(MTI) - Pénzhiány miatt leállt a váci zsinagóga belső terének felújítása, a zsidó hitközség most pályázati úton igyekszik anyagi forrásokat előteremteni a munka folytatásához - mondta Turai János, a helyi hitközség elnöke hétfőn az MTI-nek. Az országban egyedülálló, latin-romantikus stílusjegyeket viselő műemléképület 1864-ben Alois Cacciari olasz építőmester tervei alapján készült - ismertette Turai János. Mint elmondta, a második világháború pusztításait a zsinagóga épségben átvészelte, ám azt követően egyre elhanyagoltabbá vált a tanácsi tulajdonba került épület.
A Váci Zsidó Hitközség tíz évvel ezelőtt vásárolta vissza az épületet az önkormányzattól és hozzálátott a helyreállításhoz szükséges pénzek előteremtéséhez. Az erőfeszítés eredményeként adományokból és más forrásokból az elmúlt években fokozatosan rendbe tették az épület külső részét, a födémet felújították. E munkálatok hozzávetőleg 150 millió forintba kerültek - mondta Turai János. Mint hozzátette, most régi fotók, leírások, dokumentumok alapján a zsinagóga belsejének helyreállítása következik. Hátra van még a női karzat újjáépítése, a tóraszekrény elhelyezése, a világítás megoldása.
Restaurálják a mennyezeti freskót is: a természet megújulását szimbolizáló alkotást eredeti formájában tekinthetik majd meg a látogatók. A restaurálás önmagában hozzávetőleg 22 millió forintba kerül, míg a többi munka számítások szerint 60 millió forintot igényel. Ennek egy részét a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalhoz benyújtott pályázaton remélik elnyerni - mondta Turai János. A felújítás után a hitközség hármas funkciót szán a zsinagógának. Egyrészt a hitélet gyakorlásának lesz a színtere, másrészt holokauszt-gyűjteményt kívánnak elhelyezni a városból elhurcolt zsidók emlékére, továbbá kulturális rendezvényeket is tartanak majd a rendbe hozott falak között - ismertette a terveket a hitközség elnöke.