A pécsváradi vár újjáéled

Kultpol


pecsvaradivar_multkorhu.jpg
A pécsváradi vár

A megemlékezés fővédnökei Mayer Mihály pécsi megyéspüspök és Várszegi Asztrik püspök, a Pannonhalmi Szent Benedek Rend főapátja. A konferencia előadói a pécsi püspökség 1000 évvel ezelőtti  megalapításának korát és a pécsváradi apátságnak abban betöltött szerepét, az időszak pécsváradi eseményeit idézik fel: Csóka Gáspár (OSB a Pannonhalmi Bencés Főapátság Levéltárának igazgatója) A korai bencés alapítások és Pécsvárad szerepe a magyar kereszténységben címmel tart előadást, dr. Font Márta (történész, az MTA doktora, a Pécsi Tudományegyetem oktatási és tudományos rektor-helyettese) A monostor szerepe Pécsvárad város kialakulásában címmel értekezik. A pécsváradi monostor korai történetének írott forrásait veszi szemügyre dr. Kőfalvi Tamás történész, a Szegedi Tudományegyetem docense, tanszékvezető-helyettes, míg dr. Kiss Gergely (egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem) egyebek között a pécsváradi alapítólevél létrejöttéről beszél. A pécsváradi apátság és a pécsi püspökség kapcsolatai a témája Gállos Orsolyának, a Pécsváradi Várbaráti Kör elnökének, Bodó Balázs (régész, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, Budapest) pedig a pécsváradi vár kutatásának régészeti eredményeit ismerteti.

 
Az előadásokkal a Vasas-hegy tövi bencés monostornak a magyar állam korai szakaszában teljesített küldetésére szeretnék ráirányítani a figyelmet. Bemutatják a pécsi püspökség tőszomszédságában egykor virágzó másik korabeli egyházi központ, a pécsváradi bencés szerzetesközösség misszióját a térítések korában.
 
A pécsváradi várban látható kiállításon Bodó Balázs régész és Szőke Balázs mutatják be, milyen lehetett valaha a monumentális épületegyüttes és némely részlete, például a monostor ma is látható kápolnája. Bástyák, lakótorony, templomok kelnek életre a rekonstrukciókból, s ezzel képet alkothatunk Magyarország virágzásáról is az államalapítástól a török bejöveteléig.
 
Különleges látványt örökítenek meg a Civertan légi felvételei, László János alkotásai, valamint az MTI-nek a várról a feltárások előtt, 1962-ben készített légifotói. A kiállítást Csizmadia László grafikusművész kivitelezésében a Pécsváradi Várbaráti Kör rendezi. Ez a 2009. évi Szent István-napok központi rendezvénye, melynek keretében a "Pécsváradi Várbaráti Kör plakettjét" is átadják. A kiállítás a konferencia után is látogatható marad a nagyközönség számára.