A 19. század közepétől a 2000-es évekig készült híres fotográfiák elevenednek meg újra az amerikai sztárfotográfus, Sandro Miller objektívén keresztül. A csavar a történetben, hogy az elmúlt évszázad legnagyobb vezetőinek, színészeinek, tudósainak bőrében, valamint az ikonikus dokumentarista képeken ezúttal John Malkovich-ot láthatjuk. Bámulatos átváltozások, zavarba ejtő hasonlóságok, meghökkentő pillanatok várják a látogatókat a Műcsarnokban a február 28. és május 13. között nyitva tartó Malkovich Malkovich Malkovich - Tisztelet a kamera mestereinek című kiállításon. Minderről Szarka Kláta fotótörténészt, a kiállítás kurátorát kérdeztük videóinterjúnkban.
A fotók készítési folyamatát a kiállításon egy videó is bemutatja, melyben megszólal Sandro Miller és John Malkovich is, és megismerhetjük a stáb, köztük a maszk- és a sminkmesterek munkáit is. A másik videóban, mely a Gondolatok a mesterekről címet kapta, Gábor Máté fotóművész, egyetemi oktató beszél az eredeti fotókról. Ahogy a kurátor is elmondta: a törzsanyag mellé további húsz kép érkezett a budapesti tárlatra, így ezek együtt a Műcsarnokban láthatóak először.
A Malkovich Malkovich Malkovich című kiállítás nyitóeseménye volt a Budapest Fotó Fesztiválnak, melynek során április 20-ig érdekesebbnél érdekesebb, nemzetközi és hazai alkotók munkáit felvonultató tárlatokat tekinthetnek meg az érdeklődők. Szarka Klára fotótörténészt a Malkovich-kiállítás mellett ez utóbbi rendezvényeiről is kérdeztük.
Sandro Miller 16 éves korában egy Irving Penn-albumot lapozgatva döntötte el, hogy fotogrófus lesz ? különösen a Picassót ábrázoló képe volt rá nagy hatással, ezt a kiállításon John Malkovich színésszel is megidézték. A szakma alapjait jobbára egyedül, saját szorgalmából sajátította el, és végül Amerika legyik legsikeresebb reklámfotográfusa lett és olyan neves megrendelőkkel dolgozott, mint a Forbes, az Esquire, a Coca-Cola, az American Express, a GQ vagy a BMW. Sandro Miller 1990-es években ismerkedett meg John Malkovich-csal, azóta számos közös projekten dolgoztak együtt. A tárlat törzsanyagának ötlete 2013-ban született meg a fotográfusban, hogy ezúton tisztelegjen azon mesterek előtt, akik munkásságából ő maga is sokat tanult.
Révy Orsolya
Videó: Papp Eszter