Ősi harci sisakokat és egy feltehetően Pallasz Athéné istennőnek állított templom festett téglafalának romjait találták meg egy dél-olaszországi ásatáson, Salernótól délre – jelentette be kedden az olasz kulturális minisztérium.
A két és fél ezer éves leleteket a kedvelt idegenforgalmi helyszínen, Veliában találták, amely egykor Magna Graecia – Dél-Olaszország partvidékének görög telepesek által lakott része – egyik legjelentősebb városa volt.
Velia Campania tartományban fekszik, 40 kilométerre délkeletre az UNESCO által a világörökség részeként elismert Paestumtól, ahol több ókori görög templom maradványai láthatók.
A város akropoliszán végzett ásatásokon két jó állapotban lévő sisakot, a „szent” feliratot viselő korsókat, fegyverre utaló fémtöredékeket és egy épület maradványait találták meg.
A templom 18 méter hosszú és hét méter széles lehetett.
A feltáráson valószínűleg azokat az áldozati ajándékokat találták meg, amelyeket a közeli Tirrén-tengeren vívott kulcsfontosságú tengeri csata után ajánlottak fel Athénének, a görög mitológia istennőjének. A Korzika partjainál az i. e. 6. században lezajlott alaliai csatában a görög katonák győzedelmeskedtek az etruszkok és karthágói szövetségeseik fölött.
Velia egy híres ókori görög filozófiai iskola otthona volt, ahol Parmenidész és Zénó is tanított. A település Magna Graecia, a görög városállamok által gyarmatosított dél-olaszországi terület része volt. Velia az akropoliszt, valamint a domboldalakat foglalta el, és fallal vették körül. Kis-Ázsiából érkezett telepesek alapították i. e. 540-ben.
Nyitókép: Az akropolisz Veliában. Fotó: Shutterstock/Pfeiffer