Pinocchio igazi kalandja

Kultpol

A mese egy toszkán falucskában, a Pisa és Firenze között elhelyezkedő San Miniato Bassoban játszódik, amelynek neve eredetileg Pinocchio volt ? állítja Alessandro Vegni informatikus, aki felfedezését azután tette közzé, hogy a mesét egykorú térképekkel vetette össze.
 
A Carlo Collodi által 1881-ben befejezett történetet először egy olasz ifjúsági magazin hozta le folytatásokban, La Storia di un Burattino (Egy marionett története) címmel, majd két évre rá a Pinocchio kalandjai könyvben is napvilágot látott.

A becslések szerint a Biblia után legtöbbször lefordított történet számtalan mesét, színpadi művet és filmet inspirált, köztük Walt Disney ismert animációs alkotását. A mostani felfedezés további részletekkel gazdagíthatja ismereteinket a mese genezisét illetően, persze ha elfogadjuk Vegni tézisét a Firenze melletti falucska eredeti nevével és inspirációs forrásával kapcsolatban.

"A falu 1924-ben kapta új nevét. A történelmi feljegyzések tanúsága szerint eredetileg Pinocchiónak hívták a települést, valószínűleg a közelben folyó patak után" ? nyilatkozta Vegni. Szerinte bizonyos, hogy Collodi ismerte a falut: apja ismert szakács volt, s éveken keresztül a település mellett élt. 1825-ben, egy évvel Carlo születése előtt Firenzébe költözött, hogy ott Marquis Lorenzo Ginori Liscinek dolgozzon.

Vegni szerint Collodo nem csak felkereste San Miniatot, de számos emberrel is találkozott, akik a történet főszereplőinek megformálásában inspirálták őt. "Amikor Geppetto elnevezi kreatúráját, elmondja, hogy egy egész családot ismer: Pinocchio, az apa, Pinocchia, az anya, és Pinocchi, a gyermek. San Miniato lakóit pedig vagy Pinocchinek, vagy Pinocchininek nevezték' ? írja Vegni.

Vegni kutatása számos analógiára mutatott rá: ott van például a Casa Il Grillo (Tücsök Ház), amely az Osteria Bianca-ra (White Inn) utal ? itt áll egyébként az a kocsma, amely Vegni szerint a Red Shrimp Inn-t inspirálhatta, de a Fonte delle Fate (Csodák Mezeje), a Rio delle Volpi és két ház, a Rigatti is segített a névadásban.