A világ egyik legnagyobb képző- és iparművészeti remekműveit birtokló Ermitázs már évek óta nem csak belépőjeggyel látogatható, de az online közönség előtt is nyitva áll. (www.hermitage.org) Szentpétervár büszkesége egyben az IBM informatikai nagyvállalat büszkesége is, hiszen a cég nevéhez fűződik a honlap technikai kivitelezése. A múzeum ritkaságairól kiváló minőségű képeket és szöveges leírásokat kapunk, betekinthetünk az Ermitázs színházába, a város első kormányzójának, Mensikov herceg rezidenciájába, panorámaképben tárul elénk a Téli Palota, s ha még ez sem elég, beléphetünk termeibe, ahol egykor Nagy Péter cár élte hétköznapjait.
Kissé délkeletre véve utunkat, sivatagos, forró tájra jutunk, ám semmit nem érzünk: Gíza piramisai, Luxor temploma, a Kopt-, az Iszlám-, vagy a Görög-Római Múzeum és kultúra egy újabb kattintással válik elérhetővé. (www.eternalegypt.org) A számos lehetőség közül multimédiás megoldással - azaz egyszerre láthatjuk, hallhatjuk és olvashatjuk - ismerhetjük meg például a piramisok különböző fajtáinak belső felépítését, vagy élhetjük át Tutanhamon sírjának 1922-es felfedezését. Valójában azonban képtelenség akár csak ízelítőt is adni az oldalon található mérhetetlen mennyiségű szellemi élményből.
Mire végigböngésszük az Ermitázst és bejárjuk Egyiptomot, addigra a pekingi Tiltott Város is kitárja kapuit. Az IBM a kínai kulturális minisztériummal karöltve 2008 tavaszára ígéri ugyanis a virtuális városrész felépítését - adta hírül a United Press hírügynökség. Háromdimenzió, interaktivitás és a kínai nyelvet nem beszélőknek angol nyelvű "idegenvezetés" várható.