(MTI) - Rozsnyai Zoltán, a fiatal magyar karmester 1956-ban neves zenészek, köztük Doráti Antal, Karl Böhm és Gottfried von Einem hathatós támogatásával, nemzetközi szervezetek segítségével hozta létre a Philharmonia Hungaricát Badenben. A magyar zenészek az 1957. május 28-i, a bécsi Konzerthausban rendezett első koncertjükig laktak ebben a városban. Kiváló muzsikusok voltak köztük: a Magyar Rádió, az Operaház és az Állami Hangversenyzenekar vezető művészei.
Alig néhány héttel első fellépésük után Európa-szerte élőben közvetítették Yehudi Menuhinnal (a zenekar későbbi tiszteletbeli elnökével) közösen adott második koncertjüket a bécsi Musikverein koncertterméből. Az első ausztriai hangversenyeket számtalan nagy sikerű világturné és lemezfelvétel követte, köztük Haydn összes szimfóniájának gyűjteményes feldolgozása. A Philharmonia Hungarica Haydn, Kodály és Bartók műveinek meggyőző interpretálásával világhírű lett.
A zenekar 44 éves fennállása alatt több száz világhírű szólistát kísért, 360 lemezt jelentetett meg, négy kontinensen több ezer koncertet adott, neve világszerte fogalommá vált, ám a kommunista Magyarországon "agyonhallgatták". Nemcsak a magyar zenekultúra jó hírnevét terjesztették, hanem négy és fél évtizeden át ébren tartották a forradalom emlékét is. A német parlament korábbi elnöke, Rita Süssmuth a negyvenéves évfordulón azt mondta róluk, hogy létük "élő tanúbizonyság mindenfajta totalitárius rendszer ellen".
A Philharmonia Hungarica 2001-es feloszlásáig a zenészek a németországi Marlban találtak otthonra. A vasfüggöny leomlásával a zenekar létének eredeti alapja szűnt meg, s az állami támogatás megvonásával a mintegy száz tagból álló együttes sorsa megpecsételődött. Igaz, részben a korábbi zenekar tagjaiból egy alkalomra összeállt a Neue Philharmonia Hungarica, amely 2006. október 23-án, a forradalom 50. évfordulóján adott jubileumi koncertet Marlban.
Badenben, a Hotel Esplanade falán (ebben az épületben laktak és próbáltak a zenekar tagjai az első időkben) hétfő délután a bécsi Collegium Hungaricum szervezésében és finanszírozásával márvány emléktáblát avattak (Fáskerty István alkotása). Az ünnepi beszédet Csobádi Péter professzor, a Philharmonia Hungarica első igazgatója, volt diplomata és zenei újságíró, a zenekar egykori lelke és motorja mondta, az emléktáblát is ő leplezte le. Ezt követően a badeni Congress Casino dísztermében a budapesti Liszt Ferenc Kamarazenekar adott hangversenyt Rolla János hangversenymester vezetésével, a Philharmonia Hungarica által leggyakrabban tolmácsolt zeneszerzők műveiből. Felcsendült Haydn E-moll szimfóniája, Weiner Leó Pastoral, Fantázia és Fúga című műve, Bartók Divertimentója és Liszt II. Magyar Rapszódiája.
A Philharmonia Hungarica bemutatkozó koncertjének dátuma már az első időktől a zenekar hivatalos "születésnapjának" számított, ezért időzítették a táblaavatást és az emlékkoncertet május 28-ra. Mint azt Zipernovszky Kornél, a Collegium Hungaricum igazgatóhelyettese megfogalmazta, a rendezvénnyel a magyar forradalom történelmi időszakára és az osztrák társadalomnak a magyar menekültek iránt tanúsított nagyvonalú segítségnyújtására akartak emlékeztetni, de egyúttal a Philharmonia Hungarica "életkedvére és tetterejére" is. Az emlékkoncert felett Horváth István bécsi magyar nagykövet és Heinrich Kraus, a Philharmonia Hungarica első intendánsa vállalt védnökséget, és a rendezvényt az Ausztriai Magyar Szervezetek és Egyesületek Központi Szövetsége is támogatta.