Őri László (Fidesz-KDNP), Pécs kultúráért felelős alpolgármestere az eseményen hangsúlyozta, hogy Gyugyi László missziót vállalt azzal, hogy kiállításokon, aukciós házakban felbukkanó Zsolnay-alkotásokat megvásárolva még teljesebbé teszi a több mint hatszáz darabból álló gyűjteményt.
Fotó: ilovepecs.hu |
?Pécs a Zsolnay-örökség letéteményese: a város kulturális arculata elválaszthatatlan a Zsolnay-életműtől? ? vélekedett az alpolgármester, kiemelve, hogy baranyai megyeszékhely továbbra is jó gazdája és őrzője lesz a gyűjteménynek, gondoskodva arról is, hogy azt minél többen láthassák.
Őri László elmondta: a Gyugyi-gyűjtemény sikerét jól jelzi, hogy a kiállítást 2010 óta hozzávetőlegesen kétszázezren tekintették meg. A Gyugyi László által Pécsnek adományozott tizennégy új tárgy között található cukortartó, korsó, tál, tányér, teáskanna, tejeskancsó és több váza is, többségük a historizmus korszakához tartozik.
A szecessziót megidéző ? 1900 és 1901 között készült ? Kagylóváza rákkal című műtárgy méretét és kivitelezését tekintve kiemelkedik a gyűjteményből, a korszak egyik csúcsdarabja ? áll az eseményen kiosztott írásos összefoglalóban.
Gyugyi László szerint az új darabok három célt szolgálhatnak: ?egy művész komolyabb reprezentálását, egy adott stílus mélyebb bemutatását vagy a gyönyörködtetést, azaz, hogy szebb legyen vele a kiállítás?.
A tárlat új műtárgyai által jobban megismerhető Zsolnay Júlia munkássága, de a tervezők között feltűnik Zsolnay Teréz és Sikorski Tádé is. Most elsőként kerül a gyűjteménybe műtárgy Pehm Gábor tervezőtől.
Fotó: pecsma.hu |
A nyugdíjas elektromérnök több mint négy évtized alatt hozta létre az egyedi kerámiatárgyakból, vízfestékkel készült Zsolnay-tervrajzokból, fényképalbumokból álló egyedülálló kollekciót, amelyet a nagyközönség korábban együtt még sohasem láthatott. A ritkaságok csak a Helikon Kiadó által 2006-ban megjelentetett, Zsolnay a nagyvilágból című könyvből voltak ismertek.
A gyűjtemény eszmei értéke felbecsülhetetlen, Gyugyi László ugyanis a Zsolnay-manufaktúra legkiválóbb, világ- és nemzetközi kiállításokon szereplő alkotásait vásárolta meg. Az a csekély számú, úgynevezett duplum példány, amelyeket e kiállításokra küldött tárgyakból őriztek Magyarországon, megsemmisült az első és a második világháborúban.
A Zsolnay-negyedben látható kollekció Gyugyi László adományaként 2013-ban egy úgynevezett Júlia-vázával és egy kancsófedéllel, 2014-ben huszonhárom, tavaly pedig újabb huszonöt alkotással gazdagodott, köszönhetően annak, hogy a gyűjtő folyamatosan dolgozik a gyűjtemény kiegészítésén. Az új műtárgyak júniustól lesznek láthatók a kiállításnak otthont adó Zsolnay Kulturális Negyedben.
(Forrás: MTI)