Egy Krakkó melletti barlangban olyan emberi csontokat és koponyákat fedeztek fel, amelyek azt sugallják, hogy az ott élő ősemberek megették legyőzött ellenségeiket. A tizennyolcezer évesre becsült csontmintákat 3D-s képalkotó technológiával elemezték, 68 százalékukon olyan vágásokat, sérüléseket találtak, amelyek az izom-, csontvelő- és agyi szövetek eltávolítására és kannibalizmusra utalnak.
A Maszycka-barlangban talált lelet Nyugat-Európából érkező emberek maradványait tartalmazta, akik a visszahúzódó jégtakarók nyomán érkeztek a mai Lengyelország területére. A barlangi ásatások már a 19. században elkezdődtek, a csontok között férfiak, nők, gyermekek és antilopok maradványait is megtalálták, akiket egyetlen esemény során temethettek el. A kutatók eleinte nem tudták bizonyítani a kannibalizmust, de az újabb vizsgálatok során egy katalán régész, Francesc Marginedas olyan emberi csontokat talált, amelyeket korábban állati maradványokként azonosítottak. Ezek 3D-s szkennelésével egyértelmű nyomokat találtak arra, hogy
A kannibalizmusra más, hasonló korú európai leleteknél is találtak már példát, azt azonban nem lehet tudni, mi motiválhatta a bizarr gyakorlatot. Egyes elméletek szerint az okok között lehetett a táplálkozási szükséglet, de elképzelhető, hogy halotti szertartásról vagy a legyőzött ellenség megalázására szolgáló szokásról volt szó. Mivel a Maszycka-barlangban talált leletek között emberi és állati csontok is voltak, így valószínű, hogy ott a kannibalizmus inkább az ellenféllel szembeni tiszteletlenséget és az erőszakot szimbolizálta. Ami viszont biztos, hogy a felfedezés fontos adalékokkal szolgál az őskori lengyel kultúra és temetkezési szokások megértéséhez.
A cikk forrása itt olvasható.