Francia zeneszerzők az Urániában

Egyéb


mate_gyozo_bracsamuvesz_600x400.png
Máté Győző brácsaművészFotó forrása: urania-nf.hu

A műsorban Debussy G-dúr zongoratriója, Fauré c-moll zongorás kvartettje és Ravel a-moll zongoratriója csendül fel az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A házigazda vonós zenekarhoz ezúttal Szabó Péter csellóművész, Oláh Vilmos hegedűművész, Máté Győző brácsaművész és Lajkó István zongoraművész csatlakozik.

A szerzőkről:

Gabriel Fauré (1845-1924) Claude Debussy mellett a 20. század első évtizedeinek egyik legnagyobb francia zeneszerzője volt. Elsősorban zongoradarabjai maradandóak. Stílusa a klasszicizmustól a romantikáig terjedt.

Claude Achille Debussy (1862-1918) életműve új színt hozott a muzsikának csaknem valamennyi műfajába. Az irodalmi és képzőművészeti inspiráció mellett az ő zenéjében különös jelentőséget kap a pillanat futó benyomása, egy napszak, egy illat megannyi gondolattársítása. Mindehhez Debussy maga hozta létre sajátságos eszközeit: rendkívül finom hatásokra építő, meglepő hangzásait, keleties-modális harmóniavilágát, érzékeny és differenciált ritmikáját, dallamainak karcsún ívelő, bájos és finom vonalát. Munkássága zeneszerzők sorára hatott, például Bartók Bélára és Kodály Zoltánra is.


ravel2_600x360.png
Maurice RavelFotó forrása: bartokfesztival.hu


Maurice Ravel (1875-1937)

Kényes, kifinomult irodalmi és zenei ízléssel rendelkezett, amely műveire is rányomta bélyegét. Kedvenc költői között volt Mallarmé, Poe és Baudelaire, a zenében pedig Schumann, Liszt, Chopin és Weber stílusát kedvelte ? később Mozart vált példaképévé.1908-ban Szergej Gyagilev társulata bemutatta Muszorgszkij Borisz Godunov című zenedrámáját, ez nagy hatással volt rá. Debussy 1918-ban bekövetkezett halála után a francia zenei élet vezérének címe az ő fejére szállt. A húszas évek Párizsának szellemi pezsgése Ravelre is hatott. Az éjjeli lokálokban játszott dzsesszel is ekkor került kapcsolatba.

Ravel először egy 1908-ban írt levelében említette, hogy triót komponál zongorára, hegedűre és csellóra, de a mű csak 1913-ban nyerte el a formáját. A zongoratrió bemutatója 1915. január 28-án volt a párizsi Salle Gaveau-ban, de a háborúba feledkezett országban az esemény kevés figyelmet kapott. Az utókor azóta Ravel egyik tökéletes alkotásaként tartja számon a művet, amely a koncerten is elhangzik.

Forrás: Uránia Nemzeti Filmszínház

További információk: urania-nf.hu