Több száz, ismeretlen eredetű sziklavésetre bukkantak a northumberlandi mocsarat vizsgáló Newcastle Egyetem régészei. A 6000 véset fotója és rajza megtekinthető egy internetes képarchívumban is, amely a világ legátfogóbb ilyen jellegű gyűjteménye. A Newcastle Egyetem webes projektjének alapja a northumberlandi sziklaművészet-specialista, Stan Beckensall könyv-, fotó- és rajzgyűjteménye. Beckensall és az egyetem régésze, Aron Mazel munkáját a Művészeti Tanulmányok Kutató Tanácsa finanszírozta.
"Rendkívül fontos, hogy megőrizzük kulturális örökségünket, ugyanis ez segít megértenünk, honnan jöttünk, és kik is vagyunk valójában" - nyilatkozta Mazel. - "Az utóbbi néhány évben az őskorban kalandoztunk, és mára eljutottunk oda, hogy megoszthatjuk a nyilvánossággal az eredményeinket."
Beckensall hozzátette: "Az egyik főcél az volt, hogy széles körben népszerűsítsük történelmünknek eme izgalmas korszakát. A legideálisabb eszköznek a világhálót találtuk, hogy elérjük a 21. század történészeit."
A szakemberek jelenleg is a vésetek eredetét és jelentését próbálják megfejteni. Bár több teóriájuk is van, a legvalószínűbb, hogy a rafinált vésetek a neolitikum és a korai bronzkor emberének keze munkáját dicsérik.