Prágai Quadriennále – Nyílt pályázati felhívás

Kultpol

2023. június 8. és 18. között rendezik meg a színházi látványtervezés és szcenográfia 15. nemzetközi seregszemléjét, a Prágai Quadriennálét (PQ). Az Országok és régiók kiállítás (PQ Countries and Regions) a PQ legfontosabb versenykiállítása, melyen legutóbb 62 ország mutatkozott be. A kiállítást 2019-ben 69 000 néző látta. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet mint a magyar kiállítás főszervezője, nyílt pályázatot hirdet színházi látványtervezők számára a kiállítás művészeti koncepciójának kidolgozására.

A PQ2023 központi koncepciója

A Covid–19 évei arra késztettek minket, hogy újragondoljuk életünk számos aspektusát: a kommunikáció, a tanulás és tanítás, az alkotás mikéntjét. A krízis rámutatott az ember halandóságára, ráébresztett a távolság jelentőségére, új megvilágításba helyezte a kapcsolatunkat a közvetlen környezetünkkel, előtérbe helyezve a személyes mobilitás fontosságát. Amikor a színházépületek üresen álltak, és a nyilvános események a biztonsági intézkedések miatt elmaradtak vagy csak súlyos korlátozásokkal valósulhattak meg, számos alkotó kezdett kutatni új alkotói lehetőségek után, melyekben elmerülve még ebben a helyzetben is megélhették a bennük lakozó kreativitást, művészetet és az emberi kapcsolatok iránti törhetetlen vágyat.

Ritkasággá, talán épp ezért különlegessé is vált az azonnali, személyes találkozások lehetősége. Ez az emberi, személyes, egyszerű, sebezhető, intim szint vált tehát azzá, ahol a művészet születik.

A 2023-as Prágai Quadrenniálén szeretnének mindenkit arra kérni, hogy ossza meg azt, ami ritka: az ötletekből, anyagokból, elképzelésekből, sajátos gyakorlatokból előtörő művészetet,

mely a helyi környezetben gyökerezve próbál az általános emberihez kapcsolódni, miközben mindvégig magán hordozza a hely szellemét.

Ebben a bizonytalan és szűkös időben arra hívják a látványtervezőket, szcenográfusokat és kivitelezőket, hogy használják ritka és különleges képzeletüket, kreativitásukat annak érdekében, hogy együtt megálmodják a jövőbeli, a pandémia utáni színházi világot.  

Országok és régiók kiállítás: ritka víziók 

Ebben a bizonytalan, kiszámíthatatlan és változó időben a látványtervezők és kivitelezők különösen fontos szerepet töltenek be társadalmunkban: elképzelik, megtervezik, majd végül létrehozzák a jövőnkkel kapcsolatos ritka víziókat. Ezek lehetnek inspiratívak, merészek, de akár óvatosak is. A látványtervezés egyedi ereje az, hogy elménket egy lehetséges jövőbe röpítse, hogy reményt adva katalizátora legyen a pozitív változásoknak. A színház, akár valós, akár virtuális, akár kevert térben jön létre, alkalmas arra, hogy pozitív kilátásokat helyezzen előtérbe egy jobb jövő reményében: a képzelet segítségével sajátos világokat jelenít meg és a közösségek életét meghatározó lehetséges forgatókönyveket vázol fel.

A látványtervezők sokszor előre látják a jövőbeli eseményeket és változásokat, legyenek azok politikai, szociális, természeti vagy technológiai gyökerűek. A résztvevők és a közönség lehetőséget kap, hogy átélje ezeket a tapasztalatokat, és mintegy másodkézből bepillantson jövőbeli életébe. Remélhetjük, hogy ezek a jövőképek felülírják majd előzetes elképzeléseinket és szokásainkat, tágítva annak kereteit, hogy mit hiszünk megvalósíthatónak és lehetségesnek. Néhol figyelmeztetnek közelgő veszélyekre és fenyegetésekre, melyeket egyébként a társadalmak a mindennapi aggodalmaik közepette elhanyagolnak.

A ritka víziók, elképzelések, jóslatok a jövőről, melyek összehoznak minket, megérintenek, és nyitnak a változások felé: így ezek lesznek a 2023-as Prágai Quadrenniále Országok és régiók kiállításainak fókuszában is. Ez a kiállítás a nemzetközi versenyprogram része, mely a szakmai tapasztalatnak és a színháztervezésnek egyaránt helyet biztosít. Pályaműként első sorban installációk, több érzékre ható kreatív terek kialakítására várnak javaslatot. Ha esetleg egy korábbi, ténylegesen megvalósult színházi előadás látványtervét, esetleg kész előadás dokumentációját helyezik a kiállítás középpontjába, az ne legyen négy évnél régebbi.  

A magyar kiállítás speciális témája 

2023-ban ünnepeljük Madách Imre születésének 200. évfordulóját. Az 1862-ben megjelent Az ember tragédiája magyar drámairodalmunk azon remekműve, mely, bár nyelvében mélyen a magyar irodalomban gyökerezik, az emberiség egészét érintő problémákat vet fel. Szeretnék, ha az Országok és régiók magyar kiállítása megidézné Madách szellemiségét, kapcsolódva főművének egészéhez vagy egyes színeihez, továbbgondolva az emberiség és társadalmaink sorsával kapcsolatos vízióit. Olyan pályaműveket várnak, melyek a nemzetközi koncepció és a magyar téma felhívásait egyszerre teljesítik.  

További részletek itt találhatók.