Oscar Wilde 1891-ben írta meg Salome című egyfelvonásos tragédiáját, ám Angliában nem engedélyezték a bemutatását, mert a bibliai történetek színrevitele akkoriban tiltott volt. Amikor a darabot 1896-ban Párizsban színre állították, a szerző homoszexuális kapcsolata miatt börtönben ült Angliában. A századfordulón már több mint tíz nyelvre lefordították, Richard Strauss operát írt belőle, több filmes feldolgozása is született.
A történet szerint Salome (II. Heródes zsidó fejedelem és Heródiás lánya) táncával megpróbálja elcsábítani Jochanánt (Keresztelő Szent Jánost), majd a próféta viszonzatlan szerelme szörnyeteggé változtatja a vonzó zsidó királylányt. Wilde tragédiájában a bibliai Salome modern femme fatale-lá alakul.
„Oscar Wilde Salome című drámája az Isteni Megváltó, a Messiás eljövetelének híréről és annak elkerülésére tett kísérletről szól. Ez a téma nagyon aktuális napjainkban, mert az emberiség egyre inkább a materiális szemléletbe süllyed és eltávolodik a szellemtől. Emiatt érezzük úgy, hogy Isten elhagyott minket, holott valójában mi magunk távolodunk el tőle, és mi magunk teszünk meg mindent azért, hogy elveszítsük a hitünket és magunkra legyünk utalva. Ahogy egy pap barátom mondta, amikor az ember csupán önmagára támaszkodik, akkor számára nem marad más, csak a pusztulás. Úgy gondolom tehát, hogy ez a készülő előadás nem egy megszokott repertoárdarab lesz, hanem sajátos küldetéssel bír majd. Arra emlékezteti az embereket, hogy a szeretet erősebb a halálnál, és hogy a szeretet Isten nélkül nem lehetséges” – fogalmazta meg művészi vízióját a darabról Diana Dobreva.
A kortárs bolgár színházi élet egyik kiemelkedő alkotójának első rendezését, a Médea című előadást ASKEER-díjjal ismerték el 2006-ban, 2009-ben az Avignoni Színházi Fesztiválon szereplő Casanova című előadásával elnyerte a Kritikusok díját. 2017 óta a szófiai Ivan Vazov Nemzeti Színház állandó rendezője, emellett számos európai országban rendezett, illetve mutatta meg előadásait fesztiválokon, többek közt Franciaországban, Németországban, Ausztriában, Angliában, Svájcban, Oroszországban, Romániában, Észak-Macedóniában, Szlovákiában, Albániában, valamint Törökországban.
2023-ban nagy sikert aratott a magyarországi Nemzetközi Színházi Olimpián a Selyem (Silk) című előadással, idén pedig az általa rendezett Odüsszeusz a 11. MITEM nyitóelőadásaként került közönség elé. Közvetlenül a Salome olvasópróbája előtt kapta meg a legjelentősebb francia kulturális kitüntetést, a Művészetek és Irodalom Lovagja érdemrendet.
A színészként is nemzetközi rangú rendező erős vizualitással készül színre vinni a drámát, amelyben „hangsúlyt kap az erőteljes és eksztatikus színészi jelenlét”. Petia Dimanova, az előadás zeneszerzője a színészek beszéd- és énekhangja alapján komponálja meg a zenei anyagot. A különleges akusztikai effektusok mellett elhangzik majd a Miatyánk ősi, arámi nyelvű eredeti verziója is.
A produkció látványvilága nem a bibliai kort idézi meg, hanem mai viseletek és térhasználat segítségével teremt kortalan világot. Az erőteljes vizuális- és fényhatásokkal vibráló térben multimédiás üzenetek és bibliai szövegek jelennek meg.
További részletek az előadásról itt olvashatók.