Pécsi fotóművészre emlékeznek

Kultpol

 

"A Hazatérés - világlátott képek című kiállítás a Cella Septichora Látogató Központban, a Tátorján - rejtőzködő képek címet viselő tárlat a Nádor Galériában nyílik" - áll a Zsolnay Negyed Sajtóiroda tájékoztató anyagában. Szász Balázs, a művész unokája elmondta, hogy a látogatóközpontban az a 35 fotó tekinthető meg, amelyet még 2000-ben maga a művész választott ki életmű-kiállítására. A portrékból, szocio- és épületfotókból álló anyagot az elmúlt években Bécs, London, Stuttgart, Párizs és Újdelhi közönsége is láthatta. "E képek sajátossága, hogy ezeken figyelhető meg leginkább Szász János stílusa, aki nagyon élénk fehér színnel, mély feketével és lágy papírra dolgozott" - hangsúlyozta.

 

Hozzátette: a másik kiállítás helyszínéül választott Nádor Galériában 60-70 olyan fotót mutatnak be, melyek részben a művész munkásságának korai szakaszából származnak, illetve közelebb állnak a klasszikus magyar fotós hagyományokhoz. "Ezek a képek az 1970-es évek Fotószalonjai óta rejtve voltak a közönség elől" - jegyezte meg Szász Balázs.

Mint azt a Zsolnay Negyed Sajtóiroda közleményében felidézte, Szász János eredetileg ügyvédi pályára készült, de hiába zárta 1948-ban kitűnő eredménnyel jogi tanulmányait, polgári származása miatt nem gyakorolhatta ezt a foglalkozást. Hobbiját, a fényképészetet emelte hivatás szintjére, és 25 évesen 14 éves fényképész-tanoncokkal együtt ült iskolapadba, családja megélhetését pedig esténként betűíró grafikusi munkáiból fedezte.

Gyakorlásként eleinte közvetlen környezetét fotózta, majd később más témák felé fordult. Legtermékenyebb időszaka 1960 és 1976 közé tehető, amikor a Pécsi Tervezővállalat felkérte a dél-dunántúli régió kortárs és népi építészetének megörökítésére. Ebben az időszakban fejlesztette tökélyre egyedi művészi látásmódját és dolgozta ki azt a sajátos nagyítási technikát, amely során innovatív módon alkalmazta a kémiai anyagokat, valamint a betűíró évek során csiszolt kézműves tehetségét.

Szász János az 1980-as évek elejétől fokozatosan elveszítette szeme világát, emiatt azonban nem vonult vissza a fotográfiától. Évtizedeken át tanított fényképészetet, szervezett kiállításokat, tanfolyamokat, vezetett fotóklubokat és rendszeresen publikált szakfolyóiratokban. Ő alapította az évente sorra kerülő Országos Középiskolai Fotókiállítást, amelynek máig Pécs ad otthont.

A fotóművész számos elismerést kapott a művészet, az oktatás, az újságírás, a kultúra és a civil társadalom terén végzett kiemelkedő munkájáért. Átvehette a Magyar Fotóművészek Szövetsége Életműdíját, és egyebek mellett az Év Reklámfotója-díjat is. Halála után hagyatékát egy hatalmas szekrény rejtette, míg a család a Parti Galériával közösen 2008-ban kiállíthatta fotói szűk válogatását a pécsi Európa Kulturális Fővárosa projekt pályázatának köszönhetően.

Szász Balázs szólt arról is, hogy nagyapja hagyatéka becslése szerint mintegy 5500 fotóból és 60 ezer negatívból áll. Az életmű kezelésére, állagmegőrzésére és digitalizálására nagy gondot fordítanak, ezért a Nádor Galériában szervezett tárlat bevételéből, fotómásolatok értékesítéséből ezt a munkát és az Országos Középiskolai Fotókiállítást támogatják.

Szász János képei a Cella Septichorában február 27-ig, a Nádor Galériában február 20-ig láthatóak.