Mióta működik kiállítóterem a palotában?
A galéria története szorosan összefügg a Duna Palota múltjával. Ez az épület 1897-ben nyílt meg, Lipótvárosi Kaszinóként. A Kaszinó a kezdetektől pártolta a művészeteket, a művészeket, és jelentős adományokat tett különböző jótékonysági célokra. A II. világháború után a Belügyminisztériumhoz került, kultúrotthonként, tisztiházként, művelődési házként működött. 1991-ben nyitotta meg kapuit újra a nagynyilvánosság előtt BM Duna Palota, majd 2009. június 30.-tól Duna Palota (Nonprofit Kft.) néven.
Bíró Ildikó igazgató asszony vezetésével arra törekszünk, hogy méltóak legyünk elődeinkhez abban is, hogy ? bár anyagi támogatást nem tudunk nyújtani ? a művészeknek megjelenési, kiállítási lehetőséget biztosítunk újra ebben az épületben. A kis galéria már akkor megnyílt, amikor az épület mindenki számára ismét látogathatóvá vált, s ehhez 2012 nyarán kapcsoltunk hozzá egy előtte raktárnak használt helyiséget. Így most összesen, több mint 200 négyzetméteren működik a galériánk. A két helyiség egymás mellett van, bemutathatunk bennük párhuzamosan két művészt, de előfordul, például egy nagy életmű-kiállítás rendezésekor, hogy a teljes kiállítóteret egy művész munkáival rendezzük be. Célunk az elődök törekvéseinek folytatása, egy minőségi színvonal biztosítása, illetve a fiatal tehetségeknek is ? ezáltal támogatva őket ? szeretnénk megadni a bemutatkozási lehetőséget.
Nem csak galériájuk, színházuk is van.
Igen, van egy gyönyörű neobarokk színháztermünk, amely otthona ? ezt a két együttest intézményünk működteti ? a Duna Szimfonikus Zenekar hangversenyeinek és a Duna Művészegyüttes kamara-előadásainak. Emellett számos színpadi előadást, könyvbemutatót, konferenciát rendeznek a közel 300 főt befogadó színházban. Állandó partnereink között van a Magyarkanizsai Magyar Színház, a Fregoli Színház és a Bánffy Szalon.
A galériában kik kaphatnak megjelenési lehetőséget?
Sokszor ajánlás útján jut el hozzánk egy-egy művész, de figyelembe vesszük a választásnál az alkotók kerek évfordulóit is. Így volt itt tárlata a 60 éves Vincellér Imrének, a 85 éves Tavaszy Noéminek, idén pedig, lehetőséget kap a 70 éves Finta Edit és a 80 éves Kátai Mihály, hogy nagy életmű-kiállítást rendezzen nálunk. Figyeljük azt is, kinek volt régebben Budapesten kiállítása, vagy, hogy ki jelentkezik új anyaggal. Pályakezdők, fiatal tehetségek, mint például Pap Norbert, Ősz Éva, Knotik Ildikó is minden évben kapnak nálunk lehetőséget. Festményeket és grafikákat állítunk ki általában, de voltak már nálunk szobor, textil és kerámia tárlat is. Egy-egy kiállításunk egy hónapig tart nyitva, és a felkért művészek számára a kiállítási lehetőség természetesen ingyenes. A kiállított alkotások értékesítésébe nem folyunk bele, de ha vásárlói igény jelentkezik, mi megadjuk a művész elérhetőségét. Természetesen közgyűjtemény vagy magángyűjtők anyagának kiállításakor ez nem merülhet fel.
Mekkora a látogatottságuk?
A kiállításokat ünnepélyes megnyitókkal indítjuk, itt látható mekkora az érdeklődés, de a kiállítás ideje alatt is próbáljuk követni a látogatottságot. Volt már olyan kiállításunk, ? s erre büszkék vagyunk ? amit hatezren látogattak meg. Minden kiállításunk ingyenesen tekinthető meg a hét minden napján, hétvégéken is reggel 9 és 18 óra között, csak az ünnepeken vagyunk zárva.
Nálunk a különböző kulturális programok egymást erősítik, a kiállítások látogatóinak is ajánlani szoktuk a színházi előadásainkat, könyvbemutatóinkat, koncertjeinket. Hisszük, hogy aki élvezettel nézegette a kiállítást, az kedvet kap más programunkhoz is, illetve a színházi előadások előtt vagy szüneteiben, a nézők szívesen betérnek a képzőművészeti alkotásokat is megcsodálni.
Mik a jövő tervezett kiállításai?
Ez az év már telítve van, de lassan a következő évre is megvannak a tervezett kiállításaink. Mivel az utóbbi években az ismertségünk, sőt az elismertségünk is egyre nő, ezért a művészek ? élve a nagy kiállítóhely nyújtotta lehetőségekkel is ? szívesen jönnek hozzánk, így könnyen megtöltjük a rendelkezésünkre álló időszakokat.
A közeljövőben, Húsvét táján láthatják majd nálunk Fekete Ildikó népi iparművész tojásíró kiállítását, majd Harsányi Zsuzsa festő-grafikusnak lesz tárlata. Készülünk Illés Sándornak kiállítást rendezni, nyáron pedig, a magyar kézművesség költözik be hozzánk. Ősszel Láng-Miticzky Katalinnak lesz tárlata, utána Fodor József már elhunyt festőművésznek életmű-kiállítását rendezzük meg, és a 80 éves Kátai Mihálynak adunk lehetőséget. Az évet a Fényünneppel zárjuk, ami egy iparművészeti kiállítás és egyben vásár is, az Advent jegyében.
Tölgyesi Tibor