Népművészeti találkozó Mözsön

Egyéb

mozs_600x450.png
Tájház MözsönForrás: tanyamuzeum.hu

Mözst a hódoltság után, az 1700-as évek elején elsőként szlovák telepesek népesítették be, őket követték a sváb betelepülők, bihari lakosok és bukovinai székelyek, ám ezekből a nemzetiségi kultúrákból ma már csak a német folklór és kisebb részben a bukovinai székelység mutatja meg magát. Érdekesség, hogy a később a németségbe beolvadt szlovák lakosság kultúrája a mözsi német viseletben hagyott nyomot.

A találkozón egy-egy népművészeti elemmel, tánccal, kiállítással szemléltetik az egyes nemzetiségek folklórját. A német és székely népművészet mellett megmutatják a sárközi, a szlovák, a medinai szerb, a bunyevác, sokac, horvát kultúrát is.

Az idei programban Rühl Gyuláné német nemzetiségű, mözsi babakészítő és Székely Lázár bátaszéki fafaragó mutatkozik be. A város főterén folklórműsor várja az érdeklődőket, amelyen mözsi német táncokat, sokac pünkösdölőt, székely keresztelőt adnak elő. A Kraljicét a hercegszántói horvát iskola tanulói, a bukovinai keresztelőt a bonyhádi Völgység Táncegyesület népdalcsoportja állítja színpadra, a bajai Danubia művészeti iskola diákjai pedig györgyfalvai táncokat mutatnak be.