A sajtótájékoztató első pontjaként Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója ismertette a Zeneszüret Fesztivál programjait, amely idén a skandináv országok muzsikáját hozza el Pécsre. Az Észak délen című rendezvénysorozatot október 18. és 25. között rendezik meg, a nyitó koncertet a Budapesti Fesztiválzenekar adja. ?A hagyományos hangversenyek mellett utcai performanszokkal, bábelőadással, kiállítással és filmklubbal is várjuk az érdeklődőket? ? mondta az igazgató, aki azt is elárulta, a Jókai Bisztró idén egy különleges, az északi konyha ihlette menüsorral készül.
Ezt követően Szilágyi Lajos, a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. programmenedzsere szólalt fel, aki a Korunk Zenéje Fesztivál eseményeit ismertette. ?Sokáig ez a rendezvény Budapesté volt, de mióta a Filharmónia az egész országban jelen van, a vidék fesztiválja is. Idén a fővároson kívül Miskolcon, Pécsett, Szegeden, Egerben és Kolozsváron rendezünk programokat? ? fogalmazott. Az október 1. és 18. között zajló fesztivál középpontjában azok a kortárs magyar zeneszerzők állnak, akik 2015-ben kerek születésnapot ünnepelnek. Így Sáry László, Soproni József, Balassa Sándor, Papp Gábor, Sári József és Gyöngyösi Levente művei csendülnek majd fel.
A fesztivál érdekessége, hogy Sáry László Remek hang a futkosásban című ?félig komoly? operáját négy városban is bemutatják. A sajtóeseményen felköszöntötték a 75 éves zeneszerzőt, aki elmesélte a mű keletkezésének történetét. ?Weöres Sándor verse nyomán készült alkotás nem is életképeket, hanem inkább világképeket mutat be? ? fogalmazott.
A Korunk Zenéje Fesztivál során operafilm-vetítésekre és szerzői estekre is sor kerül ? tudtuk meg Szilágyi Lajostól. Egyik kiemelkedő esemény az idén 40 éves Gyöngyösi Levente kolozsvári és budapesti koncertjei lesznek, amelyeken az alkotó új és már bejáratott kórusművei csendülnek fel.
Végezetül újra Szamosi Szabolcsé volt a szó, aki beszámolt az őszi bérletekről. A zene titkai nevű sorozat koncertjeit a Zeneakadémián hallgathatják meg az érdeklődők, ahol megismerkedhetnek a hazai zenei palettával a verbunkostól a kortársakig. De az is kiderül, hogyan gondoltak a magyar muzsikára a külföldiek, valamint a Modern Art Orchestra segítségével a blues, a jazz és a ragtime világába is elkalandozhatnak.
A Mesélő muzsika nevű bérlet első előadásán az Erkel Színházban Erkel Ferenc híres operái csendülnek fel, majd a Zeneakadémián folytatva egy földkörüli zenés utazáson vehet részt a közönség. A harmadik esten pedig Muszorgszkij híres műve, az Egy kiállítás képei lesz hallható.
A muzsika világa nevű hangversenyszérián Mozartról, négy évszázad gitármuzsikájáról, valamint bluesról, ragtime-ról és dixielandről tudhat meg jó sokat az érdeklődő.
Fotók: Grossmann Vilmos