Oscar-díjas animációs film a kecskeméti fesztivál versenyében

Film

23 ország 409 alkotása közül választotta ki az előzsűri a 17. nemzetközi Kecskeméti Animációs Filmfesztivál versenyprogramját

Jelenet az Áradás című animációs filmből. Forrás: Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
Jelenet az Áradás című animációs filmből. Forrás: Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

A háromtagú előzsűri – Glaser Kati és Darabos Éva animációs rendezők, valamint Szabó János nagy nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező animációs szakember – 23 nevezett film közül nyolcat válogatott be az európai egész estés animációk versenyébe. Az Oscar-díjas Michel Hazanavicius tavaly Cannes-ban debütált, a Kecskemétfilm közreműködésével készült A legértékesebb áru (The Most Precious of Cargoes) című, kézzel rajzolt alkotása mesebeli formába csomagolt holokauszttörténet.

Szintén Cannes-ban debütált, majd a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon Kids Award la Mobiliare díjban részesült az Oscar-jelölt Claude Barras Vademberek (Savages) című munkája. A gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott környezetvédelmi mese a borneói esőerdők világába kalauzol el, ahol egy kislány rádöbben a természet és saját népe értékeire.

Sébastien Laudenbach alkotása, a Csirkét Lindának! (Chicken for Linda!) családi film a megbocsátás erejéről sok humorral. Egy egyszerű kérés és egy anya-lánya kapcsolat abszurd kalandja a konyhától a rendőrségig. A film 2023-ban az Annecyi Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon elnyerte a legjobb film díját, 2024-ben pedig a legjobb animációs filmnek járó César-díjat. Filip Posivac munkája, a Tomi, Polli és a varázsfény (Tony, Shelly and the Magic Light) mese egy világító kisfiúról és egy különc lányról, akik barátságukkal legyőzik a sötétséget. A stop-motion technikával készült cseh–szlovák–magyar koprodukció 2023-ban Annecyban a zsűri díját nyerte el.

Benoît Chieux Sirokkó és a szelek királysága (Sirocco and the Kingdom of Air Streams) című látványos, dinamikus fantasy-kalandjában a képzelet és valóság keveredik. A 2023-ban Annecyban, majd 2024-ben Zágrábban közönségdíjat nyert filmben egy testvérpár egy könyv lapjai közé csöppenve fedezi fel Sirokkó, a szelek ura világát. Szintén testvérpárról szól és a gyermeki képzelet és a valóság határán játszódik a Nina és a sündisznó titka (Nina and the Hedgehog’s Secret). A kézzel rajzolt, meleg tónusú film az összetartozásról, kitartásról és a képzelet erejéről mesél.

Gints Zilbalodis Áradás (Flow) című alkotása túlélőtörténet egy macskáról, és barátságról, bizalomról, alkalmazkodásról, együttműködésről mesél. A film tavaly Annecyban elnyerte a zsűri és a közönség díja mellett a legjobb eredeti zene díját, idén pedig a legjobb animációnak járó Oscar-, Golden Globe- és Európai Filmdíjat is. Kritikánk a filmről itt olvasható.

Végül Isabel Herguera tavaly Annecyban és Zágrábban egyaránt fődíjat nyert A szultán álma (Sultana’s Dream) című munkája egy három idősíkon átívelő, vizuálisan sokszínű esszéfilm felnőtteknek egy feminista utópiáról, kulturális örökségről és önkeresésről.

A magyar filmek egész estés versenyében Csáki László számos díjat nyert Kék Pelikan című alkotása (kritikánk a filmről itt) versenyez Máli Csaba és Pálfi Zsolt Csongor és Tünde című alkotásával. A további kategóriákba 6 európai tv-speciált, 11 európai és 6 magyar tévésorozatot, 15 magyar rövidfilmet – köztük Balogh Mirjána Wish You Were Ear, Traub Viktória Cipők és paták, Vácz Péter Kutyafül és Ducki Tomek Disc+Dog című munkái –, 30 magyar alkalmazott animációt és 18 magyar diákfilmet válogattak be Magyarország legnagyobb animációs seregszemléjére.