Az év egyik legfontosabb irodalmi rendezvénysorozatára a Vörösmarty téren, a Vigadó téren és a Duna-korzón került sor.
A díszegyenruhába öltözött Tűzoltózenekar zenés bevonulása után Gál Katalin, az MKKE elnöke köszöntötte a látogatókat, majd Margócsy István irodalomtörténész, kritikus, Petőfi Sándor életművének elismert szakértője nyitotta meg a Könyvhetet.
A három helyszínen 160 kiállító 146 standdal várta az érdeklődőket.
A MKKE 2023-ban is meghirdette a legszínvonalasabb kivitelezésű magyar könyvek számára a Szép Magyar Könyv 2022 díjakért folyó versenyt. Az elismerések odaítéléséről idén az MKKE Elnöksége által felkért öttagú szakmai zsűri döntött. A zsűri tagjai dr. Orosz Márton tipográfus-művészettörténész, a Vasarely Múzeum igazgatója, a zsűri elnöke, Babucs Éva, a Geopen Kiadó elnöke, Nagy Fruzsina díszlet- és jelmeztervező, egyetemi tanár, Vargha Balázs, a MOME Média Intézetének vezetője és Wunderlich Péter könyvtervező-designteoretikus voltak. A Szép Magyar Könyv díjat az MKKE adományozza a könyves alkotóközösségeknek és szakembereknek, de az elmúlt évtizedekben a közjogi méltóságok és magánszemélyek különdíjak felajánlásával csatlakoztak a kezdeményezéshez. A versenyen 66 kiadó és kulturális intézmény vett részt, 8 kategóriában összesen 135 kötetet neveztek be. A díjazottak listája itt olvasható.
A négynapos rendezvényt az Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése és a Budapest 150 – Könyvfőváros által szervezett programok, a résztvevő könyvkiadók műsorkínálata és könnyűzenei koncertek színesítették.
A könyvhét alatt átadták Az év gyerekkönyve díjakat is. Az elismeréseket nyolcadik éve osztja ki a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum, ezekről független szakmai zsűri, illetve gyerekzsűri dönt. Nevezni 2022-ben megjelent könyvekkel, írói, illusztrátori, műfordítói, innovációs és ismeretterjesztő kategóriákban lehetett. A díjazottak listája itt olvasható.
Fotók: Bach Máté / Kultúra.hu