Az ősi Kína kincsei az Iparművészeti Múzeumban

Egyéb

A kiállítás anyagát három kínai múzeum kölcsönözte. A Shaanxi Történeti Múzeum, a dél-kínai Nanjing Város Múzeuma - Nanjingot hat kínai dinasztia tekintette fővárosának -, valamint a Chengde Palota Múzeum, amely a 18. századi udvari kultúra különleges darabjait bocsátotta rendelkezésre.

A tárlaton végighaladva megismerhetjük Kína egykori birodalmi központjait, az udvari kultúra jellemzőit a neolitikus kortól egészen a 18. századig. A több mint 150 tárgyat felvonultató gyűjtemény tartalmaz szertartási eszközöket, viseleteket, ékszereket, porcelánokat. Bepillantást nyerhetünk az előkelők világába, a hivatalnokok, udvarhölgyek, kereskedők életébe.

Ami igazán jelentőssé teszi a kiállítást, az a Qin Shi Huangdi, a kínai császárságot megalapító uralkodó sírjában talált cseréphadsereg néhány darabja. Li Tiankai, az Art Exhibitions China munkatársa elárulta, hogy a hadsereg több mint 8000 agyagkatonából áll, és az akkori Qin-hadsereg mintájára készült. A terület egy része még mindig feltáratlan, ezért nincs pontos adatunk a hadsereg méretéről. A katonák pontos másai az akkori embereknek, megegyezik a magasságuk, a felszerelésük, és mindegyiküknek más-más arckifejezése van. Csak a tömegük nem egyezik meg az emberekével: egy-egy szobor körülbelül kétszáz kilogrammot nyom. Vannak lovon ülő, álló és térdelő katonák egyaránt.

Eredeti agyagkatona legutoljára 1987-ben, a Nemzeti Múzeumban volt látható Magyarországon. A most idekerült, a sajtó előtt kicsomagolt példány egy térdelő katona, amelynek kezében feltehetőleg fából készült kard volt, ami nem maradt fenn. A szobrokat eredetileg is előre gyártott elemekből állították össze, most is elemeire bontva szállították Magyarországra. A láda felnyitása után először a szobortestet emelték ki, majd a fej kicsomagolása következett. A kiállítás kínai szakértői közben ellenőrizték és fényképekkel dokumentálták a szobor állapotát. A két rész összeillesztésére nem a nyilvánosság előtt került sor, mivel az összekötő elem egy másik ládában kapott helyet.

A február hatodikai megnyitóra azonban minden a helyére kerül majd ? biztosított mindenkit Fajcsák Györgyi, a kiállítás magyarországi szakértője. A tárlat április 19-ig lesz majd látogatható.

Liska Enikő

Fotó: Kovács Tamás/MTI