Paskai László: Mindszenty életét az egyház- és hazaszeretet motiválta

Kultpol


mindszentyjozsef.jpg
Mindszenty József
 
(MTI) - Paskai László annak kapcsán nyilatkozott erről, hogy Mindszenty József külföldre távozásának 40., halálának 36., hamvai hazahozatalának 20. évfordulója alkalmából szombaton országos engesztelő zarándoklatot tartanak Magyarországért.
    
Ebből az alkalomból Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szentmisét mutat be az esztergomi bazilikában, a néhai hercegprímás sírját őrző székesegyházban; szentbeszédet mond Schönberger Jenő szatmárnémeti megyés püspök. Az ünnepi liturgiára meghívták a közjogi méltóságokat, a kormány képviselőit, a parlamenti pártok reprezentánsait és a diplomáciai testület tagjait.
    
Paskai László bíboros kiemelte: Mindszenty József "teljesen puritán, egyszerű életet élt, de mindezt a magyar egyháznak és a magyar hazának a szolgálatában tette", s mindig szorgalmazta az erkölcsös magatartást. Mint felidézte, Mindszenty József bíboros Bécsben halt meg 1975-ben, s "értelemszerűen akkor nem lehetett Magyarországon eltemetni". Végrendeletében az állt, hogy az ausztriai Mariazellben helyezzék nyugalomra, és abban szerepelt egy olyan kitétel is: "ha lehull Magyarország fölött a vörös csillag", akkor a holttestét vigyék az esztergomi bazilika kriptájába.
    
Paskai László hozzátette, hogy a néhai bíboros holttestének hazahozatala körüli teendőket a végrendelet alapján a Mindszenty Alapítvány végezte. 1991-ben alkalmasnak tartották a helyzetet arra, hogy a bíboros halálának évfordulóján hazaszállítsák Magyarországra Mindszenty József földi maradványait.
    
A nyugalmazott érsek kitért arra, Mindszenty József titkára azt állította ebben az időszakban, hogy a néhai bíboros azt mondta: csak akkor hozzák haza a holttestét, amikor az utolsó szovjet katona is elhagyja Magyarország területét. Erről azonban írás nem született, egyedül a titkár mondott ilyet, így ezt az állítást nem vették figyelembe. Akkoriban néhányan leláncolták magukat a mariazelli bazilika kápolnájában, ahol a sír volt, végül a rendőrség távolította el őket - emlékeztetett Paskai László.
    
Szólt arról is, hogy az előírásoknak megfelelően Mariazellben felbontották a koporsót annak igazolására, hogy abban Mindszenty József holtteste nyugszik, és azt hozzák vissza Magyarországra.  Határozott menetrend szerint vonultak autóval Esztergom felé, és az osztrák-magyar határ átlépésétől kezdve az emberek nagy tisztelettel fogadták a bíboros földi maradványait. Az útvonal mentén minden településen kint álltak a helyiek még az esőben is, "szinte diadalmenet volt, ahogy Esztergomba megérkeztek" - fogalmazott Paskai László. 
 
A holttestet szállító menet megérkezése után, az ő vezetésével Esztergomban halotti vesperást, azaz zsolozsmaimádságot tartottak. Másnap, 1991. május 4-én gyászmisét celebrált Opilio Rossi bíboros, II. János Pál pápa személyes képviselője; ő volt Bécsben az apostoli nuncius Mindszenty József bécsi tartózkodása idején. (A temetési szertartáson Paskai László mondott imát; beszédet Antall József miniszterelnök, Habsburg Ottó, az Európai Parlament tagja és Miklósházy Attila, a határokon túl élő magyarok püspöke tartott.)
    
Mindszenty József holttestét az esztergomi bazilika altemplomában helyezték örök nyugalomra. Azóta minden évben május első hétvégéjén országos zarándoklatot tart a katolikus egyház - mondta Paskai László bíboros.
    
Mindszenty József halálának évfordulója alkalmából csütörtök este ünnepélyes, olasz nyelvű szentmisét mutatott be Walter Brandmüller bíboros, a Pápai Történeti Bizottság volt elnöke a Santo Stefano Rotondo-bazilikában, a hercegprímás egykori címtemplomában.