Pécsre ért az Anne Frank életéről szóló vándorkiállítás

Program

Az amszterdami Anne Frank Ház és a Janus Pannonius Múzeum szakmai együttműködése részeként érkezik a JPM Csontváry Múzeum földszinti terébe a „Ha az lehetek, aki vagyok – Anne Frank élete” című vándorkiállítás.

Anne Frank naplója. Kép forrása: Janus Pannonius Múzeum
Anne Frank naplója. Kép forrása: Janus Pannonius Múzeum

A holokauszt kapcsán sokszor esik szó számokról, felfoghatatlan számú ember deportálásáról, haláláról. A számok azonban arcokat kapnak, személyes sorsokat mesélnek el, ha olyan történetek beszélnek, mint Anne Franké. A vándorkiállítás Anne Frank életén keresztül mutat be egy kort és az ahhoz kapcsolódó eseményeket. Világhírű naplója által az európai zsidóság, köztük a pécsi zsidóság története is szócsövet kap, mert üldöztetésének ugyanaz a vak gyűlölet és diszkrimináció az alapja.

A kiállítás különlegessége, hogy Anne történetén túl továbblép a ma embere felé. Anne hármas, német–holland–zsidó identitását alapul véve az identitások sokszínűségére mutat rá. A tárlat kortárs része rávilágít a sztereotípiák szerepére és az azokra épülő előítéletekre, melyek könnyen vezethetnek negatív megkülönböztetéshez és kirekesztéshez napjainkban is.

Az Anne Frank Ház vándorkiállításának tizenéveseket célzó oktatási koncepciója és egyedisége, hogy a kortársak szólnak a kortársaikhoz. A diákok a kiállítás főszereplőjével és a történelmi háttérrel ismerkedhetnek meg részletesen, emellett körüljárják az identitás, a sztereotípia és a diszkrimináció fogalmait, foglalkoznak az emberi jogokkal. Az Anne Frank Ház tréningjén felkészített diák tárlatvezetőkkel a később megjelölt időpontokban lehet majd találkozni (amelyre egyéni látogatók és iskolai csoportok is jelentkezhetnek).

Megnyitó időpontja: 2025. január 17., péntek 16 óra. Helyszíne: JPM Csontváry Múzeum (7621 Pécs, Janus Pannonius utca 11.).