A kor sarkantyúpengetős, bokázó katonatáncaiból tart bemutatót a Párizsi Magyar Intézet az 1848/49-es szabadságharc emlékére. Novák Ferenc etnográfus és koreográfus, a Honvéd Együttes vezetője szakmai magyarázatával, történelmi múltidézésével színesíti a rendezvényt, valamint köszöntő beszédében megemlékezik a szabadságharcot előkészítő reformkorról. Az esten beszédet mond Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára. A Párizsi Magyar Intézet (PMI), amely az elmúlt években alapvetően a francia közönség felé fordult, évente csak két magyar nyelvű rendezvényt tart, ezek közül a március 15-i megemlékezés az egyik.
Az ünnepi rendezvénysorozat már március 13-án kezdődik, az immáron hagyományossá vált, zömmel franciákat vonzó, és mindig teltházas magyar táncházzal, majd másnap este folytatódik a hivatalos ünnepi megemlékezéssel. Ecsedi-Derdák András, a Párizsi Magyar Intézet (PMI) igazgatója a Merkati zenekart - Gyenis Katalin (ének), Eredics Júlia és Ertl Péter (tánc) -, illetve az Óbudai Népzenei Iskola igazgatóját Kobzos Kiss Tamás szólistát, a Magyar Művészetért-, a Tinódi-díj és a Magyar Örökség-díjak nyertesét kérte fel a 14-i est előadójának. A program ízelítőt ad a forradalom és a szabadságharc dalaiból. A népi emlékezetben megőrződött dallamok és a korabeli források felhasználásával idézik fel a magyar történelem e dicső korszakát. Bemutatják a kor magyar táncait: a toborzó huszártáncot, a csárdást és a magyar verbunkot, amely egyes magyar vidékeken mind a mai napig a tánctudás legmagasabb fokát képviseli.
A magyar nemzeti ünnep hivatalos megemlékezései során természetesen sor kerül az emléktáblák megkoszorúzására is. Kossuth Lajos emléktáblája a párizsi Kossuth téren található, amelyet 1957-ben, francia kormánydöntés alapján kereszteltek át Kossuth térre. Akkoriban ugyanis itt volt a francia Kommunista Párt székháza, amely előtt az 1956-os magyar forradalom melletti párizsi szimpátiatüntetések zajlottak. Az emléktáblát az 1848-as forradalom 150. évfordulóján az Emberi Jogok Magyar Ligája helyezte el a téren. Itt, és Teleki Blanka sírjánál a Montparnasse temetőben a Magyar Köztársaság nevében Nikicser László nagykövet helyezi el a megemlékezés virágait.
A 14-i ünnepi beszédek és program után Novák Ferenc, a Honvéd Együttes művészeti igazgatója március 18-i előadásával újabb, ezúttal egyetemi közönséghez szól. Az INALCO (Keleti Nyelvek és Civilizáció Intézete) és a PMI rendszeresen, neves frankofón magyar közéleti személyiségek meghívásával rendezi meg a "forgó katedra" nevű előadássorozatot. Ennek keretén belül beszél Novák Ferenc a magyar tánc századairól, a különféle kárpát-medencei táncokról és ezek Európára gyakorolt hatásairól. Az előadást Eredics Júlia és Ertl Péter táncduója bemutatóval kíséri: a rendhagyó tánctörténelem-óra során korhű jelmezben illusztrálja a táncokat.