+1. Agresszív kampányolás
2023-ban Andrea Riseborough-t jelölték a legjobb női főszereplő kategóriában a Leslie-nek című független filmért, de óriási botrány kerekedett az ügyből, amikor néhányan a jelölés visszavonását kérték. A vádak szerint Mary McCormack, aki a film rendezőjének, Michael Morrisnak a felesége, agresszív e-mailes és telefonos kampányt kezdett, és könyörgött az akadémia színész tagjainak, hogy nézzék meg a filmet és Riseborough alakítását. Bill Kramernek, az akadémia vezérigazgatójának közleményt kellett kiadnia, hogy a szóban forgó tevékenység nem emelkedett arra a szintre, hogy a film jelölését vissza kelljen vonni, de Riseborough esélyei szertefoszlottak, és az eset mindenki számára intő jel volt és rámutatott, hogy a közösségi média kampánytaktikái bizony aggodalomra adhatnak okot.
No persze a jelölteket sosem kellett félteni: már az ősidők óta szerették a saját malmukra hajtani a vizet. Például Mary Pickford első felnőtt szerepét Norma Besantként a Coquette-ben rosszul fogadták, és a film sem kapott jó kritikákat, így hát a színésznő meghívta a bírói testület öt tagját (akik annak idején az Oscar-díjasokat kiválasztották), hogy teázzanak egyet legendás Beverly Hills-i birtokán, Pickfordban. Cserébe az ítészek aztán őt választották a legjobb színésznőnek az 1928–29-es Oscar-gálán.
Az 1999-es Oscar-gálán pedig, miután Harrison Ford kihirdette a legjobb film díját, úgy tűnt, Indiana Jones díjat fog átadni Steven Spielbergnek a Ryan közlegény megmentéséért – ehelyett Ford ezt olvasta: Szerelmes Shakespeare. A győzelem nagyrészt Harvey Weinstein producer nevéhez fűződik, aki a versenytárssal szembeni negatív kampánnyal nyert. A producer megpróbálta mindenkivel elhitetni, hogy a Ryan közlegény megmentésének az első 15 perce volt csak értékelhető – a sárdobáló taktika pedig aláásta a szavazási folyamatot.
10. A zongorista rendezői Oscarja
Az egy dolog, hogy Adrien Brody hirtelen felindulásból szájon csókolta a mit sem sejtő Halle Berryt a színpadon örömében, amikor a színésznő az ő nevét olvasta fel a borítékból, A zongorista rendezői Oscarja viszont már 2002-ben is sok szemöldökfelvonást eredményezett. A cancel kultúra még zigótaként sem létezett, Roman Polanski neve ellenben a hetvenes évek óta megosztja a világot.
Az ősrégi kérdés, hogy el tudjuk-e választani a művészi teljesítményt az embertől. Egyáltalán: el szabad-e? Szabad-e állva tapsolni minden idők egyik legnagyszerűbb, személyes emlékekből táplálkozó holokausztfilmjének, amikor rendezője Oscart kap, noha távolmaradása egyetlen dolgot jelent: Polanski, miután nemi erőszakot követett el egy 13 éves kislányon 1977-ben, Európába menekült a rá szabott, egyébként mindössze 42 napos börtönbüntetés elől, és azóta sem teheti be a lábát az Egyesült Államokba.
9. Szegregáció az 1939-es gálán
Az Elfújta a szél hiába az egyik legnagyobb ívű eposza a régi Hollywoodnak, a konföderációt romantizáló történet ma már egészen biztosan nem kapna zöld utat. 1940-ben Hattie McDaniel elnyerte a legjobb női mellékszereplő díját érte, ezzel ő lett az első fekete Oscar-díjas, ám az Oscar-díj-átadót az Ambassador Hotelben tartották, amely szegregált intézmény volt akkoriban, így David O. Selznick producernek külön engedélyt kellett beszereznie, hogy beengedjék a színésznőt, aki még így is kénytelen volt a szoba hátsó részében, fehér kollégáitól elkülönítve helyet foglalni.
A színésznő halála után a szobrot a Howard Egyetemre hagyta, ám az sajnos az 1970-es években eltűnt, és soha nem találták meg. 2023-ban az akadémia végül megadta az egyetemnek Hattie Oscar-díját.
