A műfaji sokszínűség és a minőség a Szentendrei Tavaszi Fesztivál védjegye, az idei programsorozat pedig művészpárosok előadásaira és önálló estekre épül. Lőrinczy György, a Szentendrei Teátrum vezetője elmondta: a nehéz gazdasági helyzetből adódó kedvezőtlen körülmények új koncepció megalkotására inspirálták őket.
Olyan egy- és kétszemélyes produkciókat hívtak meg, amelyek közönségsikere garantálja, hogy a bevételből kigazdálkodhatók a költségek. Ezért lett a fesztivál szlogenje az „Egyedül vagy párosban egy káprázatos városban”. Az előadások legfontosabb helyszíne a város kiváló akusztikájú színházterme a belvárosi könyvtár épületében.
Lőrinczy György beszélt arról is, hogy a fesztivált most is az országos programözön elé időzítették, de az előadások időtartama is igazodik az igényekhez, így például a fővárosból érkezők is kényelmesen elérhetik az utolsó HÉV-et, illetve az előadások zömét hétvégére tették.
A fesztivál március 17-én Rost Andrea operaénekes és Lukács Miklós cimbalomművész koncertjével indul, amelyen bemutatják új műsorukat: a zenei műfajokat átjáró előadásban Händeltől a klezmer dalig, Erkeltől a magyar népdalokig ível a kínálat.
Egy dalpremierre is sor kerül: Lukács Miklós erre az alkalomra komponált Aura című művét először itt énekli majd Rost Andrea.
A közönség országos sikerdarabokkal találkozhat a fesztivál során – emlékeztetett az igazgató. Karinthy Ferenc Dunakanyar című egyfelvonásosa a 2021-es szentendrei premier óta fut nagy sikerrel, Szinetár Dóra és Makranczi Zalán kettősét a Szamos Cukrászda Klimt Termében láthatja a közönség. Nagy Sándor virtuóz produkciójában, a Teltház című vígjátékban csaknem negyven karakter kel életre; Bálint András és Jordán Tamás kettősében egy nagy generáció legendás alakjai mesélnek történeteket magukról, színházszenvedélyükről, beszélgetésükbe olykor Molnár Ferenc is „bekapcsolódik”. Falusi Mariann és a Sárik Péter formációja közkedvelt magyar dalokat dolgoz fel jazzre hangszerelve.
Pokorny Lia zenés műsorában 15 nő 15 története elevenedik meg Kéméndi Tamás harmonikakíséretével; Bödőcs Tibor Meg se kínáltak című kocsmaáriájában hol nosztalgikus költőiséggel, hol sokkolóan ismerős világgal találkozhat a közönség Oszkár, a szobafestő tolmácsolásában, akit Thuróczy Szabolcs kelt életre.
Markó-Valentyik Anna bábművésznek a táncművészet és a bábos műfaj határán mozgó, felnőtteknek szóló előadása egyszerre mono- és kétszereplős dráma, hiszen a Polcz Alaine írásaiból merítő Alaine – Ideje a meghalásnak című darabban megjelenik a halál és a gyász kutatójának alakja is, akinek szövegeit Karády Katalin dalai tördelik.
A Kortárs&Balett Tánccsoport Szentendre előadását a négy őselem, a föld, a tűz, a víz és a levegő különböző formái, találkozásai és hatásai inspirálták.
A Fitos Dezső Társulat gyerekeknek szóló táncjátékában egy ütött-kopott, kerekeken guruló láda rejtelmeit kell kifürkészni A láda titka című előadásban, és szintén a kisebbeknek szól a No, megállj csak, Kancsil! című kreatív, bábos előadás, amely indonéz állatmeséket dolgoz fel a zene és a fantázia segítségével.
A Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) két kiállítóhelyen, a Kmetty Múzeumban és a Ferenczy Múzeumban várja a közönséget.
Ez utóbbiban nemcsak megújult belső terek fogadják a publikumot, hanem friss válogatás is az FMC gyűjteményéből.
Egy szelet Teátrum címmel Paraszkay György fotóiból nyílik tárlat március 17-én a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban. A kiállítás híres magyar színészek Szentendrén készült fotóiból válogat, több évtizedet átölelve; az eseményt Keleti Éva Kossuth-díjas fotográfus köszönti. A március 17. és április 2. közötti programokról a Szentendrei Teátrum oldalán lehet tájékozódni.
Nyitókép: LIAaison – zenés stand up Pokorny Liával / Facebook