Abraham Lincoln (1809?1865) az Egyesült Államok 16. elnöke, a Republikánus Párt első elnöke volt. Ügyvédként a Whig Párt aktív tagjaként tevékenykedett, majd 1854-ben a Republikánus Párthoz csatlakozott, és nagy feltűnést keltő hadjáratot indított a rabszolgaság eltörléséért. 1860-ban az Egyesült Államok elnökévé választották, ami a tizenegy déli állam elszakadását és három éven át tartó véres polgárháborút eredményezett. A polgárháború 1865. április 9-én a déliek fegyverletételével végződött. Újraválasztása után öt nappal Lincoln egy színházi előadáson vett részt, ahol végzetes merénylet áldozata lett. Merénylőjét, John Wilkes Booth-t, a déliekkel szimpatizáló színészt 12 nappal később, üldözés közben megölték, három társát pedig nem sokkal később felakasztották.
A legmagasabb
Lincoln volt az Egyesült Államok történetének legmagasabb elnöke. A már kamaszkorában is hosszúra nyúlt, erős testalkatú államférfi a feljegyzések szerint hat láb, négy hüvelyk magasra, azaz 192 centiméterre nőtt. Lincoln mögött a második helyet foglalja el a képzeletbeli dobogón Lyndon B. Johnson (6 láb, 3 hüvelyk), míg Thomas Jefferson a harmadik a maga 189 centiméterével. Első helye még sokáig nem forog veszélyben, a hivatalban levő amerikai elnök, Barack Obama ugyanis "csak" 183 centiméter magas, de legfőbb kihívója, az egykori massachusettsi kormányzó, Mitt Romney is csupán egy hüvelykkel nőtt demokrata párti ellenfele fölé.
A feltaláló
Lincoln nem csak magassága miatt emelkedik ki az amerikai elnökök sorából: ő ugyanis az egyetlen az amerikai véghajtó hatalom birtokosainak sorában, akinek szabadalma van ? és itt most nem az állítólagos Facebook-prototípus körüli hajcihőre gondolunk. Az általa szabadalmaztatott, 6469. sorszámot kapó szerkezettel (1849) hajókat lehetett kiemelni a sekélyes vízből. A technikáért, az újításokért rajongó Lincoln a szerkezeten 1848-ban, a Kongresszus ülései közti szünetekben kezdett dolgozni. Találmányát ma a washingtoni Smithsonian Museumban lehet megtekinteni.
Ismerte a merénylőjét
A marylandi színész, John Wilkes Booth 1865. április 14-én gyilkolta meg Lincolnt a washingtoni Ford színházban. Érdekesség, hogy Lincoln előtt nem volt ismeretlen a merénylője: 1863 novemberében a színész a Ford színházban lépett fel, a The Marble Heart (A márványszív) című előadást pedig maga az elnök is megtekintette. Lincoln és gyilkosa személyéhez egy további véletlen is kapcsolódik, ugyanis Edwin Booth, Lincoln gyilkosának bátyja megmentette Lincoln fiának, Robert Toddnak az életét. Az elnöki gyermek Jersey City vasúti állomásán várakozott, amikor egyensúlyát vesztve majdnem egy érkező vonat elé esett, azonban egy kéz váratlanul megragadta és felhúzta. A kéz gazdája Edwin Booth volt, korának legnagyobb amerikai színésze, akinek öccse nem sokkal később kioltotta Lincoln életét.
Sokáig nem adatott meg neki a végtisztesség
Lincoln tragikus halála után sem nyugodhatott békében: koporsója valóságos kálváriát járt, nem kevesebbszer mint 17 alkalommal vitték egyik helyről a másikra, s ötször fel is nyittatták. Sőt 1876-ban kis híja volt, hogy holttestét el nem vitték, miután sírrablók megpróbálták ellopni földi maradványait. Halálakor az egész ország gyászba borult, holttestét két héten át szállították vonattal keresztül-kasul az országon, hogy mindenki méltó módon leróhassa kegyeletét.
Először kapott transzkontinentális táviratot
1858. augusztus 16-án, 19 évnyi tervezés és álmodozás után végre lefektették az első telegráfot az Atlanti-óceán fenekén, amivel szorosabbak lettek az Egyesült Államok és Nagy-Britannia közötti gazdasági és politikai kötelékek. A távírót maga Lincoln elnök vette pártfogásba. A Fehér Házba telepített készülékén állandó kapcsolatot tartott a harcoló csapatokkal az 1862?1865-ös észak?déli polgárháború idején. Lincoln az első üzenetet Stephen J. Fieldtől kapta 1861. október 24-én, amelyben Kalifornia főügyésze gratulált az elnöknek a transzkontinentális telegráf lefektetésének befejezése miatt.