8. Angelina Jolie és a testvéri szeretet
A 2000-es Oscar-gálán Angelina Jolie lett a legjobb női mellékszereplő az Észvesztőben nyújtott meggyőző alakításáért. Köszönő beszédében aztán azt találta mondani, hogy teljesen szerelmes bátyjába, James Havenbe, akit később szájon is csókolt. Sokakat sokkolt a pillanat, még többen pedig vérfertőzéssel viccelődtek, néhány hónappal később a színésznő az Entertainment Weeklynek nyilatkozva tett pontot a spekulációk végére azzal, hogy kijelentette, közte és James között sosem volt több, mint testvéri szeretet, a szülei pedig nagyon szerették azt a pillanatot, és ez számít.
7. Barbra Streisand saját magára szavazott?
Noha az Oscar-díjak történetében több holtverseny is volt, a legjobb női főszereplőnek járó duplázás a 26 éves Barbra Streisand, aki éppen akkor indult a sztárság felé, és a veterán színésznő, Katharine Hepburn között valószínűleg az egyik leghíresebb Oscar-vita. Hepburn már tíz jelölésnél járt, és éppen Az oroszlán télen című filmben nyújtott alakításáért nyert, ráadásul ugyanezt a díjat egy évvel korábban a Találd ki, ki jön vacsorára című filmért is megkapta (összesen négy van neki, ami rekord).
Streisand pedig nagy hullámokat keltett a Funny Girlben nyújtott alakításával, és noha ma már senki sem vitathatja, hogy csodás teljesítményt nyújtott, elég botrányos volt, hogy egy újonc egy ekkora legendával együtt osztozik a díjon. Hepburn egyébként el sem ment a gálára, így ráadásul olyan volt a gála, mintha Streisand egyedül nyert volna, az pedig már csak hab a tortán, hogy a pletykák szerint akadémiai tagként saját magára szavazott, és végül ezért lett egyenlő számú voksa Hepburnnel.
6. Egy meztelen fickó a színpadon
1974-ben, amikor David Niven műsorvezető bemutatta Elizabeth Taylort, egy teljesen meztelen férfi futott át mögötte a színpadon, kidobott egy béketáblát, majd eltűnt. A Robert Opel nevű ember később a sajtószobában azt mondta, hogy csak az jutott az eszébe, hogy amit csinál, végső soron tanító jellegű dolog lehet, hiszen az embereknek nem kell szégyellniük, hogy nyilvánosan meztelenek. Majd hozzátette: „Ezenkívül pokolian jó módja annak, hogy karriert indítsanak.” A mai influenszerkultúrát elnézve Opelből a próféta szólt.
Az aktus után néhány néző összeesküvés-elméletet kiáltott, miszerint tervezett reklámfogás volt, különösen a műsorvezető gyors, szellemes reakciója miatt. Jack Haley Jr. producer azonban tagadta mindezt, és Robert is később elmondta egy talk show-ban, hogy egy barátjától kapott sajtóigazolvánnyal ment át a biztonságiakon, türelmesen várakozott a színfalak mögött, aztán az adás elején bebújt valami díszlet mögé, és levetkőzött.
5. Elizabeth Taylor Oscart nyert a filmért, amelyet gyűlölt
Tény, hogy a filmesek nem mindig azért a munkájukért nyerik el az Oscar-díjat, amelyért megérdemelnék – vagy amelyik közel áll a szívükhöz. Az Esőerdő megye, a Macska a forró bádogtetőn és Az utolsó nyár három jelölését követően Elizabeth Taylor végül a legjobb női főszereplő díját egy általa gyűlölt filmért, a Modern kaméliás hölgyért nyerte el. A film maga vegyes kritikákat kapott, mindenkit izgatott a párhuzam a filmben alakított szerep és Taylor élete között.
A filmben ugyanis Liz Taylor egy olyan nőt alakít, akinek viszonya van egy házas férfival, a média pedig akkoriban házasságromboló, gaz csábítóként ábrázolta Taylort az Eddie Fisherrel való viszonya miatt, aki Debbie Reynolds férje volt (és Carrie Fisher édesapja). Nem sokkal aztán az Oscar-gála előtt Taylor kis híján meghalt tüdőgyulladásban, ami sokak szerint szerepet játszott a győzelmében, azaz, hogy pályatársai pusztán együttérzésből rá szavaztak. Taylor a díjat úgy köszönte meg, hogy a filmben élete egy nehéz fejezetét kamatoztatta.
