit valaha Oscarra jelöltek, a most 92 éves John Williams, aki az újabb Indiana Jones-folytatás zenéjével került az esélyesek közé. Williams egyébként a saját rekordját döntötte meg, mert tavaly is jelölték A Fabelman család zenéjéért. A Cápa, a Csillagok háborúja és a Hegedűs a háztetőn legendás zeneszerzőjének ez volt az 54. jelölése (eddig ötször nyert), amivel az élő emberek közül ő a legtöbbször jelölt művész. Egyedül Walt Disney tudta túlszárnyalni: 59 jelöléssel.
Martin Scorsese neve tizedszer szerepelt a legjobb rendezői kategóriában a Megfojtott virágok révén, amivel a kilencszeres jelölt Steven Spielberget pipálta le. Scorsese kedvenc színészét, Robert De Nirót pedig 1975-ben jelölték először Oscarra a Keresztapa II-ért, most pedig a Megfojtott virágokban nyújtott alakításával került be a neve újra a kalapba, ezzel megdöntve a legelső és a legutolsó jelölés között eltelt idő rekordját a színészi kategóriákban, ami jelenleg 49 év. A korábbi rekordot Katharine Hepburn tartotta 48 évvel.
Cillian Murphy az első ír színész, aki színész Oscart nyert (Daniel Day-Lewisnak is van ugyan ír állampolgársága, ám Londonban született), Billie Eilish és testvére, Finneas O’Connell pedig a legfiatalabb nyertesek, akik már kétszer is megkapták a díjat. Most a Barbie betétdaláért, legutóbb pedig 2022-ben a legutóbbi James Bond-filmhez írt No Time to Die című számért.
Papírforma és meglepetések
Wes Anderson nyolcadik jelölése után megkapta élete első Oscar-díját egy rövidfilmért, a Henry Sugar csodálatos életéért, de Christopher Nolan is nyolc jelölés után lehetett végre a legjobb rendező az Oppenheimerért. Ukrajna pedig megnyerte történelmének első Oscarját a 20 nap Mariupol című dokumentumfilmért, amely az ukrán város 2022-es ostromáról szól. Az este legemelkedettebb pillanata volt, amikor Msztyiszlav Csernov rendező úgy fogalmazott, valószínűleg ő az első direktor, aki azt mondja ezen a színpadon: bárcsak ne kellett volna ezt a filmet leforgatnia, bárcsak Oroszország ne rohanta volna le az országát és ne ölt volna meg több tízezer ukránt. Hozzátette: a múltat nem lehet megváltoztatni, de az igazság életben maradhat. A mariupoli halottak emléke fennmaradhat.
A legjobb animáció díját sokak meglepetésére a veterán japán zseni, Mijazaki Hajao A fiú és a szürke gém című filmje nyerte, a legjobb vizuális effektek díját pedig a nagy hollywoodi franchise-ok ellenében ugyancsak egy japán film: a Godzilla Minus One című óriásszörnyes akció. Alkotói Godzilla-karmos cipőben, kis Godzilla-figurákat szorongatva érkeztek a mikrofonhoz.
Az adaptált forgatókönyv Oscarját Cord Jefferson, az Amerikai irodalom író-rendezője kapta, aki Percival Everett önéletrajzi ihletésű regénye alapján kanyarított igazán szellemes társadalomkritikát a vászonra. Greta Gerwig tehát itt is hoppon maradt a Barbie-val. Az első filmes Jefferson a producereknek üzent, és felhívta a közönség figyelmét a kisfilmek fontosságára. Szerinte ugyanis ha egy darab kétszázmillió dolláros film helyett húsz darab tízmillió dolláros filmet forgatnak, az új tehetségek lehetőséget kapnak.
A show-nak folytatódnia kell
A 96. Oscar-gála egy hajszállal jobb volt az átlagnál. Volt benne Ikrek-találkozó Arnold Schwarzeneggerrel és Danny De Vitóval, akik felemlegették, hogyan végzett velük Batman (a Batman és Robin, illetve a Batman visszatér című filmekben alakítottak főgonoszt), meztelenül beoldalazó John Cena, aki a legjobb kosztüm díját adta át, doboló amerikai őslakosok, Andrea Bocelli-ária és Messi, az Egy zuhanás anatómiája kutya szereplője, aki saját széket kapott a gálán és még csokornyakkendőt is viselt. Az est csúcspontja pedig egyértelműen az I'm Just Ken című Barbie-betétdal előadása volt Ryan Gosling által a filmbeli Kenek és Slash hathatós közreműködésével, melynek végére valóságos koncertteremmé változott a Dolby Színház színpada.
Íme a díjazottak:
Legjobb film: Oppenheimer
Legjobb nemzetközi film: Érdekvédelmi terület (Johnathan Glazer, Egyesült Királyság, lengyel-német koprodukció)
Legjobb animációs film: A fiú és a szürke gém (Mijazaki Hajao, Ghibli, Japán)
Legjobb rendező: Christopher Nolan (Oppenheimer)
Legjobb eredeti forgatókönyv: Justine Triet & Arhur Harai (Egy zuhanás anatómiája)
Legjobb adaptált forgatókönyv: Cord Jefferson (Amerikai irodalom)
Legjobb színész: Cillian Murphy (Oppenheimer)
Legjobb színésznő: Emma Stone (Szegény párák)
Legjobb férfi mellékszereplő: Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Legjobb női mellékszereplő: Da'Vine Joy Randolph (Téli szünet)
Legjobb filmzene: Ludwig Göransson (Oppenheimer)
Legjobb betétdal: Billie Eilish & Finneas O'Connell – What Was I Made For (Barbie)
Legjobb hang: Érdekvédelmi terület
Legjobb vizuális effektusok: Godzilla Minus One (Japán)
Legjobb operatőr: Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)
Legjobb vágás: Jennifer Lame (Oppenheimer)
Legjobb díszlet: Szegény párák
Legjobb jelmez: Szegény párák
Legjobb smink/maszk: Szegény párák
Legjobb dokumentumfilm: 20 nap Mariupolban
Legjobb rövidfilm: Henry Sugar csodálatos története
Legjobb animációs rövidfilm: War Is Over! Inspired by the Music of John and Yoko
Legjobb rövid dokumentumfilm: Az utolsó hangszerjavító műhely
Életműdíj: Angela Bassett, Mel Brooks
Filmek díjak szerint:
7 díj (13 jelölésből): Oppenheimer (film, rendező, színész, férfi mellékszereplő, zene, operatőr, vágó)
4 díj (11 jelölésből): Szegény párák (színésznő, díszlet, jelmez, smink/maszk)
2 díj (5 jelölésből): Érdekvédelmi terület (nemzetközi film, hang)
1 díj (5 jelölésből): Téli szünet (női mellékszereplő)
1 díj (5 jelölésből): Egy zuhanás anatómiája (eredeti forgatókönyv)
1 díj (5 jelölésből): Amerikai irodalom (adaptált forgatókönyv)
1 díj (8 jelölésből): Barbie (dal)
Nyeretlenek:
10 jelölésből: Megfojtott virágok
7 jelölésből: Maestro
3 jelölésből: Napóleon
2 jelölésből: A hó társadalma, Az Alkotó, Mission: Impossible – Leszámolás, Nyad, Előző életek
1 jelölésből: Bíborszín, Pókember: A Pókverzumon át, Elemi, Robotálmok, Nimona, May December, Golda, Tökéletes napok, A tanári szoba, Én vagyok a kapitány, A galaxis őrzői: 3. rész, A gróf, Indiana Jones és a Sors Tárcsája, Flamin' Hot – Egy pikáns sikertörténet, Rustin