A Magyar Nemzeti Galéria 1957. október 5-én nyílt meg a volt Kúria épületében, a Kossuth téren, ahol jelenleg a Néprajzi Múzeum működik. A magyar művészet alkotásainak gyűjtésére és bemutatására létrehozott intézmény gyűjteményének alapját a Szépművészeti Múzeum Új Magyar Képtára, modern szobor- és éremgyűjteményének, valamint grafikai gyűjteményének magyar anyaga képezte.
A galéria 1975-ben költözött jelenlegi helyére, a Budavári Palota épületébe. Gyűjteménye ezután a Szépművészeti Múzeum Régi Magyar Osztályának anyagával bővült, így lehetővé vált a magyarországi művészet teljes történetének bemutatása a XI. századtól napjainkig. A Gótikus táblaképek és faszobrok, valamint a Késő reneszánsz és barokk művészet állandó kiállítása 1979-ben nyílt meg.
Három év múlva a királyi palota egykori tróntermében a nagyközönség megtekinthette a Késő gótikus szárnyasoltárok állandó tárlatát, majd a Középkori és reneszánsz kőtárat is. A "C" épület földszintjén 1989-tól látható a Habsburg nádori kripta. Két évvel ezelőtt a Magyar Nemzeti Galéria kiállítóterei a Budavári Palota "A" épületével bővültek, miután a Ludwig Múzeum a Művészetek Palotájába költözött.
Az "Ötvenhét - Ötven hét" című, ingyenesen látogatható előadássorozat keretében a múzeum művészettörténészei mutatják be a gyűjtemény leghíresebb alkotásait, a kiállítás helyszínén - közölte Demeter Judit programmenedzser. Az ünnepi programok között szerepel az a kiállítás is, amely márciusban nyílik meg és ötven év kiemelkedő restaurálásait mutatja be. A tárlat csaknem száz művet vonultat fel a múzeumban restaurált műtárgyak közül, és látható lesz a munkafolyamat dokumentációja is.
Az Újraértelmezett hagyomány című kiállítás a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitó rendezvénye lesz, a tárlat a történeti korokban felvetett művészeti problémák és témák folytonosságát, újraértelmezését szemlélteti a régi és a mai mesterek, illetve a fiatal alkotók munkáinak együttes bemutatásával. A múzeumban októbertől látható Vaszary János gyűjteményes kiállítása, amely külföldi és magyarországi gyűjtemények anyagából válogatva mutatja majd be a festőművész életművét. Decemberben Zichy Mihály festőművész életművét bemutató tárlat nyílik, amelyre Szentpétervárról, az Ermitázsból egy csaknem száz darabból álló kollekció érkezik.
(Múlt-kor/MTI)