Pénzhiány miatt bezárták a sobibóri haláltábor múzeumát

Kultpol

 

A múzeum a szomszédos Wlodawa város regionális múzeumának fiókrészlegeként működött eddig. Évi költségvetése 1 millió zloty (68 millió forint) volt. A járási önkormányzat azonban ennek az összegnek csak kevesebb mint a felét tudja fizetni. A múlt év végéig a múzeum részesedett a kulturális minisztérium egyik támogatási programjából, de ez a program idén megszűnt.

 

A lengyel kulturális minisztériummal - amely 2012-ben átvenné a múzeum fenntartását - folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre. Közben az alkalmazottak felét kénytelenek voltak elbocsátani. A múzeumnak évente 20 ezer látogatója volt. Piotr Kadlcik, a Lengyelországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke felháborítónak nevezte, hogy a pénzszűke miatt abba kellett hagyni a múzeumban folyó oktató-nevelő programot.

A megoldás az lehetne, ha a múzeumot állami intézménnyé alakítanák át, de húzódik az erre vonatkozó döntés. Egyelőre az az elképzelés körvonalazódik, hogy a másik, szintén a lublini vajdaságban található egykori haláltábor, Majdanek helyén működő múzeumban nyitnának egy külön sobibóri emlékhelyet. A tervek szerint 2012. január elsejétől a kulturális minisztérium égisze alatt megnyílhatna az önálló sobibóri múzeum.

Sobibór egyike volt a megszállt Lengyelország területén a hitleristák által létesített hat megsemmisítő tábornak. Gázkamráiban 1943 végéig mintegy 250 ezer lengyelországi, hollandiai, csehországi és egyéb megszállt európai országból deportált zsidót öltek meg. A tábor őrei közé tartozott John Demjanjuk, akit nemrég egy müncheni bíróság ötévi börtönre ítélt.