Várépítő: idén is indul az építőipar legrégebbi jótékonysági összefogása

Egyéb

2018. tanév utolsó napjaiban 20 nyertes gyermekintézmény és 2 műemlék képviselői vehették át a felújításaikhoz szükséges építőanyagra szóló utalványaikat a Várépítő pályázat díjátadóján. A nyertes beruházások jelentős része az év végére el is készült.

A Build-Communication 2010 óta Várépítő pályázat néven üzemelteti az építőipari cégek legrégebbi, és legtöbb forrást az igénylőkhöz eljuttató összefogását. A pályázat lassan két évtizede - 2010 előtt más néven - gyűjti az építőipari cégek felajánlásait és juttatja el gyermekintézmények és műemlékek számára. Az újjáélesztett pályázaton az elmúlt 8 évben a pályázók száma meghaladta a hatszázat, és a több mint nettó 100 millió forint értékű építőanyagból 147 nyertes intézmény kaphatott támogatást. A felajánlásokat szinte az első évtől változatlan felállásban működő, neves közéleti személyiségekből álló zsűri ítéli oda olyan intézményeknek, amelyek valamennyi önerő felmutatásával képesek saját körülményeik javítása érdekében beruházásba fogni.

 

2019-ben az előző évekhez hasonlóan közel nettó 15 millió forintnyi felajánlás jött össze. A nyertesek előnyként szokták említeni, hogy a pályázás folyamata gyors és egyszerű, ami persze nem jelenti azt, hogy nem érdemes idejében és alaposan átgondolni a célokat, de főleg a lehetőségeket és a sikeres pályázat esetén mozgósítható források körét is.

 

Annyi biztos, hogy idén is a legtöbben tetőfelújítást kezdhetnek majd, hiszen ebben a kategóriában van a legtöbb és a legszínesebb termékválaszték is: Bramac és Terrán tetőfedő anyagok, Prefa ereszcsatorna, Colt tetőbevilágítók, Bachl és Ravatherm hőszigetelés és Villas lapostető szigetelés, Leier kémény és Roto tetőablak kerülhet a nyertesekhez.

A belső és külső felújításokhoz pedig Bachl és Ravatherm hőszigetelés, Baumit alap- és színes vakolat, Henkel Ceresit és Murexin burkolati ragasztók és fugázóanyagok állnak rendelkezésre.

Az elmúlt évek újdonságai az építkezést segítő Meva zsaluzatok, Dörken vízsszigetelés és a Durisol zajvédő falak, valamint a pályázható Leier kéregfal- és kéregfödém elemek.

Szerencsére egyre több cég kínál a pályázaton kivitelezésre fordítható készpénzt. Idén a Meva, a Colt, és az évek óta a Jövőkuckó támogatást felajánló Magyar Építéstechnika, a proidea.hu és ebuild.hu segít a pályázóknak a kivitelezés költségeinek összegyűjtésében. 2019-ben is lesz olyan nyertes, akinek a tetőjét az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetségének szakemberi társadalmi munkában fedik majd.

 

A Várépítő Pályázat bíráló bizottságának tagjai, akik közül többen több mint egy évtizede döntenek a felajánlások sorsáról:

  • Vadász György, Kossuth-, Ybl- és Steindl-díjas építész, a bíráló bizottság elnöke;
  • Beleznay Éva, okleves építészmérnök, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) alelnöke, Budapest volt főépítésze;
  • Nagy-Kálózy Eszter, Jászai Mari-díjas és Amfiteátrum-díjas színművész;
  • Ráday Mihály, a Város és Faluvédők Szövetsége (Hungária Nostra) elnöke, Kossuth-díjas alkotó;
  • Tóth Balázs, építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szakértője.

 

A megítélt támogatást a pályázók a hagyományosan június közepén megrendezésre kerülő díjátadó ünnepség után kaphatják meg, így akár az őszi iskolakezdésre a felújítások el is készülhetnek.

További információ: www.varepitopalyazat.hu