Parkoló épülhet a Vörös tér alá

Kultpol

Mindeddig csak részletekben javítgatták az 1804-ben készült kockakőburkolatot. Mostanra a szakértők szerint kimosódott alóla a homokalap egy része, ettől némelyik kő billeg, és könnyebben morzsolódik, a tér egészén pedig már elég hepehupás a burkolat.

A szakértők azt is felvetették, hogy a különleges, hasáb alakú, s így különösen vastag burkolatot alkotó kövekkel kirakott felület szavatossági ideje ezer év körül van, de az illetékesek fontosnak tartják a felújítást. Elterjedt, hogy mélygarázst építenek a felújítás örve alatt, ám a döntéshozók elmondták: csak a tér alatti, ősrégi, siralmas állapotú helyiségeket állítják helyre, de nem kizárt, hogy azokban később parkolók lesznek.

A Kreml fala mentén húzódó tér helyén a középkorban piac volt, amíg III. Iván cár nem száműzte onnan az árusokat és a faházakat. Később a kereskedők visszaszivárogtak, olyannyira, hogy magát a teret is Torgnak, vagyis piacnak nevezték, s a piac egészen a XVIII. század közepéig működött. Mai nevét - amely magyarul vöröset, de szépet is jelent -, a XVII. században kapta, amikor a Vaszilij Blazsennij-székesegyház mellett a Kreml falában lévő Szpasszkij-bástyára felépült az ismert óratorony.

Mai képét a tér a Történelmi Múzeum vörös épületének és a GUM áruháznak a XIX. század végi felépültével, illetve a szovjet időkben épült Lenin-mauzóleummal nyerte el, s ezután az új rend jelképe lett: itt tartották a díszszemléket, az 1945-ös győzelmi ünnepséget, és itt fogadták ünnepélyesen többek közt Jurij Gagarint, az első űrhajóst is.

(Múlt-kor/MTI)