Palkonya Európa Kulturális Faluja

Egyéb


palkonyadpecs20070527003.jpg
Az Európa kulturális faluja 2007. és a Pünkösdi Nyitott Pincék rendezvénysorozat megnyitóját tartották Palkonyán, a délen fekvő baranyai faluban. A 370 lakosú falu nevezetessége az 53 pincéből álló XIX. századbeli műemlék együttes. MTI Fotó: Kálmándy Ferenc

(MTI) - Az 1999-ben indult, holland alapítású mozgalom keretében Európa 12 országának falvai mutatkoznak be évről évre. Palkonya mellett a mozgalom tagja Aldeburgh (Anglia), Kirchheim (Ausztria), Bystre (Csehország), Tommerup (Dánia), Kilingi Nomme (Észtország), Mellionec (Franciaország), Paxos (Görögország), Wijk aan Zee (Hollandia), Ströbeck (Németország), Pergine Valdarno (Olaszország) és Porrua (Spanyolország).
       A vendégfogadó minden évben az említett települések egyike. Az első évben Hollandia volt a helyszín, Palkonya után pedig jövőre Spanyolország, Porrua következik. Hárságyi Balázs polgármester elmondta: a mozgalom célja a falusi élet létjogosultságának hangsúlyozása, a falusi értékek ápolása és bemutatása. A közös munka eredményeként újságok, könyvek, kiállítások és közösségépítő fesztiválsorozatok születnek. 

PROGRAMOK
A Pünkösdi Nyitott Pincék rendezvénnyel hivatalosan is megkezdődött az idei Európa kulturális faluja programsorozat Palkonyán vasárnap. A faluban pénteken Kárpát-medencei vándorkiállítás nyílt Mária Boldogasszony tiszteletére felajánlott gyermekrajzokból, fotókból és képzőművészeti alkotásokból, volt ünnepi szentmise a helyi templomban. A pécsi Zengő Együttes táncházat szervezett az érdeklődőknek.

  A programsorozat pünkösdkor, a polgármesterek konferenciájával kezdődik meg, a tanácskozáson a mozgalom jövőbeni lehetőségeiről lesz szó. A tervek között szerepel nemzetközi alkotótábor megrendezése a partnerfalvak fiataljainak részvételével, akik a táborozás ideje alatt elkészítenek egy műalkotást, miközben megismerik a magyar kultúra értékeit.
Az egyutcás, 350 lelket számláló, dél-dunántúli Palkonya mediterrán hangulatú település. A falut műemlék épületei, tüzes vörösborai és csodás természeti adottságai teszik különlegessé. A dél-baranyai község a nagy múltú villányi borvidékhez tartozik, de nemcsak a borturizmus kedvelői találhatnak itt kellemes helyszínt a pihenésre, hanem az aktív nyaralás szerelmesei is. A környék településeihez kerékpárutak vezetnek, s számos lovarda is várja a vendégeket. A faluban az elmúlt években számos képzőművész és más művészeti ág alkotója telepedett le, itthonról és külföldről egyaránt.