A díjátadást megelőzően Wirth Imre a díj egyik kurátoraként felolvasott egy szöveget Reményi József Tamás Sinistrától Ibusárig című könyvéből Marno Jánosról.
Laudátorként L. Varga Péter irodalomtudós méltatta Péczely Dóra szakmai munkásságát. Felvillantotta szerkesztői pályájának legfontosabb állomásait, egyedi kötetkoncepcióit, a young adult és a krimi terén végzett munkáját, óriási projekteket átfogó munkabírását. Kiemelte, hogy „a szerzőket partnerként kezelő, gondoskodó habitusa a közös feladatokat nem csupán megkönnyíti, de az együtt gondolkodás révén fölemeli”. „A szívélyes baráti hang, a meghallgatás és megértés gesztusa és tehetsége, a bármikor, bármilyen időben odahallgatni, segíteni, támogatni kész akarat nem szétválasztja, felosztja az élet területeit munkaidőre és szabadidőre, feladatra és szabad gondolatokra, vállalkozásra és elhivatottságra, hanem ráhangolja az egyiket a másikra, és lehetővé teszi, hogy az ember mindig, minden időben számíthasson rá.”
L. Varga szót ejtett Péczely új hivatásáról, a biblioterapeuta szerepéről is. „Ahogyan a szerkesztői hivatás terén, úgy a biblioterápiában is a mű és az olvasó kerül közel egymáshoz, ahol Péczely Dóra úgy tevékeny, figyelmes résztvevő, hogy közben közvetítő marad. Ez a közvetítés azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a szövegből mű szülessen. A Reményi-díj ennek a korántsem egyszerű feladatnak a méltó elismerése.” (L. Varga Péter laudációjának teljes szövege a Literán olvasható.)
A díjátadást követően Darvasi Ferenc beszélgetett Péczely Dórával. Áttekintették szakmai pályáját, az indulástól a FISZ-nél megjelent kötetén keresztül a biblioterápia tréneri kiterjesztésének lehetőségét kutató felsőfokú tanulmányaiig. Különös kedvvel mesélt a fiatal tehetségeket felfedező, támogató munkáról. Szó esett a kezdetekről, az 1996-ban alapított Thélème-ről, az Új Palatinus Könyvesháznál, a Magvetőnél, a Helikonnál, valamint a Tilos az Á Könyveknél végzett szerkesztői feladatokról is, kiemelve az Esterházy Péter szövegei kapcsán a szerzővel eltöltött időket.
A zsűri tagjai: Balajthy Ágnes kritikus, irodalomtörténész; Darvasi Ferenc szerkesztő, kritikus; Jánossy Lajos író, kritikus, szerkesztő; Lapis József kritikus, irodalomtörténész, szerkesztő; Mikola Gyöngyi kritikus, irodalomtörténész; Wirth Imre író, szerkesztő, muzeológus.
A Reményi József Tamás-díjat Németh Gábor író, forgatókönyvíró, szerkesztő és Darvasi Ferenc szerkesztő 2023-ban alapította a névadó özvegye, Reményi Györgyi és három fia egyetértésével.