4. #OscarsSoWhite
Amikor 2015 januárjában bejelentették az Oscar-jelöléseket, és kiderült, hogy a jelöltek túlnyomórészt fehérek, April Reign létrehozta az #OscarsSoWhite hashtaget, amely vírusként terjedt a Twitteren. Abban az évben az Ava DuVernay által rendezett Selma című filmet, amelyben David Oyelowo alakította Martin Luther King Jr.-t, jelölték ugyan a legjobb film kategóriában, de nem kapott jelölést sem színészi, sem rendezői kategóriákban.
A következő évben a show-t ismét kritizálták amiatt, hogy fehér előadókat jelöltek a színészi kategóriákban, ami miatt többen bojkottálták a gálát, többek között Spike Lee és Jada Pinkett Smith is, aki létrehozta a Careers in Entertainmentet, hogy segítse a marginalizált csoportokat a szórakoztatóiparban. Ezt a botrány indította be aztán a filmakadémia szabályrendszerének strukturális változásait.
3. Marlon Brando visszautasítja a díjat
Nem Brando, hanem Dudley Nichols forgatókönyvíró volt az első, aki visszautasította az Oscar-díját, ugyanis fontos szereplője volt a Screen Writers Guild megalakításának, a WGA elődjének, amely a forgatókönyvírók jobb védelmét igyekezett biztosítani. 1935-ben a stúdiók a Screen Playwrights Guild tagjait kezdték előnyben részesíteni az SWG-tagokkal szemben, mivel érdekeik szorosabban illeszkedtek egymáshoz. Így amikor 1936-ban Dudley elnyerte a legjobb eredeti forgatókönyv díjat, szolidaritásból elutasította azt.
Ebből azonban nem lett különösebben nagy botrány, nem úgy, mint 1973-ban, amikor a legendás Marlon Brando elnyerte a legjobb férfi főszereplő díját Vito Corleone szerepéért A keresztapában. Brando azonban el se ment a show-ra, hanem elküldte maga helyett Sacheen Littlefeather amerikai őslakos színésznőt és aktivistát, aki aztán felolvasta az általa írt levelet, miszerint távolmaradásával tiltakozik az amerikai őslakosokkal szembeni filmipar általi bánásmód ellen.
Littlefeathert beszéd közben kifütyülték a közönség tagjai, később azt mondta újságíróknak, hogy John Wayne színészt állítólag hat biztonsági őr tartotta vissza, hogy megakadályozza, hogy a színpadra rohanjon. 2022 júniusában, majdnem ötven évvel az incidens után Littlefeather hivatalos bocsánatkérést kapott az Akadémiától az eset kezeléséért. A színésznő még abban az évben elhunyt.
2. A borítékcsere
A 2017-es Oscar-gálán a legjobb film díjának átadásakor Bonnie és Clyde, azaz Faye Dunaway és Warren Beatty véletlenül a Holdfény helyett a La La Land (Kaliforniai álom) filmcímet hirdette ki győztesnek. Néhány másodperccel később azonban kiderült, hogy valaki rossz borítékot adott Warrennek, így ő és Faye véletlenül a legjobb női főszereplő díjához tartozó filmcímet olvasták fel, amelyet korábban Emma Stone-nak ítéltek oda. Őszintén szólva az ellenségünknek sem kívánjuk, amit a Kaliforniai álom producere, Jordan Horowitz és a film stábja átélhetett, amikor már a színpadra lépve rájöttek, hogy nem ők kapták az Oscart – és le kellett kullogniuk.
1. A tasli
Nem minden meglepetés jó tehát, és ez igaz a 2022-es gálára is. Chris Rock humorista-színész biztos egyetért. A díjátadó vitathatatlanul legnagyobb botrányában Will Smith váratlanul a színpadra lépett, és felképelte az éppen díjat konferáló Chris Rockot, miután Rock Smith felesége, Jada Pinkett Smith frizurájával viccelt élő adásban. Annyit tudni kell, hogy Pinkett Smith alopeciában szenved, ezért borotválta le a fejét, Rock pedig annyit mondott, hogy tetszett a színésznő alakítása a G. I. Jane-ben (ebben a filmben Demi Moore egy katonát alakít, aki szintén leborotválja a fejét).
Az egész teljesen szürreális volt: Will Smith felsétált, lekevert egyet, majd még vissza is kiabált a lesokkolt Rocknak, az adásnak hirtelen elment a hangja. A nézők azt hitték, hogy mindez meg volt rendezve. Később Smith ráadásul elnyerte a legjobb férfi főszereplő Oscar-díját a Richard király című filmben nyújtott alakításáért, és könnyek között hálálkodott. Az incidenst követően azonban tíz évre eltiltották attól, hogy részt vegyen az akadémia rendezvényein.